HABER

Konser anında yaşanmış olan bazı aksilikleri derledik

16.08.2015


Paylaş:

Eserin en can alıcı ve sessiz bölümünde bir anda çalan cep telefonları, bir türlü çevrilemeyen nota sayfası, saniyeler içinde paramparça olan enstrüman ve trajik bir şekilde çatlayan tiz ses... Müzisyenler için hayat bazen çok zor olabiliyor


Haydn'ı susturan cep telefonu:

23 Ocak 2013 tarihinde Gothenburg Konser Salonu'nda Haydn'ın Piyano Konçertosu'nu seslendiren Christian Zacharias, eserin ortasında çalan cep telefonu sesiyle aniden irkilip çalmayı bırakıyor. Arkasına hafif dönerek, cep telefonunu kapamayı unutan seyirciye sert bir şekilde "Sakın telefona cevap verme" diyen piyanist, daha sonra esere kaldığı yerden devam ediyor. Kendisiyle yapılan röportajda ufak tefek seslerin duymazdan gelinebileceğini ama belli bir noktadan sonra bu tarz şeylerin kabul edilemez olduğunu anlatıyor.


 Klasikleşen Nokia melodisi :

Viyola sanatçısı Lukas Kmit, barok dönemden bir eser seslendirdiği sırada, bir izleyicinin telefonunun çalmasıyla duruma oldukça bozuluyor. Her ne kadar Nokia melodisini barok havayla çalıp gerilimi dağıtmaya çalışsa da jest ve mimiklerinden bunu bir uyarı ve eleştiri olarak yaptığı anlaşılıyor.


 


Bir tenorun kabusu:

Tenor kim belli değil, zaten bilinse dahi etik olarak ifşa edilmemesi gerekir. Sanat tarihinde yaşanan en korkunç aksilik olarak açıklanabilir. 


 


Profesyonellik, aksiliği bazen mağlup eder:

Tauno Martinne'nin 4 nolu senfonisini icra eden Fin Radyo Senfoni Orkestrası'nın perküsyoncusu adeta sayfalarla mücadele ediyor. Adrenalinin doruk noktasına çıktığı anda sayfalardan umudunu kesen sanatçı, şef ile göz göze gelip kendi işini kendi hallediyor. Esere ve partisyona hakimiyetin ne kadar önemli olduğunu gösteren bu örnek orkestra dersi niteliğinde.


 


"Üzgünüm":

Ünlü viyola sanatçısı Yuri Bashmet konser esnasında tuzla buz olan enstrümanına şöyle bir bakıp izleyiciye dönüyor, "Üzgünüm" diyor. Ne söylenebilir ki? Konsere bir başka viyola sanatçısından aldığı viyola ile devam eden Bashmet'in soğuk kanlılığı takdire şayan.


 


Volkan Işılay

1 YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20