SÖYLEŞİ

SAY HELLO TO MUSIC PROJECT - ARKADAŞLIK ZİNCİRİ 1

03.09.2015


Paylaş:

HER HAFTA BİR SÜRPRİZ VİDEO


Aşağıdaki minik mütevazı videolarda, değerli müzik insanlarının eski bir müzisyen dostlarından sürpriz bir mesaj alınca sevinç ve hayretle çarpan kalplerini yüzlerinden okuyabilceksiniz. Ve onların geri selam söylerkenki duygularını paylaşacaksınız.

Videolar art arda eklendikçe nasıl bir yolculuğa çıktığımızı daha da iyi göreceksiniz.MESAJ 1

ÇELLİST
LUDWIG QUANDT
ÇELLİST VALTER DESPALJ’A
SELAM SÖYLÜYOR

Berlin Filarmoni’in 12 Çellisti topluluğunun baş çellisti Ludwig Quandt ile 43. İstanbul Müzik Festivali’nde verecekleri Aya İrini konserlerinin hemen öncesinde bir araya gelmiştik.
Hayli serin bir erken yaz akşamıydı ve Aya İrini’nin taş duvarları da bu serinliğe serinlik katıyordu. Ama Bay Quandt ve onun kadar sempatik meslektaşı Martin Menking ile yaptığımız sıcak söyleşi sayesinde ısınmıştık.

Söyleşi bitmiş kayıt cihazını kapama vakti gelmişti. Ama aslında soracak son bir sorum daha vardı. Yani o esas soru!

Kayıt cihazını Quandt’a biraz daha yaklaştırıp sordum: “Sizden, çok uzun senelerdir görmediğiniz bir müzisyen dostunuza selam söylemenizi rica edeceğim sonra da selam mesajınızı kaydedip o kişiye ileteceğim. Hem de nerede olursa olsun…”

Hem Quandt hem de Menking önce şaşırdılar ama fikir de hoşlarına gitmişti. Aralarında on on beş saniye Almanca konuştuktan sonra, Eski Yugoslavya’dan çok eski ve çok sevdikleri bir meslektaşlarına selam söylemeye karar verdiler. Bu dostları, o akşam Aya İrini’de çalacakları Brandenburg Konçertosu da dahil onlar için pek çok eserin çello düzenlemesini yapan Valter Despalj idi.

Ne yazık ki o akşam yanımda sadece ses kayıt cihazı vardı o yüzden bu videoda Ludwig Quandt’In sadece sesini duyacaksınız. Ama söz, bundan sonrasında bol bol canlı video izleyeceksiniz. :)
 

“BİZDEN TEK KURUŞ BİLE ALMAMIŞTI” Sanat Deliorman tarafından Ludwig Quandt ile 1 Haziran 2015 tarihinde, İstanbul’da,
SAY HELLO TO MUSIC PROJECT© için kaydedildi. 


TADIMLIK VİDEOLAR

      
MESAJ 2
ÇELLİST VALTER DESPALJ
ÇELLİST LUDWIG QUANDT'A

GERİ SELAM SÖYLÜYOR 

Valter Despalj’a ulaşmak sandığımdan daha kolay oldu. İnternetteki videolu sohbet programlarında yaptığım basit bir kullanıcı taraması işimi gördü. Ama bir yandan da Bay Despalj’ın Oviationpress’in web sayfasındaki röportajını okumuş oldum. Hayli keyifli ve aydınlatıcıydı. Oviationpress Despalj’ın düzenlemelerinin satıldığı bir platform. Tabii Ludwig Quandt’ın video mesajında söylediği gibi, Despalj Berlin Filarmoni’nin 12 Çellisti’ine düzenlemelerini tek kuşu bile istemeden vermişti. Demin bahsettiğim bu söyleşide Despalj’ın Oviationpress için sadece düzenlemelerini vermekle kalmadığını, aynı zamanda eserlerin orkestra ve çello partilerini editlediğini öğreniyoruz. 

Despalj’ı ilk aradığım gece telaşı vardı, bilgisayarı da başka birinden ödünç almıştı, o yüzden ertesi sabah yeniden buluşmaya karar verdik. Ertesi sabah buluştuğumuzda Bay Despalj beni Zagreb’de güzel bir bahar sabahıyla karşıladı. Odasının içine güneş süzülüyordu ve dışarıda kuşlar var gücüyle şakıyordu. Despalj’ın hemen arkasında onu gençken viyolonseli ile resmeden bir tablo asılıydı. Tablo saygın Hırvat ressam Gjuro Seder’e aitmiş.
 
Bay Despalj Quandt’ın mesajını aldığına çok sevindi. Ayrıca, aslında Quandt ile onun hatırladığından da önce tanıştıklarını itiraf etti. İşte Valter Despalj’ın Luwig Quandt için Zagreb’ten yolladığı mesaj. 
 

“BELKİ O UNUTMUŞTUR AMA...” Sanat Deliorman tarafından Valter Despalj ile 4 Haziran 2015 tarihinde, İstanbul ve Zagreb arasında,
SAY HELLO TO MUSIC PROJECT© için kaydedildi. 

TADIMLIK VİDEOLAR
Aşağıda sizinle Vittorio Monti’nin Czarda’sını Valter Despalj düzenlemesiyle iki kere paylaşacağım. Birincisinde Despalj’ın eski öğrencisi, popüler çellist Luca Sulic’i, ikincisinde ise Despalj’ın Zagreb Üniversitesi’nden Ljubljana’lı yüksek lisans öğrencisi Karmen Pečar’ın yüreklere dokunan yorumunu dinleyeceksiniz. Son videoda ise Ludwig Quandt’ın Berlin Filarmoni ile Strauss’tan Don Kişot çaldığı bir kesit yer alıyor.  

      
MESAJ 3
ÇELLİST VALTER DESPALJ

GİTARİST PETRIT ÇEKU’YA
SELAM SÖYLÜYOR

Sayısız öğrenci yetiştiren emektar Hırvat hoca Valter Despalj, aynı zamanda 20 yıldır Cellomania adlı bir çello topluluğunun başında. Bu grubu kurmasının amacı öğrencilerin çalgılarını bir orkestranın yaylılar partisi içinde çalmadan önce diğer çelloların arasında duymalarını ve böylece de zayıf oldukları yerleri daha rahat görmelerini sağlamak.
 
Bay Despalj’ın öğrencileri ile son derece kuvvetli ve güzel bir bağı var. Öyle ki üzerinden on yıllar geçse de zayıflamıyor. Birazdan izleyeceğiniz videoda bunun ilk kanıtını göreceksiniz!
 

“BU MÜZİĞİ TANIDIN MI?”


Sanat Deliorman tarafından Valter Despalj ile 4 Haziran 2015 tarihinde, İstanbul ve Zagreb arasında,
SAY HELLO TO MUSIC PROJECT© için kaydedildi. 

TADIMLIK VİDEOLAR
Aşağıdaki ilk iki videoda Çeku’nun şiirsel, düşünceli ve sakin yorumuyla kaydettiği BWV 1003’ün tam kaydını dinleyebilirsiniz. Üçüncü videoda ise genç Despalj’ı 1976 Dubrovnik Yaz Festivali’nde Ivo Maček Sonatı’nın ilk bölümünü çalarken göreceksiniz.

      

MESAJ 4
GİTARİST
PETRIT ÇEKU
ÇELLİST VALTER DESPALJ’A
GERİ SELAM SÖYLÜYOR

Petrit ile bağlantıya geçtiğimde, kim selam söyledi diye epey heyecanıp meraklandı. Laptop ekranında eski profesörünü görmek ise onun için gerçekten “sıkı” bir süpriz oldu. Mesajın İstanbul aracılığıyla kaydedildiğini öğrenince ise iyice şaşkına döndü. Şaşkınlığının nedenini çok geçmeden, kaydımız bitip de Petrit benimle son derece akıcı bir Türkçeyle sohbet etmeye başlayınca anladım.
 
Petrit Kosova-Prizren doğumlu. Gitar çalmaya amatör bir gitarcı olan babasıyla başlamış. Ancak Slobodan Milosevic döneminde çıkan Kosova Savaşı yüzünden ailesiyle birlikte İstanbul’a kaçmak zorunda kalmış. Christina Mari’nin kendisiyle yakında zamanda yaptığı bir söyleşiye göre, Petrit’in geride bıraktığı tek şey doğduğu büyüdüğü kent değilmiş. Çok sevdiği gitarını ile de ayrılmışlar, ki bu kayıp psikolojisini altüst etmiş, ta ki teyzesi Gülseren ona sonunda bir gitar bulup getirene kadar.

2002’de Zagreb’e müzik okumaya giden Çeku, önce Xhevdet Sahatxhija’nın sonra da Valter Despalj’ın öğrencisi olmuş ve onun düzenlemelerini çalıp kaydetmeye başlamış. Ve şimdi Despalj ona İstanbul’dan selam yolluyor!
 
İzleyeceğiniz videoda Petrit Çeku hocasının dersler sırasında ona ilham veren muhteşem alıntıları yaptığından bahsedecek. Ama az önce de okuduğunuz gibi Petrit’in kendi hayatı başlı başına ilginç alıntılarla dolu!
 
Bu video kaydedildikten kısa bir süre sonra Petrit İstanbul’a kuzeninin düğünü için geldi. Teyzesi ve ailesi halen İstanbul’da yaşıyor. Anlaşılan o ki Petrit Çeku buraya sık sık gelmeye de devam edecek. Umarız onu bir gün bu şehirde vereceği bir resitalde de izleme fırsatı buluruz.
 

“NASIL DA GÜZEL ALINTILAR YAPARDI!”


Sanat Deliorman tarafından Petrit Çeku ile 6 Haziran 2015 tarihinde, İstanbul ve Kosova arasında,
SAY HELLO TO MUSIC PROJECT© için kaydedildi.Valter Despalj’ın Petrit Çeku için 1 Aralık 2005’te imzaladığı kitap:


“Sevgili Petrit’e
Gitarın Şovalyesi’ne. HGZ Hall’deki büyük başarısından sonra.
İyi dileklerimle,
Valter Dešpalj”


TADIMLIK VİDEOLAR

    MESAJ 5

GİTARİST PETRIT ÇEKU

PİYANİST MARTINA FILJAK’A
SELAM SÖYLÜYOR

Birazdan izleyeceğiniz video kaydı çok daha akılda kalıcı bir anekdot oldu diyebilirim. Çünkü bu kez Mars’a selam gönderdik!
 
2013’te Peabody Konservatuvarı’nda Kübalı gitarist Manuel Barrueco ile çalıştıktan ve birçok uluslararası gitar yarışması kazandıktan sonra, Petrit Çeku şimdi takvimi, kendi deyimiyle “sardalya konservesi” gibi tıka basa dolu bir sanatçı.
O kadar çok sey seyahat ediyor ki, ayakta kalmak için yanında vitamin hapları taşıyor ve gün boyu soluduğu havanın %70’i klimalar tarafından üretiliyor. Şimdi böyle yaşayan birinin eski dostlarını ne sıklıkla görebileceğini bir hayal edin.
 
Petrit’ten selam söylemek için bir arkadaş seçmesini istediğimde son derece uzun mesafeli bir atış yaparak Mars’taki bir hedefi vurdu!
 
Bu kişi yıllar önce bir festivalde tanıştığı Hırvat piyanist dostu Martina Filjak idi.
 

MARS’A SELAM!


Sanat Deliorman tarafından Petrit Çeku ile 6 Haziran 2015 tarihinde, İstanbul ve Kosova arasında,
SAY HELLO TO MUSIC PROJECT© için kaydedildi.


TADIMLIK VİDEOLAR
Haydi Mars’tan gelen bu hanımla tanışalım. Önce sol eliyle, sonra iki eli ve daha fazlasıyla... 

      MESAJ 6

PİYANİST MARTINA FILJAK

GİTARİST PETRIT ÇEKU’YA
GERİ SELAM SÖYLÜYOR

Petrit Çeku’nun selam ve iyi dileklerini yolladığı Martina Filjak, Sovyet Rejimi’nin düşüşünü ve tıpkı Petrit gibi savaş sığınaklarını görmüş bir çocuktu. Ama videoda da göreceğiniz gibi, ikisi de klasik müziğe olan aşkları sayesinde tüm bu travmaları geride bırakmışlar, şimdi müzik hayatlarında yollarına devam ediyorlar.
 
Ama aslında Martina ile ilk temasa geçtiğimde, ne yazık ki şu meşhur ve bir ay vücudu terk etmeyen gribe yakalanmıştı. O yüzden Martina rahatça sohbet edebileceğimiz kadar kendisini iyi hissedene kadar beklemeye karar verdik. Sonunda internette buluştuk ve halen çok da iyi durumda değildi. Berlin’deki beyaz badanalı çatı katı dairesinde bir koltuğa oturmuştu ve ona kimin selam söylemiş olabileceğini merakla bekliyordu. Ve elbette gribine en iyi ilaç Petrit’ten geldi!
 
Ancak kaderin tuhaf bir cilvesi sonucu, son derece ilginç bir şey yaşandı. Martina görüşmeye cep telefonu ile bağlanmıştı. Petrit’in videosunu açtığında da zayıf internet bağlantısı bir oyun oynadı ve Martina Marslı’ya dönüştü! Nasıl mı? İzleyin ve görün... :)
 

“AMAN ALLAHIM MUHTEŞEMSİN!”


Sanat Deliorman tarafından Martina Filjak ile 18 Haziran 2015 tarihinde, İstanbul ve Berlin arasında,
SAY HELLO TO MUSIC PROJECT© için kaydedildi.

VE SÜRPRİZ BULUŞMA
Bu video çekildikten 2 ay sonraydı.  Facebook’ta bu iki fotoğrafa rastladım. Petrit Çeku bir atölye düzenlemek için Hırvatistan’ın Samobor kasabasına gitmiş. Martina ise oraya çok yakın bir yerdeymiş. Tabii sonunda buluşmuşlar! Sonra Çeku ile görüştük. Martina ile oturup normalde arkadaşlarını hangi sıklıkla görebildiklerini konuşmuşlar ve ortalama aldıklarında 2 yıl gibi bir sonuç çıkmış. Bu gerçekten üzücü bir durum.
Umarım SAY HELLO TO MUSIC bu durum için merhem olacak, ki bunun ilk kanıtını aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz.MESAJ 7

PİYANİST MARTINA FILJAK

MAESTRO JOSEP CABALLÉ DOMENECH’E
SELAM SÖYLÜYOR
 

Martina Filjak, bir dakika bile düşünmeden Katalan şef, Maestro Josep Caballé Domenech’e selam söylemeye karar verdi. Hem çıkardığı işlere büyük saygı besliyordu hem de ailesine hayrandı. Maestro Domenech de Petrit Çeku gibi Türkiye’nin yabancısı değil aslında. 22 Kasım 2014’te Ankara’daki Bilkent Odeon Salonu’nda Bilkent Senfoni Orkestrası’nı yönetmişti. O gecenin solistiyse Avusturyalı piyanist Ingulf Vunder idi.
 
Sizi videoyla baş başa bırakmadan önce son bir not düşelim: Martina Filjak’ı da yakında Odeon Salonu’nda göreceğiz. 19 Mart 2016’da Stefan Sanderling şefliğindeki BSO eşliğinde Rahmaninof 2 çalacak.
 

“HARİKA BİR AİLESİ VAR”


Sanat Deliorman tarafından Martina Filjak ile 18 Haziran 2015 tarihinde, İstanbul ve Berlin arasında,
SAY HELLO TO MUSIC PROJECT© için kaydedildi.


MARTİNA’DAN BİR FOTOĞRAF DAHA
Röportajımız sonrası Martina’ya paylaşmak istediği herhangi bir anı ya da fotoğraf var mı diye sorduğumda, benimle Halle Staatskapell’s Hall’de çekilmiş aşağıdaki fotoğrafı paylaştı. Fotoğrafta Maestro Domenech ve Filjak üst üste geçirilmiş sandalyelerden oluşan bir kuleyi tutuyorlar. Bu pozun sırrını gelecek videolarda öğreneceğiz...
Fotoğrafı çeken: Claudia Brinker
MESAJ 8

MAESTRO JOSEP CABALLÉ DOMENECH

PİYANİST MARTINA FILJAK’A
GERİ SELAM SÖYLEDİ 

Colorado Springs Filarmoni Orkestrası’nın Müzik Direktörü Josep Caballé Domenech Barselona’da müzisyen bir aileye doğdu. Erken yaşlarda piyano, perküsyon, keman ve şan eğitimi aldı. Aspen Müzik Festivali Sergiu Comissiona’da David Zinman ve Jorma Panula’nın şeflik derslerine girdi. Ayrıca Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’ne devam etti. Böylece bir zamanlar perküsyoncu olarak orkestranın arka sıralarındayken baş podyuma geçiş yaptı. Şef Caballé Domenech halen Gran Teatre del Liceu, Katalan Ulusal Orkestrası ve Aspen Festival Orkestrası’yla çalışmalarına devam etmekte. Colorado’nun yanı sıra Staatskapelle Halle’in de Müzik Direktörlüğünü yürütmekte.
Filjak’ın mesajını iletmek için Maestro’yu ararken onu Brezilya’da buldum. Bir yaz kampı için oradaydı. Ona ulaştığımda sabahın çok erken bir saatinde otel odasındaydı. Martina’yı ekanda gördüğüne çok sevindi. Yüzü babacan bir gülümsemeyle aydınlandı.
 
Ve tabii ki Maestro’yu Martina’nın yolladığı fotoğrafın hikâyesini sordum. İşte cevabı geliyor… 

KONSERİ KURTARDILAR, BİR DE ORTALIĞI TOPLADILAR 


Sanat Deliorman tarafından Josep Caballé Domenech ile 21 Temmuz 2015 tarihinde, İstanbul ve
Brezilya arasında, SAY HELLO TO MUSIC PROJECT© için kaydedildi.


TADIMLIK BİR VİDEODEVAM EDECEK...

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20