NOTACİNİ AYIN GENÇ MÜZİSYENİNİ SUNAR

Alican Süner - keman

03.10.2015


Paylaş:

Genç kemancı Alican Süner kimdir tekrar bir hatırlayalım

1992 Mersin doğumlu Alican Süner, ilk keman derslerini Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Lili Tchumburidze’den aldı. İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nda düzenlenen ustalık sınıfında Prof. Joshua Epstein ve Tuncay Yılmaz’ın dikkatini çekip Vakfın Üstün Yetenekliler Özel Sınıfı’nda bir yıl eğitim görmeye hak kazandı.
 
2008 Gülden Turalı Ulusal Keman Yarışması’nda birinci olan Alican Süner, 2010’da Mersin’de Nevid Kodallı Genç Yetenekler Ödülü’nü kazandı. 2015’te İtalya’nın Fermo şehrindeki 22. Uluslararası Postacchini Yarışması’nda hem kendi kategorisinde birinci hem de bütün kategorilerin birincisi (Absolute Winner) seçilen Süner’e İtalya Cumhurbaşkanlığı Madalyası takdim edildi.
 
Solist olarak ilk halk konserini 12 yaşında gerçekleştiren genç kemancı bugüne dek Rengim Gökmen, Koral Çalgan, Naci Özgüç ve Işın Metin gibi şeflerle; Bursa Bölge Devlet Senfoni, İstanbul Devlet Senfoni, Bremen Gençlik Senfoni, Bilkent Senfoni ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni orkestraları eşliğinde konserler verdi.
 
Detmold Müzik Akademisi’nde Prof. Thomas Christian’ın öğrencisi olan Süner, 2012’den beri Berlin Sanat Üniversitesi’nde Prof. Nora Chastain ile çalışmaktadır. Süner, kendisine okulu tarafından ödünç verilen 1742 J. Gagliano yapımı bir kemanla çalmakta olup; Mozart, Paganini, Lalo, Brahms, Mendelssohn, Beethoven, Sibelius, Çaykovski ve Wieniawski’nin keman konçertolarının yanı sıra Paganini’nin tüm kaprislerini kapsayan bir repertuvara sahiptir.


 

Alican yeni kemanını arıyor

Prof. Nora Chastain ile Berlin Sanat Üniversitesi’ndeki çalışmaların nasıl gidiyor? Ortamı azıcık anlatabilir misin?
Yaklaşık dört senedir okuduğum okul olan UDK Berlin, atmosferi şimdiye kadar gördüğüm en sakin ve rahat okullardan birisi. Rekabetçilik yok, bu da daha stressiz ve konsantre bir çalışma için önemli bence.
Rehberim olan Prof. Nora Chastain’den iyi ve profesyonel müzisyenlik yolunda halen öğrenmem gereken çok şey var, fakat onun kılavuzluğunda şimdiye kadar oldukça ilerlediğimi düşünüyorum. Çok verimli geçen derslerimizde kendisinden öğrendiğim her yeni şey bana bir kat daha ilham veriyor ve yaptığım işi bir kat daha seviyorum. Kendisi Avrupa’nın en iyi pedagoglarından; ayrıca profesyonel bir solist ve oda müzisyeni olarak işini çok iyi yapıyor, ben de kendi yolumda işimi en iyi şekilde yapabilmek için onu bir resim olarak önüme koyuyorum.
 
Sana verilen J. Gagliano 1742 yapımı kemanın hakkında ne düşünüyorsun? Memnun musun yoksa hedefinde başka bir tane daha edinmek var mı?
Kullanma şansına eriştiğim 1742 J. Gagliano yapımı keman bana çalış açısından çok kolaylık sağladı, tabii bana bu kemanı iki senelik kullanımıma sunan okulum sayesinde... Maalesef birkaç ay içinde süresi biteceği için geri vermem gerekiyor, kendim iyi bir kemana sahip olmadığım için sonrası için henüz bir alternatifim yok. Ancak araştırıyorum.
 
Şimdi hangi repertuvar üzerinde çalışıyorsun? Bu aralar Max Rostal Yarışması için yoğunlaşmış olmalısın.
Şu aralar yoğun olarak 8-14 Ekim’de Berlin’de düzenlenecek X. Uluslararası Max Rostal Yarışması’na çalışıyorum; şimdi programımda R. Strauss’un sonatı, Wieniawski’nin Faust Fantazi’si gibi yeni öğrendiğim birçok eser var. Eğer finale kalmak nasip olursa, orada Berlin Konzerthaus Orkestrası eşliğinde Çaykovski’nin keman konçertosunu çalacağım; ayrıca 31 Ekim’de Mersin DOB Orkestrası eşliğinde şef İbrahim Yazıcı ile de aynı eseri yorumlayacağız. 11 Kasım’da da çok yetenekli arkadaşlarım, klarinetçi Selin Gürol ve piyanist Kemal Cem Yılmaz ile Boğaziçi Üniversitesi’nde güzel bir programla sahnede olacağız.
 
Bu sene Uluslararası Postacchini Yarışması’nda kazandığın büyük başarıdan sonra ne gibi geri dönüşler aldın? Önünde açılan yeni kapılar olduğunu hissediyor musun?
İtalya’nın Fermo kentindeki XXII. Postacchini Yarışması’nda, kategorimde aldığım birincilik ödülü ve bütün kategorilerin birincisi seçilmiş olmam biyografim için çok güzel bir detay oldu, ayrıca kazandığım ilk uluslararası ödül olduğu için özgüvenimi de yükseltti. Bu vesileyle önümüzdeki sezon İtalya’da birkaç konser vermek için davet aldım.
Bir yandan da bu yarışmayı kazandığım gün, Türkiye’de konser vermek için başvuru yaptığım büyük bir senfoni orkestrasının red e-postasını almış olmam da biraz ironik oldu.
 
Sevgili Alican Süner’in çalışmalarının meyvelerini hem Türkiye’de hem de yurt dışında toplamaya devam edeceği belli. Sizleri Alican’ın iki kayıt videosu ile baş başa bırakıyor ve kendisine Max Rostal Yarışması’nda bol şans diliyoruz.

Söyleşi: Sanat Deliorman
 
 
 
 
 

 
 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20