SÖYLEŞİ

SAY HELLO TO MUSIC PROJECT - ARKADAŞLIK ZİNCİRİ 2

03.09.2015


Paylaş:

DAME DE SION'DAN BAŞLAYAN BİR DOSTLUK ZİNCİRİ


İlk defa bu projeyi görenler için tekrarlayalım: Aşağıdaki minik mütevazı videolarda, değerli müzik insanlarının eski bir müzisyen dostlarından sürpriz bir mesaj alınca sevinç ve hayretle çarpan kalplerini yüzlerinden okuyabilceksiniz ve onların geri selam söylerkenki duygularını paylaşacaksınız.

Videolar art arda eklendikçe nasıl bir yolculuğa çıktığımızı daha da iyi göreceksiniz.MESAJ 1

KLARİNETÇİ DIMITRI ASHKENAZY

ARPİST ÇAĞATAY AKYOL’A SELAM SÖYLÜYOR 

Aslında bu SAY HELLO TO MUSIC projesi Berlin Filarmoni baş çellisti Ludwig Quandt’tan da önce, 27 Mayıs 2015’te başlamıştı. Kayıt cihazını uzattığım ilk isimse Dimitri Ashkenazy idi. Harbiye’deki Nôtre Dame de Sion Konser Salonu’nunda Şef Orçun Orçunsel yönetimdeki Orchestra’Sion’un sezon kapanış konserine gitmiştim. Konser hakkında yazacaktım. O gece oğul Ashkenazy Mozart’ın K 622 no.’lu Klarinet Konçertosu’nu seslendirmişti.
 
Konserden sonra kulisteydik. İçerisi insan, enerji ve gürültü kaynıyordu. Fırsat bu fırsattı. Ancak Ashkenazy’nin, dostlarıyla ilgili bir soru sorduğum zaman ne tepki vereceğini bilmiyordum. Proje fikri daha kafamda yeni şekillenmişti. Ashkenazy’ye yaklaşıp ara sıcak mahiyetinde bir iki soru uydurdum o anda. Ama öyle heyecanlıydım ki sanırım sorabileceğim en saçma soruları sormuştum ve az kalsın esas konuya girme şansımı tamamen kaybedecektim. Sonunda telaşla şöyle dedim: “Tamam Bay Ashkenazy lütfen şimdiye kadar size sorduğum her şeyi unutun. Sadece şunu öğrenmek istiyorum. Özlediğiniz bir müzisyen dostunuz var mı?” Tam bir U dönüşü anıydı. Nihayet dikkatini çekmiştim. Sesini kaydedip mesajını arkadaşına ileteceğimi açıkladığımda gözleri tıpkı bir çocuğunki gibi parladı. Böylece o gece SAY HELLO TO MUSIC projesinin ilk mesajı kaydedildi.
 
Buradan Bay Ashkenazy’ye o ışıldayan gözleriyle projeye ilk kıvılcımını verip, beni kolları sıvamaya teşvik ettiği için teşekkür etmek isterim.
 

BİR ZAMANLAR GUSTAV MAHLER GENÇLİK ORKESTRASISanat Deliorman tarafından Dimitri Ashkenazy ile 27 Mayıs 2015 tarihinde, İstanbul Dame de
Sion Lisesi'nde, SAY HELLO TO MUSIC PROJECT© için kaydedildi.


TADIMLIK VİDEOLAR

      
MESAJ 2

ARPİST 
ÇAĞATAY AKYOL 
KLARİNETÇİ DIMITRI ASHKENAZY'YE
GERİ SELA SÖYLÜYOR

Projeye Ashkenazy ilk kıvılcımını verdiyse, arpist Çağatay Akyol da o gürültülü kaydı dinleyip eski dostunun sesini tanıdığı an patlattığı şen kahkahasıyla fitili ateşledi diyebilirim. İşte o an EVET BUNA HERKESİN İHTİYACI VAR. DEVAM ETMELİYİM. dediğim andı. O akşam ayrıca Çağatay Bey ile çok hoş bir sohbet gerçekleştirdik; Abbado ve Karajan ailesiyle olan anılarına, Anglo-Saksonların egemen bir orkestra dünyasındaki ilk Türk arpist olmanın ne anlama geldiğine dek uzandık. Tüm bunları yakında Çağatay Bey'le yapacağımız bir röportaj aracılıyla Andante okurlarına iletmek için doğrusu sabırsızlanıyorum.
 

Şimdi sizi Çağatay Akyol'un Dimitri Ashkenazy, nam-ı diğer Dimka ile olan hikâyesiyle baş başa bırakıyorum. 

DIMKA HER YERDE! 

  
Sanat Deliorman tarafından Çağatay Akyol ile 5 Haziran 2015 tarihinde, İstanbul ve Ankara
arasında, SAY HELLO TO MUSIC PROJECT© için kaydedildi. 


TADIMLIK VİDEOLAR
Son videoda Çağatay Akyol'u 3700 yıl öncesine ait Hitit lirlerini çalarken izleme şansına 
ulaşacaksınız. 
Gerçekten ilginç bir sahne.

        MESAJ 3

ARPİST ÇAĞATAY AKYOL

ÇELLİST KONSTANTIN PFIZ’E
SELAM SÖYLÜYOR

Çağatay Akyol da bu sefer Mahler Oda Orkestrası’ndan yine çok uzun yıllardır görmediği bir arkadaşını seçti. Bu kişinin adı Konstantin Pfiz ya da dostlarının onu çağırdığı şekliyle “Fitz”.
Fitz Alman bir çellist, Kuzeybatı Almanya’nın Wilhelmshaven kentinde doğmuş. Düzenli olarak Luzern Festival Orkestrası’nda çalıyor, aynı zamanda Norveç’teki Bergen Filarmoni Orkstrası’nın baş çellisti. Yakın zamana kadar Ljubljana’daki Slokar yaz Akademisi’nde eğitmenlik yapıyordu.

BİZİM “FITZ”

  
Sanat Deliorman tarafından Çağatay Akyol ile 5 Haziran 2015 tarihinde, İstanbul ve Ankara arasında,
SAY HELLO TO MUSIC PROJECT© için kaydedildi.MESAJ 4

ÇELLIST KONSTANTIN PFIZ

ARPİST ÇAĞATAY AKYOL’A  
GERİ SELAM SÖYLÜYOR

Konstantin Pfiz’e sosyal medya ya da çevirim içi arama yapan programlarla ulaşmak olay değildi. Şansıma Slokar adlı yaz okulunun şimdi atıl yatan websitesindeki iletişim adreslerinden biri kilidi çözdü. Akademi’nin eğitmenlerinden Andreja Zupanc’ın nazik yardımı sayesinde Pfiz’i sonunda buldum. Ancak yaz mevsimi ve başka özel sebeplerden Pfiz ile görüşebilmek için bir iki ay daha beklememiz gerekti. Ama beklediğimize de değdi. Kendisine ulaştığımda Pfiz Luzern’deydi. Luzern Festival Orkestrası’yla Mahler 5 çalmasına sadece saatler vardı! İşte gerisi geliyor...
 

“HALEN FORMDASIN”

  
Sanat Deliorman tarafından Konstantin Pfiz ile 19 Ağustos 2015 tarihinde, İstanbul ve Luzern arasında,
SAY HELLO TO MUSIC PROJECT© için kaydedildi.

TADIMLIK VİDEOLAR
İkinci videoda Bergen Filarmoni Orkestrası’nın verdiği bir konserin kaydı yer alıyor. Konserin amacı Avrupa’daki orkestraların dağıtılmasına, onların deyişiyle kültürel vandalizme, karşı durmak ve kültürün hayatımızda ne kadar asal bir rol üstlendiğini yeniden hatırlatmak.
 
Luzern Festival Orkestrası’nın temelleri, Claudio Abbado önderliğinde, Konstantin Pfiz ve Çağatay Akyol (misafir sanatçı olarak) halen ara sıra birlikte çaldığı Gustav Maher Oda Orkestrası üyeleri tarafından atıldı. Bu vesileyle, üçüncü videoda Luzern Festival Orkestrası’nın Gustav Mahler’den Diriliş’i seslendirdiği, 2012 yılına ait bir kayıt geliyor.

  

DEVAM EDECEK...

_________________________________________________________________________________________________

FOR ENGLISH
http://www.andante.com.tr/en/6433/Say-Hello-To-Music-Project-Friendship-Chain-2

1. ZİNCİRİ BURADAN İZLEMEYE DEVAM EDEBİLİRSİNİZ
http://www.andante.com.tr/tr/6103/Say-Hello-To-Music-Project-Arkadaslik-Zinciri-1

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20