NOTACİNİ AYIN GENÇ MÜZİSYENİNİ SUNAR

Ülker Tümer

01.12.2015


Paylaş:

Mühendis ailenin ışıldayan çellisti 


1998 Adana doğumlu viyolonsel öğrencisi Ülker Tümer aslında inşaat mühendisleriyle dolu bir aileden geliyor. Evin üç çocuğundan ortanca olanı. Küçük erkek kardeşi henüz sekiz yaşında, ağabeyiyse inşaat mühendisliği okuyor. Lakin Ülker meslek seçimi konusunda ailesinin yolunda gitmeyeceğini ilkokul beşinci sınıfın sonlarındayken fark eder. Henüz viyolonselin hangi enstrüman olduğunu dahi bilmezken, deneme amaçlı konservatuvar sınavlarına girmeye karar verir. Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın giriş sınavında başarılı olarak, Viatcheslav Kainov’la viyolonsel eğitimime başlar. Hocasının özverili yaklaşımı, aşıladığı disiplin ve üzerindeki büyük emekleriyle, viyolonseli daha ilk günlerden itibaren çok sever.

Ülker şu an eğitim hayatı için çok önemli ve geleceği için belirleyici bir aşamadan geçtiğini düşünüyor. Bu süreçte, son üç yıldır birlikte çalıştığı hocası Dilbağ Tokay’ın desteği, güveni ve yarattığı fırsatların büyük rolü olduğunu özellikle vurguluyor. Bu motivasyon onu okuyarak, araştırarak, düşünerek çalışmaya ve müzik yapmaya teşvik etmiş.
Şimdi Ülker’in Nisan 2015’te katıldığı, Bulgaristan’da düzenlenen “Music of Germany and Austria International Competition”dan birincilik ödülü, ertesi ay İtalya'da düzenlenen "International Young Musician Citta di Barletta" yarışmasından Absolut birincilik ödülleri var.

Johann Sebastian Bach’ın yoğun ama duru müziği Ülker’i hayatının her döneminde heyecanlandırmış. Beğendiği ve takip ettiği çellistler arasında Truls Mørk, Jean Guihen Queyras ve Jean Peter Maintz bulunuyor.

Ülker Tümer şu an lisans devresine geçiş ve orkestralarla solist olarak konser verme aşamasında, o yüzden içinde hissettiği sesleri ve tasarladığı yorumu iyi bir enstrümanla icra edebilmek onun için büyük önem taşıyor. Dolayısıyla, hocasının da yönlendirmesiyle, İsviçre’deki Maggini Vakfı'ndan, Jean Baptiste Antoniazzi’nin 1894 yapımı, oldukça değerli bir enstrümanla sürdürüyor çalışmalarını. Ancak böyle değerli bir enstrümana sürekli ya da uzun süreli sahip olabilmek için desteğe ihtiyacı var. Tıpkı diğer tüm genç sanatçı adaylarının olduğu gibi…

Artık Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı'nda Dilbağ Tokay ile sürdürdüğü lise eğitiminin son senesinde olan Ülker, lisans eğitimine Almanya’da devam etmenin, geleceği için etkili olacağını düşünüyor. Çalışmalarıma da bu yönde ağırlık vermeye çalışmakta.

Şubat 2014’te İş Sanat Parlayan Yıldızlar konser serisinde izlediğimiz Ülker Tümer bu ay (yani 9 Aralık 2015’te) Akbank Sanat'ta hocası Dilbağ Tokay ile “Ustalar ve Öğrencileri” konserinde yer alacak. Ayrıca 4 Mart 2016’da Emin Güven Yaşlıcam yönetimindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’yla E. Elgar Viyolonsel Konçertosu’nu seslendirecek.


Ülker Tümer'e Citta di Barletta’da absolut birincilik getiren J. S. Bach Çello Süiti, No. 3 - Prelüd bölümü performansı.


Ülker Tümer’in Şubat 2014 İş Sanat konserinden kesitler

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20