MAKALE

Müziği en doğru şekilde duyabilmek (II. bölüm)

09.01.2016


Paylaş:

Ekim sayımızda odadaki yerleşim detaylarından bahsetmiş, yansıtıcı ve emici alanlara dikkat çekmiştik. Hayali kurulan cihazlar satın alınsa da; doğru şekilde çalmıyorlarsa ana nedeninin oda reprodüksiyonu konusundaki bilgi eksikliğinden kaynaklandığını, her türlü sohbet ve forum ortamında cihazları suçlamadan hatta kötülemeden iğneyi öncelikle kendimize batırmamız gerektiğine parmak basmıştık. Bu konuda gereken ev ödevlerini belirtmiş ve oda akustiği düzenleyen profesyonel kişiler ile fikir alışverişlerinde bulunulmasını önemle tavsiye etmiştik.

 

Bu ay başlangıç yerleşimlere değinerek konuya biraz daha açıklık kazandıralım. Ulaşmak istenilen kusursuzluk için hoparlörlerin spike denen sivri ayaklarını takma işlemi basit gibi görünse de oldukça önemli bir konudur. Spike'lar hoparlörlerin yerleşimi sırasında denenecek olan pek çok pozisyonda anlık değişiklikleri son derece etkin bir şekilde hissettirir. Spike'ların basitçe iki fonksiyonunun olduğu ise asla unutulmamalıdır. Adı üzerinde olan bu sivri materyallerin fonksiyonları hoparlör kutusundan çıkmadan kavrandığında, daha sonra yaşanacak olan her türlü batma hissi ortadan doğal olarak kalkacaktır. Spike'lar birincil olarak bas frekansları gerginleştirir, ikincil olarak da imajın değerini artırır. Dolayısıyla hoparlörlerin yerleşimini hesaplarken, bu sivri materyallerin basları gerginleştirdiği ve ses imajinasyonunu artıracağı bilgisi her an akılda tutulmalıdır. Bu iki bilgi; yerleşim esnasında yapılacak her türlü değişimde karşılaşılan nüanslar dahilinde hesaba katılmaz ise oyunda başarıya ulaşmak için zaman kaybına sebebiyet verecektir.
 

 

Elbette hiçbir oda mükemmel değildir ve şüphesiz müzik dinlenilen lokasyonlar salt olarak müzik dinleme konusunda inşaa edilmemiştir. Öneriler ve diyagramlar sadece genel bir başlangıç bakış açısı sunabilmeyi amaçlarken; hoparlörleri yerleştirirken akılda bulunması gereken bilgilerden en önemli ikisi de şunlar olmalıdır: Birincisi, hoparlörler arka ve yan duvarlara ne kadar yakınlaştırılırsa bas cevap o kadar artar. İkincisi ise, imaj ve sahne oluşumu arka ve yan duvarlara olan oran ile ilintilidir.

 

Tahmin edildiği gibi ana amaç, en mutlu olunabilecek noktayı en iyi performans ile sağlamaktır. Bu bilgilere ek olarak; odalarda büyük oranda camlar, beton, mermer, fayans gibi malzemeler kullanılmışsa bu hususlara da ayrıca dikkat etmek gerekir.

 

Dikdörtgen odanın kısa duvarına yerleşim

 

Sıklıkla kullanılan bu yerleşim şeklinin kolaylığı, kafa ve hoparlörler arasında uygun bir dinleme üçgeni oluşturmak için gereken alanı sağlamasıdır. Genel olarak yerleşim aşağıdaki şekilde olduğu gibidir.

 

 

Yerleşim için çok sayıda matematiksel sistem kullanılmakta olsa da her birinin kendi bilgileri dahilinde güçlü ve zayıf olduğu özellikleri bulunmakta. En yüksek oranda kabul gören, kulakların en iyi sesi yakalayabilmesini sağlaması amacıyla iki farklı yerleşim tipini önererek en doğru bilgiyi aktarmış olalım. Hepimizin bildiği üzere, matematik ve sanatta bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, uyum açısından en yetkin boyutları verdiği düşünülen geometrik ve sayısal bir oran bağıntısı olan altın oran Hi-Fi dünyasında da en doğru sonuçları veren oran olarak karşımıza çıkıyor.

 

Altın Oran

 

A= 0.276 x En

B= 0.447 x En

 

Üçün kuralı

 

A= 0. 333 x B

B= 0.333 x Boy

 

Burada üçün kuralını alternatif olarak belirttiğimi esas uygulanması gereken matematiği altın oran formülü ile tavsiye ettiğimi de ayrıca ifade etmek isterim.

 

Tüm bu senaryoların basit başlangıç noktaları vardır ve ideal yerleşimi bulabilmek için mobilyaların yerleşimi müzik sistemi konumlandırmasında asla bir faktör teşkil etmez. Arka ve yan duvar oranları ile A ve B uzaklığının uygun olduğundan emin olmak oldukça önemlidir. Bazı durumlarda bu yerleşim oranı ile hoparlörlerin arasındaki uzaklık genişleyebilir. Bu sayede daha geniş bir dinleme üçgeni mümkün olur ya da eğer bu mümkün değilse hoparlörlerin pozisyonuna 15 dereceyi geçmeyecek şekilde bir açı verilebilir, bu durum biraz dramatik olsa da daha güçlü bir merkez imajı oluşturabilir. (Mecbur kalındığında açı verilmesini, bir mecburiyet yoksa şahsen tavsiye etmediğimi de ifade etmek isterim.) Eğer iki hoparlör arasındaki uzaklık çok fazla ise A ve B uzaklığının oranını koruyarak, arka ve yan duvarlar ile oranlayarak da ideal noktayı bulmanız kolaylaşacaktır.

 

Başlangıç yerleşimine olan bakış açılarımızı gelecek ay “dikdörtgen odanın uzun duvarına yerleşim” ve “kare oda yerleşimi” ile genişleteceğiz. Müzik dolu güzel günler dileğiyle...

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20