MAKALE

Müziği en doğru şekilde duyabilmek (III. bölüm)

09.01.2016


Paylaş:

Daha önceki aylarda vermiş olduğumuz yerleşim detayları, yansıtcı, emici alanlar, oda reprodüksiyonu, dikdörtgen odanın kısa duvarına yerleşim bilgilerinden sonra bu ay dikdörtgen odanın uzun duvarına yerleşim ve kare oda yerleşimi konularına değinerek yerleşim konusunda tüm bilgilerimizi tamamlayalım...

 

Dikdörtgen odanın uzun duvarına yerleşim

 

 

Sistemi uzun duvar boyunca yerleştirmek oldukca geniş ve uzun bir sahne yaratılmasını sağlar. Eğer odanız en olarak geniş ise bu durum aslında her anlamda faydalıdır. Genel olarak yerleşim ise şekilde olduğu gibidir.

 

Bu yerleşim şeklinde aşağıdaki oranları kullanabilirsiniz:

 

Altın Oran

 

A= 0.447 x Boy

B= 0.276 x Boy

 

Üçün kuralı

 

A= 0.333 x En

B= 0.333 x Boy

 

Hoparlörlerin yerleşiminde esas hedeflenen pozisyon, müzik dinleme koltuğundaki oturma bölümünün ve hoparlörlerin bir eşkenar üçgen form içinde bulunmasıdır. Tüm bu senaryolar basit başlangıç noktaları önermektedir ve mobilya yerleşiminin sistem set-up'ında rol oynamadığı durumlar içindir. Eğer hoparlörlerin oda içinde iyi bir yerleşimde olmadığı farkedilirse, ön ve yan duvarların Ave B mesafeleri arasındaki oranına dikkat etmek gerekir. Bazı durumlarda bu oran, hoparlörlerin arasında daha geniş bir mesafe gerektirebilir.

 

Bu şekilde daha geniş bir dinleme üçgeni elde edilebilir ya da eğer mümkün değilse daha güçlü bir merkez oluşturabilmek için hoparlörler biraz açı vererek yerleştirilebilir. Eğer hoparlör arasındaki mesafe fazla abartılı olduysa, herzaman A ve B mesafeleri ile oynayarak ancak dinleme açısını koruyarak yan ve arka duvar yerleşimi uygulanabilir.

 

Kare oda yerleşimi

 

Hi-Fi dünyasında en az tercih edilen odalardan biri olan kare odalar benzer mesafeler ve açılar sebebiyle; uzun ses dalgaları, düşük orta bant ve bas alanlarında efekt ve dengesiz bir ses ortamı sağlamasıyla ün salmıştır. Kare odalara sahip şanssız kişiler için öncelikle bu etkileri minimize etmeye yarayacak olan bazı bilgileri paylaşalım.

 

 

Doğru açıya sahip köşeli bir dinleme ortamı yaratmak için ilk yöntem, dinleme koltuğunu duvarın önüne yerleştirerek orta noktayı bulmaya dayanır. Eğer bu seçenek oda için pratik değilse, aşağıdaki iki farklı matematiksel formül denenmelidir.

 

Altın Oran

 

A= 0.276 x En

B= 0.447 x En

 

Üçün kuralı

 

A= 0.333 x B

B= 0.333 x Boy

 

 

Hoparlörleri uygun şekilde yerleştirdikten sonra, dinleme koltuğunu konumlandırmanın yolu işe eşkenar bir üçgen oluşturmaktan geçer.

 

Anlatmış olduğumuz tüm bu senaryoların basit başlangıç noktaları olduğu, mobilya yerleşiminin ise bu kurulumda herhangi bir rol oynamadığı asla unutulmamalıdır. Eğer hoparlörleri odada doğru bir şekilde konumlandıramıyorsanız, ön ve yan duvarların oranını dikkate aldığınızdan bir kez daha emin olmakta fayda vardır.

 

Uygulanacak olan bu formül bazı durumlarda hoparlörlerin arasında çok büyük bir mesafe kalmasına neden olabilir. Bu durumda ise daha geniş bir dinleme üçgeni oluşturulması ya da hoparlörlerin açısını değiştirilmesi tavsiye edilir. Eğer hoparlörlerin arasındaki mesafe abartılı bir hal aldıysa A ve B noktalarını aynı oranı uygulayarak değiştirmeniz tavsiye edilir.

 

Başlangıç yerleşimine olan bakış açılarımız, doğru dinleme alanını yaratırken yapacağımız pratikler sayesinde gelişecektir. Gelecek ay “basların ayarları” ve “sahne ayarlarını yoğunlaştırmak” konularına değineceğiz, müzik dolu güzel günler dileğiyle...

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20