HABER

Bir sanat ve müzik dostunu Müzikle andık

12.03.2016


Paylaş:

Sanat dostuydu, sanatın her dalıyla –tiyatro, sinema, müzik ve resimle– ilgiliydi. Sizin de gittiğiniz bir konserde, resim sergisinde, tiyatroda mutlaka ona da rastlardınız. Ailece işlettikleri Nüzhetiye Caddesi’ndeki piyano galerisi minik bir sanatçılar müzesiydi sanki, içeriye girdiğinizde duvarlarında hayatta olan, olmayan pek çok müzisyenin, ressamın fotoğrafları dost gülümsemeleriyle sizi karşılardı. Galeri zaten piyano ile doluydu. Masalarda sanat kitapları dergileri vardı. Zaman zaman müzik dostlarıyla alt katta piyano şan resitali verilir, üst katta resim sergileri açılırdı. Sanatçı dostu olduğu kadar, sevdiklerini hayata veda ettikten sonra da unutmazdı, örneğin “Resim sergisi açılışına geliyor musun?” diye sorduğunuzda, özür dilerdi, çünkü o gün sevdiği bir dostunu bu dünyadan uğurlamaya gidecekti. Öylesine vefakâr, öylesine insan dostuydu.
 
Ve bu sevgili dost, Nejat Girgin’i, çok sevgili eşi Ayten Grgin’i kaybetmesinden yaklaşık üç ay sonra Ekim 2016’da yitirdik. Onun gösterdiği vefayı, dostları da yerine getirmeliydi. Yakın sanatçı dostlarından Nazlı Işıldak ve tabii sevgili kızı Deniz Girgin bu anlamlı görevi yerine getirdiler, sanat ve müzik dostu müzikle anılmalıydı. Nejat Girgin’in doğum günü olan 19 Ocak’ta, galerinin yeni düzenleyicisi Cemal Barak’ın salonu hazırlaması ve ikram derken, Evde Müzik Keyfinin vefalı müzisyenleri değerli operacımız Remziye Alper’in sevgili öğrencisi Funda Güllü ve piyanist Anna Maria Otçuoğlu’nun birlikte verdikleri nefis şan-piyano resitali sevgili Girginler’e yakışır bir anma oldu. Funda Güllü, Bellini’nin Norma operasından Norma’nın aryasını ve değerli piyanist ve besteci Nazife Güran’ın Titreşim adlı lied’ini seslendirdi. Burada hemen kısaca eklemek isterim, ilkin Güler Keskinkaya’nin sonra da Ece İdil’in seslendirdiği Titreşim (sözleri bana ait) sevgili Remziye Alper’in ilgisini çekmiş, kendisi ve Funda Güllü’yle yeni ve çok güzel bir çalışma yaparak parçayı yepyeni bir yorumla yeniden dinleyicilere sunma olanağını yaratmıştı.
 
Kısa bir müzik dinletisini de, Girgin ailesinin yakın dostu flütist Nuri Karaer yaptı. Nejat Girgin’in çok sevdiğini söylediği Baba filminin ünlü ve çok sevilen parçasını konukları duygulandıran bir yorumla seslendirdi. Anma gününde başta Girgin  ailesinden kızı Deniz Girgin ile oğlu Osman Girgin’le birlikte salonda ailenin sevenleri de yer almıştı. Müziğin yanı sıra, kadim dostlarından Prof. Özer Sezgin ve gazeteci yazar olarak ben kısacık birer konuşma da yaptık. Prof. Özer Sezgin, Kenter Tiyatrosunun ortak kurucularından olan Girgin ailesiyle 1974’te tanıştığını ve dostluklarının bugünlere kadar aralıksız sevgiyle sürdüğünü vurguladı. Nejat Girgin’in sanata yakınlığının yanı sıra, STK’lara yaptığı maddî ve manevî desteklerinden söz etti. “Ağırlıklı olarak müzik sanatına yaptıkları katkılarla aile şirketi olmanın, en güzel örneğini sundular. İki dost kaybettim. “ dedi.
 
Benim de aileyle Kenter tiyatrosundan başlayan yaklaşık 50 yıla yakın bir dostluğumun olduğunu aktarırken, özellikle ÇYDD’ye yaptığı yardımlardan söz ettim. Kâğıthane şubesine Gülsen Yavuzkal’ın çocuk korosunu çalıştırırken ihtiyaçları olan piyanoyu Nejat Girgin’in sağladığını ve o günden sonra, derneğe yardımlarının desteklerinin devam ettiğini aktardım. Bence topluma katkıları olan Girgin ailesi gibi ferler hep böyle müzikle anılmalı…

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20