HABER

Martina Filjak'a eşlik ediyor

18.03.2016


Paylaş:

Bilkent Senfoni Orkestrası'nın 19 Mart Cumartesi günü gerçekleştireceği konsere, son yılların heyecan verici genç sanatçılarından biri olan Martina Filjak solist olacak. Piyanist, gerek şiirsel tutkusu ve klavyedeki teknik ustalığıyla gerekse karizmatik kişiliği ve sahnedeki göz kamaştırıcı performansıyla uluslararası alanda övgü topluyor.  Konseri kuşağının önde gelen uluslararası şeflerinden biri olan Stefan Sanderling yönetecek.  

Konserde İranlı genç besteci Aida Shirazi’nin BSO siparişi olarak yazdığı The Distorted Reminiscences of a Guardian (Bir Koruyucuya Dair Çarpıtılmış Anımsamalar)  başlıklı yapıtının ilk seslendirmesi gerçekleştirilecek. Aida Shirazi (1987) Tahran Güzel Sanatlar Üniversitesinde piyano dalında lisans eğitimini tamamladı. 2011’de Bilkent Üniversitesi Teori-Kompozisyon Sanat Dalına burslu öğrenci olarak kabul edildi. Kompozisyon eğitimine Yiğit Aydın’la devam etti. Ayrıca Tolga Yayalar, Onur Türkmen, Gökçe Altay, Füsun Köksal, Adam Roberts, Joel Bons, Mahir Cetiz, Claus-Steffen Mahnkopf, Kurt Rohde ve Zeynep Gedizlioğlu ile çalıştı. 2015 yılında bölüm ve fakülte birincisi olarak mezun oldu. Shirazi’nin eserleri İran, Türkiye, Fransa ve ABD’de çalınmıştır.  

Martina Filjak piyano literatürünün en önemli eserlerinden Rachmaninov’un  Op.18, Do minör 2. Piyano Konçertosunu seslendirecek.    

Stefan Sanderling yönetimindeki BSO konserin ikinci yarısında Tchaikovsky’nin “Kış Rüyaları” başlıklı Op.13, Sol minör 1. Senfonisini yorumlayacak.  Konsere Ellen Jewett konzertmeister olarak katılıyor.  19 Mart Cumartesi günü Bilkent Konser Salonu’ndaki konser saat 20.00’de başlayacak.

Konserin biletleri; www.biletiva.com  adresinden temin edilebilir. Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Milli Kütüphane’den hareket eden ücretsiz servisler izleyicileri Bilkent Konser Salonu’na ulaştıracaktır.  

Bilkent Konser Salonu Gişesi Tel: 290 1775    

www.bso.bilkent.edu.tr  


Stefan Sanderling, şef  

Bruckner’in eserlerine yaptığı katkılar nedeniyle Nisan 2012’de Amerika Bruckner Topluluğunun Yönetim Kurulu tarafından Kilenyi Onur Madalyasına (Bruckner Madalyası) layık görülen Stefan Sanderling, kuşağının önde gelen uluslararası şeflerinden biridir. 2003 yılından beri, Toledo Senfoni Orkestrasının birinci şefi ve sanat danışmanı olarak görev yapmaktadır.  Bu bağlamda, Sanderling, “Spring for Music” serisinde Carnegie Hall’de son derece başarılı ilk performansında Previn’in Every Good Boy Deserves Favour yapıtını ve Shostakovich’in 6. Senfoni’sini yönetmiştir. Sanderling aynı zamanda Florida Orkestrasının onursal şefi ve sanat danışmanıdır.  

Sanderling 1989’da, Almanya’da Brandenburgische Filarmoni ve Potsdam Opera’da birinci şefliğe yükselen en genç orkestra şeflerinden biri olmuştur. Beş yıl sonra, Mainz’de Filarmoni Orkestrası ve Staatstheater’in müzik direktörlüğünü üstlenmiş, 2001’e kadar bu görevde kalmıştır. Ayrıca Fransa’da Bretagne Orkestrasının müzik direktörü olan Sanderling, ardından 2012 yılına kadar Florida Orkestrasının müzik direktörü olarak çalışmıştır. Sanderling, 2006-11 yıllarında Chautauqua Senfoni Orkestrasında müzik direktörlüğü yapmıştır.  

Efsanevi orkestra şefi, merhum Kurt Sanderling’in oğlu olan Stefan Sanderling, 1964’de Doğu Berlin’de doğmuştur. Halle Üniversitesinde müzikoloji okumuş, Leipzig’de Kurt Masur ile orkestra şefliği çalışmıştır. Ardından Doğu Almanya’dan ayrılan sanatçı, çalışmalarını Los Angeles’teki Güney Kaliforniya Üniversitesinde sürdürmüştür. Stefan Sanderling ABD’de ilk kez Tanglewood Müzik Festivali’nde sahneye çıkmış, ardından Baltimore, Detroit, Colorado, Houston, İndianapolis, Montreal, Ottawa, Saint Louis, Salt Lake City, San Francisco, Toronto, Vancouver Senfoni Orkestralarını yönetmiştir. Konuk şef olarak Bamberg Senfoni, Berliner Senfoni, Berliner Staatskapelle, Bournemouth Senfoni, Liechtenstein Senfoni, Londra Filarmoni, Salzburg Mozarteum, Hamburg NDR Senfoni, Viyana NTO, Prag Senfoni, St. Petersburg Filarmoni, Staatskapelle Dresden, Viyana Radyo Senfoni, Sidney Senfoni, Yomiuri Nippon Senfoni Orkestralarıyla konserler vermiştir. Ayrıca Deutsche Oper ve Komische Oper ile çalışmıştır. Sanderling’in Sony Classics ve Naxos etiketiyle yayınlanan CD’leri bulunmaktadır.  


Martina Filjak, piyano

"Teknik açıdan ustaca, müzikalite açısından doğal, aynı zamanda da zekice, duyarlı ve yaratıcı bir icra … çarpıcı bir kişilik … izlemeye doyamayacağınız bir piyanist." The New York Times  2009’da düzenlenen Cleveland Uluslararası Piyano Yarışmasında Altın Madalya, Birincilik Ödülü ve Beethoven Ödülünü kazanmasıyla uluslararası üne kavuşan Martina Filjak, ardından Amerika Birleşik Devletlerinde ve dünyanın çeşitli yerlerinde sahneye çıkmaya başladı.

Sanatçı daha önce de Barselona’daki Maria Canals Piyano Yarışmasında ve Vercelli’deki Viotti Piyano Yarışmasında birincilik ödülüne değer görülmüş ve Busoni Piyano Yarışmasını kazanmıştı. Son yıllarda Martina Filjak, Cleveland Orkestrası, San Diego Senfoni, Florida Orkestrası, Strazburg Filarmoni, Barselona Senfoni, Bilbao Senfoni, Granada Senfoni, Alman Radyo Filarmoni, Staatskapelle Weimar, İsrail Oda Orkestrası ve Nancy Senfoni gibi saygın orkestralarla sahneye çıktı. Sanatçı, Amsterdam’da Concertgebouw, Berlin’de Konzerthaus, Barselona’da l’Auditori and Palau de la Musica Catalana, New York Carnegie Hall’daki Zankel Salonu, Boston’da Jordan Hall, Napoli’de Teatro San Carlo, Milano’da Sala Verdi, Paris’te Salle Gaveau, Viyana’da Musikverein ve Konzerthaus, Hannover’de NDR Hall, Münih’te Residenz, Madrid’de Auditorio Nacional gibi dünyanın önde gelen sahnelerinde konserler verdi. JoAnn Falletta, Michael Schonwandt, Christoph Poppen, Hans Graf, Sebastian Lang-Lessing, Josep Cabelle-Domenech, Tito Munoz, Christopher Warren-Green and Stefan Sanderling gibi şeflerle birlikte çalıştı.  

Filjak’ın Bach’tan Berio’ya kadar uzanan geniş repertuvarında otuzu aşkın piyano konçertosu yer almaktadır. Filjak, piyano literatürünü ve çeşitli konçerto biçimlerini sürekli araştırmaya kendini adamıştır. Aynı zamanda bir oda müziği tutkunu olan sanatçı, çellist Jan Vogler ve Christian Poltera ile Schumann’ın Andante and Variations yapıtının kaydını yapmıştır.   Martina Filjak, 2014-15 sezonunda Brezilya ve Japonya’da sahneye çıkmış, Alan Buribayev yönetimindeki Osaka Yüzyıl Senfoni Orkestrası, Marcelo Lehninger yönetimindeki Slovenya Filarmoni, Kazem Abdullah’ın yönettiği Aachen Senfoni Orkestrası, Hans Graf yönetimindeki Zagreb Filarmoni ile konserler vermiştir.   

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20