HABER

Genç besteci Ali Can Püskülcü'ye ABD'den prestijli ödül

04.04.2016


Paylaş:

Kariyerini ABD’nin New York şehrinde sürdüren genç kemancı ve bestecimiz Ali Can Püskülcü, Amerikan Besteciler, Yazarlar ve Yayımcılar Birliği ASCAP tarafından dağıtılan Morton Gould Genç Besteci Ödülü’nün bu yılki sahiplerinden biri oldu.

ASCAP Vakfı Başkanı Paul Williams’ın 1 Nisan’da kamuyouna açıkladığı listeye giren ödüllü sanatçımız böylelikle büyük bir başarıya imza atmış oldu. Morton Gould Genç Besteci Ödülü konser müziği alanında çalışan genç ve yetenekli bestecileri desteklemek amacıyla her yıl dağıtılıyor. Williams yaptığı basın açıklamasında, yaşları 14 ile 30 arasında değişen ödüllü genç bestecilerin Amerikan konser müziği ortamının geleceğini temsil ettiğini söyleyerek, ASCAP üyelerinin 700’ün üzerinde başvurunun arasından ödüllü genç bestecileri seçmekte zorlandığının altını çizdi.

1979 yılında kurulan ASCAP Vakfı Genç Besteci Ödülü 30 yaşından küçük besteciler arasından seçilen isimlere ortaya koydukları konser müziği karşılığında nakit para ödülü veriyor. Ödül almaya hak kazanan bestecilerin eserleri her yıl ulusal jüri tarafından değerlendiriliyor. Genç bestecilerin Amerikan vatandaşı olmaları beklenmiyor; ödül alanlar Ali Can Püskülcü gibi bu ülkede yaşayan yabancı uyruklu öğrenciler de olabiliyor. ASCAP’ın bu yılki besteci jüri üyeleri Steven Burke, James Matheson, Tamar Muskal, Phillip Rothman, Robert Sirota, Edward Smaldone, Matthew Van Brink, Melinda Wagner ve Randall Woolf’dan oluşuyordu. Ödüllere ismini veren Pulitzer ödüllü ABD’li besteci Morton Gould ise, 1986-1994 yılları arasında ASCAP ve ASCAP Vakfı’nın başkanlıklarını yapmıştı. Gould’un yaşamı boyunca genç bestecilere destek vermesinden hareketle, 1996 yılındaki ölümünün ardından, ASCAP Vakfı Genç Besteci Programı başlatıldı.

Çello, keman, piyano, klarnet ve flüt için bestelediği "Broken" adlı eseriyle 700 başvurunun arasından sıyrılıp 13 genç bestecinin arasına girmeye hak kazanan Ali Can Püskülcü ödülünü Eylül ayında düzenlenecek törende alacak.

Sanatçımızın eserini merak eden okurlarımız aşağıdaki linki tıklayıp eseri dinleyebilirler:

https://soundcloud.com/ali-can-puskulcu


Ali Can Püskülcü Kimdir?

İstanbul’da doğan Ali Can Püskülcü 6 yaşında Kemal Güllü’den keman eğitimi alarak müziğe başladı. 10 yaşında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na kabul edien Püskülcü burada Çiğdem İyicil’in öğrencisi olmanın yanı sıra Volkan Barut’dan kompozisyon dersleri aldı. 2007 yılında Düsseldorf’ta bulunan Robert Schumann Müzik Yüksek Okulu’na kabul edilen Ali Can Püskülcü burada Ida Bieler’le çalıştı. Genç sanatçı 2010 yılında Schwetzingen Festivali’ne davet edildiğinde Almanya’nın bu dünyaca ünlü festivalinde çağdaş Türk bestecilerin eserlerinden oluşan bir konser verdi. 2012 yılında seçkin keman pedagogu Rosa Fain’in sınıfından mezun olan Püskülcü, Robert Schumann Müzik Yüksek Okulu’ndan lisans ve yüksek lisans diplomalarına sahip bulunuyor. 2013 yılı Mart ayında New York’taki Carnegie Hall’da düzenlenen Amerikan Protégé Yaylı Çalgı ve Piyano Yarışması’nda ikincilik ödülü alan sanatçımız, canlı ve parlak bir bestecilik ve icracılık kariyerine sahip olduğu bu şehirde yaşamını sürdürüyor.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20