HABER

Donizetti Klasik Müzik Ödülleri 2016 adayları açıklandı

07.04.2016


Paylaş:

Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde yeni dönem
 
Türkiye’nin klasik müzik alanında, etkinliklerin değerlendirildiği tek ciddî ödülü olan ve Andante dergisinin 2010 yılından beri Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle organize ettiği Donizetti Klasik Müzik Ödülleri yeniden yapılandı. Tıpkı Grammy ve Oscar’larda olduğu gibi, aday gösterilmenin de sanatçıların kariyer notları arasında değer bulduğu Donizetti’nin yeniden yapılandırılması sırasında, Andante tarafından geniş bir araştırma ve değerlendirme yapıldı.
 
Dünyadaki örnekleri ve Türkiye’de zamanla değişen koşulları dikkate alınarak, ödül verilen dallarda sadeleşmeye gidildi. Ödül yönetmeliği de yapılan sadeleştirme ve yöntem değişikliği nedeniyle yenilendi. Genel algı ve medyanın magazinsel  yaklaşımlarından uzak, gerçekçi bir değerlendirme yapabilmek amacıyla, adayları çok geniş bir jüri heyetine sunup seçim yapılmasını istemek yerine, sanat alanını daha yakından izlemekte olan Donizetti Klasik Müzik Ödülleri Seçici Kurul üyelerinin adayları belirleyip, son seçimi de yapması yoluna gidildi.
 
Bu yıl altıncısı düzenlenen Donizetti Klasik Müzik Ödülleri, belirlenen dallarda Andante yazarlarından oluşan bir kurul tarafından, bir önceki yıl gerçekleştirilen etkinliklerin değerlendirilmesi sonucunda her kategoride belirlenen üç aday arasından seçilecek. Önce üçer aday gerekçeleriyle birlikte kamuoyuna açıklanacak. Daha sonra Seçici Kurul’un oylamasının sonuçları Ödül Töreni sırasında kamuoyunun bilgisine sunulmuş olacak.
 
Bu yıl bale-dans dalına yer vermeyişimizin nedeni, dünyada da genellikle bu dalın, klasik müzikten ayrı bir değerlendirmeye tâbi tutulmasından kaynaklanıyor. Andante’nin bu konuda da bir hazırlık içinde bulunduğunun bilinmesinde yarar var.
 
2010 yılından beri Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen Donizetti Klasik Müzik Ödülleri töreninin altıncısı bu yıl yine Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın ev sahipliğinde 10 Mayıs Salı akşamı İstanbul, Sütlüce’deki Rahmi Koç Müzesi’nde düzenlenecek. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri 2016 Yaşam Boyu Başarı Ödülü ve Mikrop Gramofon Kayıt Ödülü sahipleri ise önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanacak.
Donizetti Klasik Müzik Ödülleri 2016 Aday Listesi
 
Yılın Bestecisi:

Hasan Niyazi Tura: Bestelerinin orkestralar tarafından sıklıkla seslendirilmesi, konçertolarının değişik solist ve orkestraların repertuvarına girmesi, orkestra ve oda müziği alanlarına dengeli yaklaşımı, Çanakkale Utkusu’nun 100. yılı için bestelediği eserler nedeniyle.
 
Yiğit Kolat: Çağdaş müzik alanındaki verimliliği, önemli besteciler adına düzenlenen yurtdışı yarışmalarda başarı kazanması, eserlerinde felsefi bir derinlik bulunması, Türkiye’deki toplumsal olayları da dikkate alarak beste yapması nedeniyle.
 
Tolga Yayalar: Son yıllarda yurt içi ve yurt dışından aldığı beste siparişleri üzerine ortaya çıkan yapıtlarıyla ilgi uyandırması; ilginç, derinliği olan, düşündüren, nitelikli çağdaş yapıtları; “Zamanın Kalıntıları” adlı eseri nedeniyle. 
 
Yılın Piyanisti:

AyşeDeniz Gökçin: Klasik piyano solisti olarak konserler vermekle yetinmeyip yeni kanalları zorlaması, Lisztified ve Nirvana albümleriyle kendine özgü bir "yeni klasik" yolu açması, son olarak ünlü koreograf Edita Braun'dan aldığı teklifle "Close Up" adlı sahne gösterisinin müziklerini hazırlayarak uluslararası arenada gösterdiği başarı nedeniyle.
 
Gökhan Aybulus: Güçlü belleği, virtüoz soloculuğuyla orkestralar tarafından aranır bir solist haline gelmesi; resitalleri, canlı radyo icraları ve yaylı çalgılar dörtlülerinin piyanolu beşli seslendirilerinde aranılan uyumlu bir yorumcu olması nedeniyle.
 
Cem Babacan-Başar Can Kıvrak İkilisi: Son birkaç yıl içinde dört el ve/veya iki piyano için verdikleri resital ve konserlerde dikkat çeken performansları, uyumlu birliktelikleri; kendilerini sürekli yenilemeleri; dinleyiciye yeni eser dinletmek konusundaki gayretleri nedeniyle.
 
Yılın Yaylı Çalgılar Yorumcusu:

Orhan Ahıskal: "Düştüm Yola" projesini geliştirerek ülke sathında solo keman konserleri vermesi, Türk bestecilerin eserlerini seslendirmek suretiyle onları tanıtma ve özendirme konusunda gösterdiği çabalar nedeniyle.
 
Elçim Özdemir: Çalgısına olan hakimiyeti, seçkin müzikalitesi, Cenevre’de bulunan Orchestre de la Suisse Romande adlı senfonik topluluğun viyola grup şefliği görevini başarıyla yürütmesi nedeniyle.
 
Onur Özkaya: Kontrbas yorumculuğunun ülkemizdeki kalite çıtasını yükseltmeye dönük çalışmaları, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’ndaki grup şefliği, önde gelen uluslararası senfonik topluluklarda üstlendiği görevler, kontrbasın solist çalgı olması yolunda sarf ettiği çaba nedeniyle.
 
Yılın Üflemeli Çalgılar Yorumcusu:

Orçun Civelek: Cumhurbaşkanlığı ve CRR senfoni orkestralarında solo klarnetçi olarak gösterdiği başarı, solistlik etkinliklerini yetkinlikle sürdürmesi, hem klasik hem çağdaş eserlerde parçanın gerektirdiği tınıyı yakalayarak eserlerin başarısına önemli katkı sağlaması nedeniyle.
 
Sezai Kocabıyık: Yıllar içinde geliştirdiği yorumcu kişiliğini bugün İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nda usta biçimde sergilemesi, yüklendiği solo görevlerde virtüozitesi ve sıcak tonunu yetkinlikle duyurabilmesi, İDSO’da üstlendiği müdürlük görevini özveriyle sürdürmesi nedeniyle.
 
Ozan Evruk: Bilkent Senfoni Orkestrası’nda fagot soloları seslendirmesindeki özen, titizlik ve yorum derinliği; bu nitelikleri çaldığı çeşitli üflemeli çalgı topluluklarında da göstermesi ve konçerto seslendirmeleri nedeniyle.
 
Yılın Orkestrası:

Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası: Ankara'daki çeşitli konservatuvar ve orkestraların genç üyelerinden oluşan, sürekli birlikte çalmamalarına karşın, her yıl verdikleri konserlerde yakaladıkları müzikalite, bu özellikleriyle Uluslararası Ankara Festivali'nin açılış orkestrası olarak seçilmeleri nedeniyle.
 
Karşıyaka Oda Orkestrası: Genç kadrosuyla kısa sürede tüm yurtta adını duyurması, sezon programlarının yanı sıra yaz festivallerinden davet alarak çalması, Türk bestecilerin tanıtımına katkı sağlaması, içinde bir de yaylı  dörtlü oluşturarak klasik müziğin yayılımına ölçü tanımadan hizmet etme çabası içinde bulunması nedeniyle.
 
Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası: Öğretmenler ve öğrencilerinden oluşan sağlam kadrosu, her sezon düzenli konserler vermesi, yüksek kalite anlayışları, Türk bestecilerin eserlerine ayrıcalık tanımaları, yapımını gerçekleştirdikleri kaliteli CD kayıtları nedeniyle.
 
Yılın Orkestra Şefi:

Orhun Orhon: Orkestralarla kurduğu olumlu diyalog, en zor eserlerin bile net vuruşlarıyla üstesinden gelebilmesi, genç müzisyenleri yılda en az dört kez Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası'nda bir araya getirerek genç solistlere fırsat yaratması, tüm bu nitelikleriyle Türkiye'deki orkestraların büyük çoğunluğuyla konser yapar duruma gelmesi nedeniyle.
 
Alpaslan Ertüngealp: Uluslararası Dimitri Mitropoulos Yarışması’nda kazandığı birincilik ödülünün ardından Avrupa’nın tüm önemli merkezlerinde, günümüzün tanınmış orkestralarıyla senfonik müzik konserleri ve opera temsilleri vermeyi aralıksız sürdürmesi, 2011-14 yılları arasında, çağımızın en ünlü orkestra şeflerinden Claudio Abbado’nun asistanlığını yapması ve bu süreçte üst düzey topluluklarla yakın işbirliği gerçekleştirmesi ve kariyerinin en başından beri Türkiye’deki müzik festivalleri ve yerleşik orkestralarıyla uzun süreli ve yapıcı bir işbirliğini devam ettirmesi nedeniyle.
 
Cem Mansur: Yalnızca bir orkestra şefi değil, aynı zamanda müzik ve müziğin toplumsal etkileri üzerine düşünen, gençlerin eğitimine önem veren, çok yönlü bir müzik insanı olması; yıllar boyu Akbank Oda Orkestrası’nı yönettiği açıklamalı konserlerin ardından son dönemde şefliğini yürüttüğü Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası ile yurtiçi ve yurtdışında ses getiren konserler ve turneler yapması nedeniyle.
 
Yılın Oda Müziği Topluluğu:

Ayur Trio: Türk piyanist, Arnavut kemancı ve Hollandalı çellistten oluşan yapısıyla uluslararası işbirliğinin olumlu bir örneğini oluşturmaları, kısa sürede iki CD kaydı yaparak iddialarını ortaya koymaları ve repertuvarlarında Türk bestecilerin eserlerini de bulundurmaları nedeniyle.
 
Nemeth Quartet: İstikrarlı bir çalışma içine girerek yılda en az beş konserle çeşitli kentlerde sahneye çıkmaları, başta Moskova olmak üzere yurtdışına açılma çabaları, yaylı dörtlü dağarının temel eserlerinin yanı sıra piyanolu beşli seslendirmelerinde sağladıkları başarı nedeniyle.
 
Semplice Quartet: Yeni sayılabilecek bir topluluk olmalarına karşın birlikte çalıştaki uyumları, nitelikli yorumlarının yanı sıra okullarda verdikleri konserlerle çoksesli klasik müziği gençlere sevdirme çabaları nedeniyle.
 
Yılın Koro/Vokal Topluluğu:

Saygun Filarmoni Korosu: Profesyonel ve amatör koro sevdalılarının buluşarak bir arada müzik yapması, adını taşıdıkları Cumhuriyet Ankara'sında ilk koroyu kuran bestecimizin anısını yaşatmaları, a capella çalışmalarının yanı sıra Devlet Çoksesli Korosu’na iyi bir alternatif haline gelerek senfoni orkestralarımızın seslendirmelerine de katkıda bulunmaları nedeniyle.
 
A Capella Oda Korosu: Amatör müzikçilerden kurulu olmasına karşın şef Özcan Sönmez’in de katkısıyla nitelikli bir profil kazanması, diğer orkestra ve koroların ulaşamadıkları izleyicilere çoksesli müziği tanıtması nedeniyle.
 
Nazım Hikmet Korosu: Koro alanında seçenekleri çoğaltmak üzere kısa sürede kurularak, korolu büyük yapıtları seslendirebilecek yetkeye ulaşması, yer aldığı etkinliklerde durağanlığı kırarak eserlere hareket, jest ve mimiklerle görsel katkıda bulunması ve iyi bir tınısal bütünlük yakalaması nedeniyle.
 
Yılın Kadın Opera Yorumcusu:

Görkem Ezgi Yıldırım: Son dönemde kaydettiği çıkışı 2015 yılında da sürdürmesi, koloratur rollerde ses ve sahne anlamındaki başarısı, konserlerde değişik aryalara yönelerek repertuvarını zenginleştirmekte olduğunu göstermesi, Reinhold Gliere’in “Koloratur Konçertosu”nu Türkiye’de ikinci, Ankara'da ilk kez seslendirmesi nedeniyle.
 
Nurdan Küçükekmekçi: Düzgün artikülasyonu ve sahne egemenliğiyle, solist soprano olarak görev yaptığı Antalya Devlet Opera ve Balesi’ndeki başrollerde yıllardır nitelikli yorumlar sergilemesi, çeşitli orkestralarla seslendirdiği requiem ve oratoryolarda kaydettiği başarı nedeniyle.
 
Dilara Baştar: Siemens Şan Yarışması’nda birinci olduktan sonra sahne deneyimi kazanmak üzere gittiği Almanya’nın Karlsruhe Operası’nda tutunmayı başarması, her sezon bu kurumda sahnelenen operalarda önemli mezzo-soprano partileri üstlenmesi, birbirinden farklı rolleri söylemekte gösterdiği maharet nedeniyle.
 
Yılın Erkek Opera Yorumcusu:

Tuncay Kurtoğlu: Rol aldığı tüm operalardaki bas rollerini gerek ses, gerek sahne anlamında büyük başarıyla oynaması, kendini her zaman hazır tutması, başrolü bas olan nadir operalardan Atilla'da gösterdiği büyük başarı, repertuarını sürekli genişletmesi, başta Hamburg Operası olmak üzere yurtdışında üstlendiği rollerde başarı kazanması nedeniyle.
 
Kartal Karagedik: Leyla Gencer Opera Yarışması’nda ikincilik derecesi elde ettikten hemen sonra başlayan yurtdışı kariyerinde istikrarlı bir yükseliş sergilemesi, geçen sezon kadrosuna katıldığı ve önemli bariton rolleri üstlendiği Hamburg Operası’nda mesleğini başarıyla sürdürmesi nedeniyle.
 
Mert Süngü: İstanbul’daki okulundan mezun olduktan sonra gittiği İtalya’da ve ardından Almanya’nın Dresden şehrindeki Semperoper’de kısa sürede kendisini kabul ettirerek önemli tenor rolleri üstlenmesi, bir genç şancının önemli bir yarışmaya katılmadan da dünyanın önde gelen sahnelerinde söyleyebileceğinin iyi bir örneği olması nedeniyle.
 
Yılın Klasik Müzik Etkinliği:

Türkiye Gitar Buluşması: On yıldır çeşitli kentlerden klasik gitar eğitmenleri ve öğrencileriyle solocuları bir araya getirmesi, gitaristleri gelişmeci projeler hazırlamaya, bestecileri buluşmalarda çalınacak yeni eserler yazmaya özendirmesi, her yıl yurtdışından önemli birkaç solist-eğitmen getirterek hem dinleyici, hem de çalıcıları memnun etmesi, değişik kentlerden gelen gitaristlere değişik eğitmenlerle çalışma olanağı sağlaması nedeniyle.
 
Süreyya Operası Oda Müziği Dizisi: Salonunu opera-bale dışında oda müziği etkinlikleriyle diri tutması, salon ve fuaye konserleriyle, oda müziği gruplarına sahne olanağı sağlaması, müzik tarihine ilişkin hazırladığı sergilerle kültürel zenginleşmeye de katkıda bulunması nedeniyle.
 
Klasik Keyifler: Kısıtlı olanaklarına karşın, yaz aylarında Kapadokya'da düzenlediği konser ve atölye çalışmaları dizisini, uluslararası katılımla sürdürebilmesi, bu çalışmalarda benzeri etkinliklerden farklı olarak kompozisyon atölyelerine de yer vermesi, oda müziğine yönelik çalışmalarını ev konserleri biçiminde kış aylarında da sürdürmesi nedeniyle.
 
Yılın Genç Müzisyeni:

Alican Süner (d.1992): Mersin'de  Lili Çumburidze'yle başladığı keman eğitiminde yeteneğini ulusal yarışmalarda aldığı derecelerle kanıtladıktan sonra Berlin Hanns Eisler Akademisi'nde aynı çizgiyi devam ettirmesi, 2015 yılı içinde katıldığı iki önemli yarışmayı da birincilikle tamamlaması, Berlin Konzerthaus Orkestrası eşliğinde canlı yayında çalarak otoritelerin büyük beğenisini kazanması nedeniyle.
 
Kaan Baysal (d.2003): Sahip olduğu üstün yeteneğe ek olarak küçük yaşına rağmen sergilediği sistemli çalışma sonucunda önemli yarışmalardan ödüllerle dönmesi, dünyaca ünlü piyanist Lang Lang tarafından seçilerek onunla aynı sahneyi paylaşma başarısı göstermesi nedeniyle.
 
Poyraz Baltacıgil (d.1995): Henüz konservatuvar eğitimini tamamlamadan İstanbul Devlet Senfoni ve CRR Senfoni orkestralarının konserlerinde solist olarak çalması, İş Sanat’ın Parlayan Yıldızlar’ı arasına katılması, Benyamin Sönmez Ulusal Çello Yarışması’nda birincilik ödülü kazanması, ayrıca oda müziği konserlerini aksatmadan sürdürmesi ve eğitimine yurtdışında başarıyla devam etmesi nedeniyle.
 
 
DONİZETTİ KLASİK MÜZİK ÖDÜLLERİ YÖNETMELİĞİ
 
1.AMAÇ:
 
Türkiye'de çoksesli evrensel müziğin yaygınlaşması ve tanıtılmasına önemli katkılarda bulunan, kendi dalında  başarılara imza atan etkinliklerini  yurt içinde ve dışında sürdüren besteci ve icracılar başta olmak üzere, müzik insanlarına toplumun teşekkürlerini sunmaktır.
 
2. ÖDÜLLER:
 
a) Donizetti Ödülleri, Etkinlik Ödülleri ve Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nden oluşur.
 
b) Etkinlik Ödülleri:
 
Etkinlik Ödülleri her dönem, aşağıda belirtilen standart dallarda verilir:
Yılın Bestecisi:
Yılın Piyanisti:
Yılın Yaylı Çalgılar Yorumcusu:
Yılın Üflemeli Çalgılar Yorumcusu:
Yılın Orkestrası:
Yılın Oda Müziği Topluluğu:
Yılın Orkestra Şefi:
Yılın Kadın Opera Şarkıcısı:
Yılın Erkek Opera Şarkıcısı:
Yılın Müzik Etkinliği:
Yılın Genç Müzisyeni
 
c) Yaşam Boyu Başarı Ödülü:
Seçici Kurul tarafından klasik müzik alanında uzun yıllar önemli katkılarda bulunmuş, hizmet etmiş, ülkenin yüzünü ağartmış, besteci, icracı ve eğitimciler arasından seçilen yaşayan bir müzik insanına verilir.
 
d) Etkinlik Ödülü kazananlar, sonraki üç yıl boyunca tekrar aday gösterilemez. Üç aday arasında yer alma başarısını gösterenler, bir sonraki dönem aynı etkinliği sürdürmüşlerse, tekrar adaylar arasında gösterilebilirler.
 
3. SEÇİCİ KURUL:
 
a) Klasik müzik alanındaki gelişmeleri yakından izleyen Andante yönetici ve yazarlarından oluşur.
 
b) Seçici Kurul, iki ödülün kararlaştırılması arasındaki geçen sürede Türkiye'nin potansiyeli, gerçekleri, kurumlardaki gelişmeleri dikkate alarak, standart ödül dallarını yeniden gözden geçirir, eklenecek dalları belirler.
 
c) Her ödül dönemindeki Seçici Kurul'un üyeleri, adaylarla birlikte açıklanır.
 
4. ADAYLARIN AÇIKLANMASI:
 
Standart ödül dalları ile, varsa eklenen dallarda seçici kurul tarafından belirlenen üç aday, gerekçeleriyle birlikte her yılın başında kamuoyuna duyurulur.
 
5. ÖDÜL SAHİPLERİNİN BELİRLENMESİ:
 
a) Adayların açıklanmasından sonra, Seçici Kurul toplanarak her dalda ayrı ayrı oylama yapar.
 
b) Birinci turda sonuç alınamazsa, ödül sahibi  ikinci turda en fazla oyu alan iki aday arasından kurulun yarıdan bir fazlasının oyu ile belirlenir.
 
c) Ödülü kazananlar, kamuoyuna tören sırasında açıklanır.
 
6. ÖDÜLLERİN SUNUMU:
 
a) Ödüller, konunun ortağı yerel yönetim ile Andante'nin belirleyeceği tarih ve müzikal etkinliğe uygun bir mekânda, törenle verilir.
 
b) Törende ödüllendirilen müzisyen ve toplulukların bir bölümüne, etkinliklerinden örnekler sunma olanağı tanınır.
 
***
 
Andante Donizetti Klasik Müzik Ödülleri 2015-16 Seçici Kurulu:
 
Serhan Bali, Şefik Kahramankaptan, Aydın Büke, Ayşe Öktem, Zerhan Gökpınar, Ahmet Makal, Ahu Ünalp, Feyzi Erçin, Egemen Berköz

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20