Konser-Opera

Ankaralı seyircilere bir ziyafet yaşattı

10.05.2016


Paylaş:

Ankara Piyano Festivali 2015-2016 sezonunu Kanadalı Piyanist Angela Hewitt’in verdiği olağanüstü bir resitalle kapattı. Hewitt, yaşayan piyanistler arasında en iyi Bach yorumcularından biri olarak kabul ediliyor. Konser programında Bach’ın iki başyapıtına yer vermesi ise bu yılın Ankaralı dinleyicilerin şanslı yılı olduğunu bir kez daha gösterdi. Önce Buchbinder’den Beethoven dinleme fırsatı, bir ay sonra da Hewitt’ten Bach ziyafeti.

 

Konser programına gelirsek, Hewitt sadece Barok ve Klasik dönem bestecilerinden oluşan dengeli bir konser programı oluşturmuştu. Seslendirdiği Bach eserleri iki numaralı Partita ve Kromatik Fantezi ve Füg’dü. Bu iki Bach eserini konserin tek bir yarısında çalmak yerine iki yarıya paylaştırmış, araya Haydn ve Beethoven sonatlar yeleştirmiş; böylece dinleyicinin, Bach’ın yoğun dünyasında kaybolmasının önüne geçerek unutulmayacak bir konser olmasını sağladını söyleyebilirim. Konserin ilk eseri Bach’ın iki numaralı Partita’sıydı (Partita’ların her biri aslında klavsen için yazılmış süitlerdir). Bach’ın eserlerindeki müzikal dokuyu kavramak, melodi çizgilerini takip edebilmek genelde dinleyiciler için güç bir iştir. Ancak Hewitt’in Bach çalışında, müziği kavramak ve melodileri takip edebilmek o kadar kolaydı ki. Bu yüzden Hewitt en iyi Bach yorumcularından biridir. Bach’ın karmaşık çok sesli müziğini kendisi o kadar iyi özümsemiştir ki (özümsemek için, o yetenekte bir piyanistin eseri anlaşılır bir şekilde seslendirebilmek için, saatlerce süren titiz çalışmalarla parmak numarası yazmasını, analiz etmesini genelde hayal bile etmeyiz) dinleyicide, aslında çok da zor bir eser dinlemiyormuş hissi uyandırır. Burada büyük sanatçı olmanın bir sırrından bahsettim diyebilirim aslında. İnanılmaz yeteneklerin hayal bile edilemeyecek yoğunlukta bir çalışma temposuyla birleşmesi sonucu büyük sanatçılar ortaya çıkar.

 

İlk yarının diğer eserleri Haydn Si minor Sonat ve Do major Fantezi’ydi. Bu iki eser için söyleyebileceğim tek şey mükemmeldi. Özellikle Sonatın son bölümünde, gerçek bir Presto temposunda dinlememize rağmen tek bir notayı yuvarlamadan çalması inanılmazdı, sanırım Bach uzmanlığı sayesinde kazandığı parmak hakimiyetinin sonucunu bir kez daha görmüş olduk. İkinci yarıya Beethoven’ın ünlü “Tempest” takma isimli 17 numaralı sonatıyla başladı. Eser o kadar güzeldir ki her dinleyiş insana, Beethoven’ın çağının çok ötesinde hatta çağlar üstü bir kişilik olduğunu hissettirir. Konserin son eseri ise gerek çalınması ve yorumlanması gerekse dinleyici tarafından sevilip anlaşılabilmesi çok zor olan Kromatik Fantezi ve Füg’dü. Hewitt’in bu eseri çalmakta iki amacı olduğunu düşünüyorum. Az seslendirilen bu eseri çalarak dinleyiciye bir başyapıtı tanıtmak ve kendisinin entellektüel sınırını biraz olsun zorlamak.

 

Konserin sonunda kendisi o kadar sıcakkanlı, samimi ve mutlu görünüyordu ki, aklıma ilk gelen düşünce konserinden memnun kaldığıydı. Neşeli ve sempatik kişiliğini herkesin içini ısıtacak iki bis çalarak bir kez daha gösterdi. İlk eser Scarlatti’den Do major Sonat ikinci eser ise Schubert’in 3 numaralı Moment Müzikal’iydi.

 

Son olarak iki durumdan daha bahsetmek gerektiğini düşünüyorum. Birincisi, Hewitt’in kıyafet seçimi konser için biraz abartılı, dinleyici içinse dikkat dağıtıcı olarak görülebilir. Hewitt kendisi gibi parlayan bir kıyafeti tercih etmişti. Genellikle siyah renk ağırlıklı kıyafetler görmeye alışkın dinleyicinin bu parlak elbise karşısında biraz şaşırması doğal elbet. İkinci durum ise konser salonunun neredeyse yarısının boş olmasıydı. Bu durum konserin eleştirilmesi gereken tek yönüdür benim için. 5 milyonluk bir şehirde böyle bir konserin kaçırılması, boş yer kalması gerçekten üzüntü verici bir durum.

 

Ankara için çok kıymetli olan bu güzel festivalde bitmiş oldu. Umarım gelecek sene de birbirinden değerli sanatçıları Ankara Piyano Festivali kapsamında başkente misafir edebiliriz.

 

Yiğit Salih Koy

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20