MAKALE

Müziği en doğru şekilde duyabilmek (VI. bölüm)

27.05.2016


Paylaş:

Hoparlör özellikleri  

Bir hoparlörü değerlendirmenin en iyi yolu o hoparlörü dinlemektir. Eğer amacınız teknik özellikleri de enine boyuna inceleyerek, hoparlör özelliklerinin anlamlı bir şekilde yorumlamak ise; öncelikli olarak bu teknik özelliklerin ne anlama geldiğini kesinlikle öğrenmelisiniz. Bu öğrenim süreci sonunda, bağlantıları çok daha özgür bir şekilde kurarak hoparlörler hakkında fikirlerinizi beyan etmeniz çok daha doğru olacaktır.  

Frekans tepki özellikleri  

Frekans tepki özelliklerinin yorumlanması genelde zordur çünkü elde çok az veri vardır. Frekans tepki özelliklerindeki asıl problem ise işin içinde yer alan değişkenlerin sayısıdır. Tepkinin ölçüldüğü mesafe, odanın büyüklüğü, ölçüm aksi, test sinyalinin özelliği, test için kullanılan güç düzeyi gibi faktörler ölçülen frekans tepkisini etkiler. Bir standart olmadığı için anlamlı olabilmek adına; üreticinin frekans numarasını ve tepkinin değişiklik gösterdiği maksimum dB sayısı referans frekansa göre verilmelidir. Referans frekansı aksi belirtilmediği sürece genelde 1 kHz olarak varsayılır.  

Doğru bir spesifikasyon için sınıflandırılmış bir hoparlörde “20 Hz-20.000 Hz, +-4 dB” bir frekans tepkisi olabilir. Bu spesifikasyon makuldür, bilgi verir ve gerçekçi olması da muhtemeldir. “20 Hz- 20.000 Hz” özellikler 1000 Hz düzeyi (yaygın olan “0 dB” referans frekansı) ile 20Hz – 20,000 Hz frekans düzeyi arasındaki 1 dB varyasyondan daha fazlasına işaret etmez. Gerçekte sadece 20 Hz- 20.000 Hz arasında 4 dB varyasyona sahip bir hoparlör çok iyi olarak düşünülür. İyi bir hoparlörün özellikleri arasında bir frekans tepki grafiği yer almalıdır. Bu grafik mükemmel derecede “düz” bir tepkiden maksimum sapmaları ve sapmaların meydana geldiği yerleri göstermelidir.  
“Düz” tepki kişinin kulağında ve gözündedir, yukarıdaki hipotetik eğri ise düz olarak düşünülebilir. Eğer grafik çok inişli çıkışlı bir görünüme sahipse, bu görüntü üreticinin bir manada dürüst olduğunun da göstergesidir.  

Düz bir eğrinin daha iyi bir hoparlör anlamına geldiğini varsaymak yerine; mutlaka genel şekle bakılmalıdır. Tepki eğrilerinde çoğu küçük çukur ve tümsekler işitilemeyen düzeydedir ve en iyi hoparlörlerde bile bazı düzensizlikler olabilir. Hoparlörün ses kalitesini ve güç işleme kapasitesini bozanlar ise geniş çukurlar veya geniş tümseklerdir. Ayrıca dikey skalaya da mutlaka bakılmalıdır. Kalibrasyon işaretleri arasında büyük sayısal farklılıklar varsa “düz” görünümlü bu eğri aslında büyük oranda düşebilir de...  

Amplifikatör ve hoparlör güç oranı  

Amplifikatör güç oranları RMS (Root mean square) olarak belirtilir. RMS (ortalama karekök) bir amplifikatörün üretebildiği sürekli ortalama güç çıkışıdır. Diğer bir deyişle ise; bir amplifikatörün uzun süreler boyunca sürekli olarak üretebileceği güç çıkışı demektir. İyi bir amplifikatör en az 20 Watt RMS vermelidir. Amplifikatör ve hoparlör güç oranı konusunda, hoparlör üreticisi tarafından belirtilmiş ve önerilmiş olan amplifikatör gücü takip edilmelidir. Ancak önerilen spesifikasyondan biraz daha yüksek bir orana sahip olan bir amplifikatör de seçilebilir. Önerilen spesifikasyondan biraz daha yüksek bir orana sahip olan bir amplifikatör her zaman hoparlörlere zarar vermez!..  

Maksimum müzik gücü anlamında gelen PMPO (Peak Music Power Output) ise gerçek amplifikatör gücü ile asla karıştırılmamalıdır. PMPO, küçük ya da taşınabilir sistemlerin  düzeneklerini daha güçlü göstermek için verilir. “10.000 Watt PMPO” ifadesi; ani, yüksek enerji geçişleri üretmek amacıyla çok kısa anlar için bir sistemin ne kadar yüksek ses verebileceğini ifade etmeye çalışır. 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20