MAKALE

Müziği en doğru şekilde duyabilmek (I. bölüm)

27.05.2016


Paylaş:

Her ay bu sayfalarımızda dünyada ve ülkemizde Hi-Fi alanda yaşanan gelişmeler, yeni çıkan cihazlar üzerine yorumlar, fiyat/performans değerlendirmeleri, Hi-Fi camiasıyla röportajlar ve o ayın cihaz seçimlerini de kapsayan bir içerik sunmaya çalışacağız.

 

Özellikle ülkemizde görüp yaşadığım en büyük problem; odanın kapasitesi düşünülmeden satın alınan sistemler olduğundan, bu tutkuya yeni başlayanların ve müdavimlerinin kendilerine amaç edindiği “müziği en iyi şekilde duyma” konusuna, sistem bileşenlerinin odadaki yerleşim detayları ile başlamayı uygun görüyorum.

 

Bugüne dek okuduğunuz yazılar, odyofiller ile yaptığınız sohbetlerden edindiğiniz bilgilerden sonra hayalinizdeki sisteme kavuşmuş olmanıza rağmen bazı sebeplerden dolayı sisteminiz hala doğru çalmıyor olabilir...

 

Şişkin basların, tam yerinde olmayan bir sahnenin suçlusu aslında satın almış olunan cihazlar değil, satın almadan önce oda reprodüksiyonu konusuna dair olan bilgi eksikliğidir. Çok sayıda odyofil; iyi bir oda akustiğinin önemini realize etmeden, hayalinde olan hoparlör ya da amplifikatöre ulaşmayı hedefler. Odasının durumunu ikinci plana atarak rüyalarını süsleyen cihaza bir an önce kavuşmak için yanıp tutuşur.

 

Hakkında pek çok kritikler okuduğu, hatta ödüller sahibi olan cihaz hakkında o forum senin bu forum benim dolaşır. Diğer müdavimlerin tecrübelerinden faydalanmaya çalışarak cihazlarının en güzel şekilde çalması için dipsiz bir arayış içinde kendini buluverir. Ancak ne yaparsa yapsın, rüyası bir türlü gerçek olmaz, sistemi bir türlü hayalindeki gibi çalmaz. Özellikle ülkemizde bu konudaki bilgi yetersizliğinden ötürü nice harika hoparlörler ve amplifikatörler hakkında olumsuz rivayetler dolaşıp durur. Başka odyofillerin sözlerine inanarak sürekli cihazlarını satıp, yenisini alırlar ve bu kısır döngü asılsız rivayetler dahilinde devam edip durur...

 

Odanın tüm ölçüleri dahilindeki hacmi, basların vereceği cevaplar, elektroniklerin ve hoparlörün yerleşimi; sistem bileşenlerinin birbirleriyle uyumu kadar hatta belki daha da önemli bir konudur.

 

Hoparlörlerin doğru yerleşimi, dinleme üçgeni, woofer ayarlamaları ve tüm bunların kontrolü var olan problemleri elemine etmek için faydalıdır. Gene de, yüksek pikler ya da benzer problemler, seviye kontrolü ile kompanse edilse de, sisteme giren sinyalin yapısını bozar. Bu gibi karakteristik durumların sebebi ise, odanın hacmi, sınırları ve yansıtma yapan alanlar ile ilgilidir.
 

Geniş, pürüzsüz, büyük duvar yüzeyleri (ses/zaman) ekolarının tek suçlularıdır. Bilenen en basit test ise, dinleme odasında alkış sesi çıkarmaktır. Eğer bir eko duyulursa, halen odanızın akustiğini düzenlemeye ihtiyacınız var demektir. Ellerinizi çırparak odada dolaştığınızda, nereye nasıl bir düzenleme yapmanız gerektiğini alkışlarınız size söyleyecektir. Ancak bu konuda yazılmış olan yüzlerce kitap ve bu yol-yordam size detaylı olarak ne yapmanız gerektiği ve nasıl doğru yapacağınız hakkında bilgi verse de, bu süreç sadece tecrübe edilerek öğrenilir.

 

Oda duvarlarının, %50 yansıtıcı, %50 emici olduğu bilgisini asla unutmayın, odadaki halı, mobilyalar, kütüphane (kitaplar ile birlikte), CD-LP raflarının tamamı ekoyu azaltmaya yardım eder. En temel bazı basit fikirler ile bu yansıtıcı noktaları belirleyebiliriz. Bu alanlar yan duvarlar boyuncadır ve ses dalgaları ilk sizin dinleme noktanıza ulaşmadan önce bu alanlara çarparlar. (Bunlar siz ve hoparlörleriniz arasındadır)

 

Bu noktaları doğru olarak bulmak için bir bilardo masası ya da bir ayna hayal edin. Siz koltuğunuza otururken, herhangi bir kişi duvar boyunca küçük bir aynayı hareket ettirmelidir. Bu yansıma noktası, hareket eden aynadan hoparlörünüzü ilk gördüğünüz noktadır. Aynadan hoparlörünüzün çeşitli bölümlerini görmekle hangi frekansları düzeltmeye çalıştığınızı hissedebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; aynadan tweeter’ları gördüğünüzde yüksek frekansları, aynadan orta range’i gördüğünüzde orta frekansları, bas kanalını gördüğünüzde ise bas frekanslar hakkında size bilgi verecektir. Bu ilk yansıma noktası, aynı zamanda tavanlar ve yer zemini ile de ilintilidir, hatta aynı testi bu yüzeyler ile için de uyguladığınızda, daha hassas bir ince ayar sağlanır.

 

Tavanda akustik bir kaplama ya da köpükten akustik düzenleyici pedler, yerde küçük organik materyaller, yan duvarlar boyunca akustik paneller ya da yerde halı-kilim ve dekoratif ağaçlar ses dalgalarının düzgün yayılmasını sağlayacaktır. Düşük frekansları kontrol etmeye çalışmanın daha uzun ses dalgaları ve daha kalın emici materyaller ya da derin difüzerler ile mümkün olduğu ise asla unutulmamalıdır.

 

Bu konuda en iyi tavsiye ev ödevinizi yapmanız ve oda akustiği düzenleyen profesyonel kişiler ile fikir alışverişlerinde bulunmanızdır. Başlangıç yerleşim konuları ile ilgili gelecek sayımızda buluşmak üzere...

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20