HABER

St. Maria Kilisesi'ndeki org

14.06.2016


Paylaş:

Ülkemizin yetiştirdiği değerli piyanistlerden Emre Elivar’ın, piyano hayatımda benim için çok önemli bir yeri var. İlk kez 11. Antalya Piyano Festivali’nin “Chopin Gecesi”nde tanışıp sohbet etme imkanı bulmuştum. O zamanlar 11 yaşındaydım.

 

Daha sonra Fethiye'de viyolonsel dünyasının genç ve yetenekli üyesi ve 1 Aralık 2011'de aramızdan ayrılan Benyamin Sönmez anısına yapılan Birinci Fethiye Klasik Müzik Festivali'nin katıldığımda, Emre Elivar ile çalışma imkanı bulmuştum. Bu benim ilk masterclass'ımdı. Daha sonra Mersin Üniversitesi'nde yapacağı ustalık sınıfına davet edince seve seve Aralık ayında annem babamla Mersin'e gittik. Daha sonra İzmir'de de çalışma imkanı buldum. Kendisi piyanoda çok titizdir, bu titizliği öğretmenliğine de yansır. Herşeyi örneklerle piyanoda ifade eder Emre Elivar. Ne söylemek istediğini çabucak anlarsınız, çok güzel bir dili, üslubu vardır. Müziği ve öğretmenliği benim için çok değerlidir. Arkas Trio ile Orion Eğitim Vakfı - Piri Reis Okulları’nın Kardeşlik Ormanı’na yardım için İzmir'de konseri olduğunu öğrenince kaçırmadım tabii. Konser sonrası kulis ziyaretimde beni büyümüş buldu. Eğitimimden, gelecekten, projelerden konuştuk.Arkas Trio; değerli solistler Emre Elivar (piyano), Tuncay Yılmaz (keman) ve Alman çellist Gustav Rivinius'tan oluşuyor. Trio olarak İzmir’deki St. Maria Kilisesi'nde bu sene bir konser verdiler. Güvenlik nedenlerinden dolayı sosyal medyada hiç duyuru yapılamadı. Bunu kaçırmış olsam da, 2014’te yine bu kilisede benzer bir konser yapmışlardı. Kilisenin restore edilen orgunun kullanıma açılışını yapan bu konserde, Arkas Trio ile beraber organist Johannes Geffert birlikte sahne aldılar. Bu konser aynı zamanda Arkas Trio’nun ek bir enstrüman ile verdiği ilk konser oluyor. Tarihi Kilise gerçekten etkileyici, müziğin gücünü tarihi atmosferiyle daha da arttırıyor. Org üst katta olduğu için Geffert ve Arkas Trio yukarıda çaldılar. Bizim bulunduğumuz katta, sağda ve solda olmak üzere büyük ekranlar konulmuş, en önde perdeye yansıtılan barkovizyonla yukarıdaki konseri izledik. Ses düzeni de oldukça iyiydi. Daha sonra Arkas Trio bizim katta kendileri için hazırlanan ve piyanonun yerleştirildiği platformda konsere devam ettiler. 

Kilisedeki org, İzmir'in sanatsever işadamı Lucien Arkas'ın restore ettirmesiyle hayat bulmuş ve yeniden İzmir'e kazandırılmış. 19. yüzyılda İtalya Verona'da üretilen org ne yazık ki aradan geçen yıllar ve depremlerin etkisiyle kullanılamaz haldeymiş. 2014 yılında Arkas Grubu'nun desteğiyle İtalyan Mascioni şirketinden restoratör Antonio Bianchin'in 6 aylık çalışmasıyla yeniden çalışır hale getirilmiş. Liszt'in org için yaptığı uyarlamaların yayıncılığını da yapmış olan, Almanya Bonn şehri Beethovenhaus Yönetim Kurulu üyesi olan ve aynı zamanda aktif olarak İngiliz Orgcular Derneği'nin Fahri Başkan Yardımcılığını yapan ünlü Alman orgcu Prof. Johann Geffert, org konseri daveti aldığında İzmir'de orijinal bir İtalyan orgu olduğuna inanamamış ve bu daveti almaktan çok memnun kalmış. Hatta konserden sonra "Orgun her şeyinin orijinal bırakılması, hiçbir şeyinin değiştirilmemiş olarak korunması muhteşem. Hala çok iyi çalışıyor, orgun, şu an yeni doğmuş bir bebek gibi ciğerlerinin zamanla daha fazla açılacağını ve çalındıkça sesinin daha da yerine oturacağını söyleyebilirim" demiş.

 

İzmir’de Pasaport Halit Ziya Bulvarı üzerinde bulunan St. Maria Kilisesi'ndeki bu orgun 1600'den fazla borusu var. Tarihi org; büyük org ve espressivo org olmak üzere çift bölümlü. El klavyelerinin her biri 58 tuşlu. Do1-La5 aralığında, soprano en kalın ses do#3-re sesini içeriyor. Pedallar yani ayak klavyesi gerçek klavye gibi birbirine paralel, düz, do1-re3 aralığında 27 büyük ayak tuşu düzeneğinden oluşuyor.

 

Orgla verilen bu konserler klasik batı müziğine evrensel bir boyut katıyor. Hem görsel, hem de işitsel olarak tarihe yapılan bir yolculuk gibi. İzmir’de böyle bir orgun konserlerde kullanılıyor olması, dinleyiciler açısından çok büyük bir şans. Daha nice konserler dileğiyle...

 

Emre Nurbeyler

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20