HABER

Tarihi atmosferde arp sesi

17.10.2016


Paylaş:

Geçen Cumartesi akşamı Şişhane'nin eski, görmüş geçirmiş binalarından birinde çok güzel bir arp konseri dinledim. Yaklaşık 145 yıl önce Yahudi bankacı ailesi Kamondo'ların inşa ettirdiği, günümüzde Adahan İstanbul Otel adını taşıyan yapının mahzenine birkaç sıra hâlinde sandalyeler dizilmiş, mekânın ön kısmına ise pek de yüksek olmayan bir sahne kurulmuştu. Genç arp sanatçısı Meriç Dönük,  geçen yaz yayınlanan Mahfûz albümündeki eserleri bu sahnenin üstünde seslendirdi. 
 

"Saklı", "korunan" anlamına gelen Mahfûz, ismiyle müsemma bir albüm. Anadolu topraklarının ezgilerini, makamlarını ve arpın gizli hazinelerini barındırıyor içinde. Klasik Türk Müziği yorumcusu ve besteci Bora Uymaz'ın beş eseri, Erkan Oğur'un gitar için yazdığı bir parça, Ermeni besteci, rahip ve etmomüzikolog Gomidas'ın iki yapıtı ile türküler, arpın tellerinde yeniden hayat buluyor.
 

8 Ekim Cumartesi akşamı Arp Sanatı Derneği tarafından düzenlenen konserde, Mahfûz'da yer alan hemen hemen tüm eserleri icra etti Meriç Dönük. Dinleti, Bora Uymaz'ın soprano Ece İdil için yazdığı Ece'ye Vals ile başlayıp, diğer Uymaz besteleri, Erkan Oğur'un Mor Dağlar adlı eseri ve türkülerle devam etti.  

Mahfûz hakkında "Albümde çok uzun zamandır arpa yakışabileceğini düşündüğüm ama arp ile buluşturulmamış müziklerimizi yeni fikirlerle yoğurmak istedim" diyen Meriç Dönük, Türkiye'de arp denince akla ilk gelen isim olan Şirin Pancaroğlu'nun öğrencisi. 2011 senesinde Şirin Pancaroğlu ile birlikte çıkardıkları El İşi albümünde Anadolu'nun yerel müziklerini, renklerini enstrümanı ile icra edip farklı bir noktaya taşıyan Meriç Dönük, Mahfûz'da da bu yolda hareket etmiş ve ortaya çok güzel, keyifle dinlenen bir çalışma çıkmış.
 

Kısacası Meriç Dönük, yıllardır etnik müzik sanatçılarıyla ortak çalışmalar yaparak arpın anlatım gücünü ve olanaklarını geliştiren hocası Şirin Pancaroğlu'nun izinden gidiyor. Düzenlemeleri kendisine ait Mahfûz bunun en önemli kanıtı. 
 


Adahan'da arplı pazarlar
 

Yeri gelmişken siz müzikseverlere bir de müjde vermek isterim: Meriç Dönük dinletisine ev sahipliği yapan tarihî Adahan İstanbul Otel'de bundan sonra da arp resitalleri düzenlenecek. "Adahan'da Arplı Pazarlar" adını taşıyan etkinlik dizisinin ilk konserini 23 Ekim Pazar günü 17.00'de Şirin Pancaroğlu verecek. 6 Kasım'daki ikinci konserde Şirin Pancaroğlu'nun yanında Bora Uymaz ile udi Mete Aslan'ı dinleyeceğiz. 18 Aralık'taki üçüncü konserde soprano Ayşe Sezerman ve Şirin Pancaroğlu var. 12 Mart'ta düzenlenecek konserin kalabalık kadrosu ise şu sanatçılardan oluşuyor: Bora Uymaz (solist), Seher Dalbastı (solist), Mehmet Yalgın (Kemençe), Şirin Pancaroğlu (arp) ve Reha Sağbaş (kanun). 2 Nisan günü verilecek konserde Şirin Pancaroğlu'nun yanında flüt sanatçısı Elif Yurdakul bulunacak. 14 Mayıs'taki son dinletide ise arpist Eva Tomsic'i dinleyeceğiz. 

Eğer Arp Sanatı Derneği tarafından düzenlenecek bu konserlere dinleyici olarak iştirak etmek isterseniz "arpsanatidernegi@gmail.com" adresine mail atabilirsiniz.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20