YAZARLAR

Buğra Aydınoğlu

1991 yılında Ankara’da doğdu. 2005 yılında lise eğitimine Ankara Adalet Meslek Lisesi'nde başlamasının yanı sıra Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Gitar Bölümü’ne kabul edildi ve klasik gitar eğitimi aldı. 2007 yılında TRT Ankara Radyosu Çok Sesli Gençlik Korosu’na kabul edildi. TRT Ankara Radyosu Çok Sesli Gençlik Korosu’nda görev yaptığı süre boyunca Dvorak-Stabat Mater, Faure-Requiem, Vasıf Adıgüzel-Çanakkale Oratoryosu gibi eserleri ve bunların yanında çok sesli halk türkülerini Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile bir çok defa seslendirdi ve bu eserlerin TRT kaydında yer aldı.

2008 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı Barış Yanç ile şan çalışmalarına başlayan Aydınoğlu, 2009 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Anasanat Dalı’na kabul edildi. Burada bir çok konser verdi. İki yıl boyunca şan çalışmalarını Ankara Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı Tuncay Kurtoğlu ile korrepetisyon çalışmalaranı ise Moskova Tchaikovsky Konservatuvarı mezunları olan Gökhan Aybulus ve Özgür Ünaldı ile sürdürdü. İlk resitalini 2012 yılında Schubert Liedlerinden Seçmeler isimli bir konserle veren Aydınoğlu yine 2012 yılında Sevda ve Cenap And Müzik Vakfı bursunu kazandı. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın sahne dersi projesi olan besteci Emmerich Kálmán'ın Die Csárdásfürstin operetinde Boni karakterini canlandırdı. Aynı yıl Türkiye'nin en köklü ve geniş kapsamlı klasik müzik dergisi Andante'de yazarlığa başladı. Haziran 2014'de Devlet Konservatuvarı ve Sahne Sanatları bölüm ve konservatuvar birincisi 
olarak mezun oldu. 2015 yılı 18 Mart'ta ASO (Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası) ve Eskişehir Muharrip Hava Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu ile Azeri besteci Vasıf Adıgüzel'in Çanakkale Oratoryosu'nun bas solosunu seslendirdi. Yine 2015 yılının Temmuz ayında ise Almanya'nın Weimer kentinde bulunan Lyric Opera Studio Weimar'a kabul edilen  Buğra Aydınoğlu burada Mozart'ın Die Zauberflöte operasında "Papageno" karakterini seslendirmiş ve orada bulunduğu süre boyunca Weimar, Tiefurt, Erfurt ve Thüringer'de 4 orkestralı ve piyanolu konser ve 6 temsil yapmıştır.  Aydınoğlu halen şan çalışmalarına İstanbul Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı Caner Akgün'le devam etmekte ve Ankara Devlet Çoksesli Korosu'nda  "Misafir Sözleşmeli Sanatçı" olarak koristlik görevini sürdürmektedir. 

Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20