HABER

Zorlu PSM'ye geliyor...

02.01.2017


Paylaş:

7 yaşında başladığı piyano dersleri ardından Central Special Music School’da eğitim alan Pogorelich, sonrasında Tchaikovsky Konservatuvarı için Moskova’ya gitti. Sanatçının New York'ta bulunan Carnegie Hall'da 1981 yılında verdiği konser, dört ayrı kıtadaki sayısız şehirde dünyaca ünlü orkestralarla birlikte gerçekleştirdiği performansların öncüsü oldu. Berlin, Viyana Filarmoni ve Londra'daki neredeyse tüm orkestraların yanı sıra Şikago, Boston ve Los Angeles'ın Filarmoni Orkestraları’yla da sahne alan Pogorelich, "Piyanonun şairi" olarak adlandırılıyor. 
 

 

“İyi Niyet Elçisi” olmuştu... 
 

 

Unutulmaz konser performanslarının yanı sıra Ivo Pogorelich, genç müzisyenlere destek veren bir misyon da üstlendi. 1986'da Hırvatistan'da genç sanatçıların burslu olarak yurtdışında eğitimlerine devam etmeleri için fon sağlayan bir vakıf kurdu. Ayrıca Ivo Pogorelich, Almanya’nın Bad Wörishofen'in bölgesinde 10 yıldır devam eden bir festival yarattı. Bu festival, gelecek vaat eden genç müzisyenleri, kariyerlerinin başında onlara tanınmış meslektaşları ile aynı sahnede performans sergileme fırsatı sunarak desteklemek amacıyla düzenlenmeye devam ediyor. Dünyanın birçok farklı yerinde yardım amaçlı konserler veren Ivo Pogorelich, 1987'de UNESCO tarafından "İyi Niyet Elçisi" olarak onurlandırıldı.

 


Özgün yorumlarından dolayı ona “Piyanonun Şairi” deniyor
 

 

Ivo Pogorelich, Deutsche Grammophon Gesellschaft ile Barock'tan Klasik'e uzanan 20. yüzyıl müziğinin tüm güzelliklerini barından eşsiz bir repertuvara sahip etkileyici pek çok plak ve CD kaydına imza attı. Bu kayıtların yarattığı etki, Ivo Pogorelich’i birçokları tarafından efsanevi olarak anılmasına neden oldu. Mart 2015'te yayınlandığı 14 olağanüstü albüm ile piyanist, Fransız Diapason d'Or ile ödüllendirildi. Yarattığı sıradışı ve farklı piyano yorumu ile “Piyanonun Şairi” olarak anılan Ivo Pogorelich, 20. yüzyılın yarattığı sayılı "star" nitelikli klasik müzik yorumcusu arasında yer alıyor. 

 

Dünyanın farklı yerlerindeki sayısız sahnede değerli isimlerle birlikte performans sergilemiş olan usta piyanist Ivo Pogorelich, Chopin, Schumann, Mozart ve Rachmaninov'un sevilen eserlerini çalacağı eşsiz bir konserle 20 Şubat Pazartesi akşamı Zorlu PSM Ana Tiyatro Sahnesi’ne konuk olacak.

 

Tarih: 20 Şubat 2017 

Yer: Zorlu PSM, Ana Tiyatro

Saat: 21.00

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20