HABER

Paganini'nin varisi yeniden Bursa'da

02.01.2017


Paylaş:

Çağımızda “Paganini’nin Varisi” olarak nitelendirilen Alexander Markov’un şef ve solist olarak katılacağı konserde BBDSO, Marcello’nun "Obua konçertosundan yaylılar için adagio”sunu, Bach’ın “Mi Majör Keman konçertosu”nu, düzenlemesini Albet Markov’un yaptığı Vitani’nin "Keman ve yaylılar için chaconne”nu seslendirecek.
 

Alexander Markov şef ve solistliğinde sahne alacak orkestra, bu kez Keman repertuvarının görkemli pek çok hazinesini dinleyicileriyle buluşturacak. Paganini’nin olağanüstü virtüözite gerektiren yapıtlarını BBDSO eşliğinde seslendirecek olan Alexander Markov, dinleyicilere bol sürprizli bir müzik ziyafeti sunacak.  

 

Alexander Markov

Çağımızın en heyecan verici virtüözlerinden olan Alexander Markov, Moskova'da doğmuş ve babası, kemancı Albert Markov ile daha sekiz yaşında iken orkestralar eşliğinde konserler vermeye başlamış, 14 yaşında iken kemanın efsane ismi Jascha Heifetz tarafından çok ender rastlanan bir davet alarak A.B.D'ye çağrılınca ailesiyle birlikte ABD'ye göç ederek Heifetz'in öğrencisi olmuş, 1982 yılında da Amerikan vatandaşlığına geçmiştir. 

Uluslararası alanda ün yapmış Alexander Markov, şu an, dünyadaki yaşayan en büyüleyici kemancılardan biri olarak gösterilmektedir. Müzik tarihinin en zor ve gösterişli keman repertuarı ile belki de hiç kimsenin ulaşamadığı bir üne kavuşmuştur. Paganini'nin solo keman için 24 kaprisini tek bir konserde çalması büyük sansasyon yaratan ve bu olağanüstü konserin filmi çekilen sanatçı, halen tek bir konserde bu eserin tamamını icra eden dünya üzerindeki çok az sayıdaki kemancıdan biri olarak bilinmektedir.

Uluslararası Paganini Keman Yarışması'nda elde ettiği birincilikle altın madalya kazanan Markov, dünyanın en önemli konser salonlarında ve pek çok ünlü orkestrayla, Lorin Maazel, Christoph Eschenbach, Charles Dutoit, Neeme Jarvi, Sir Neville Marriner gibi efsanevi şeflerin yönetiminde sahneye çıkmıştır. Markov, klasik repertuvarının dışına da çıkarak, özel yapım elektro kemanı ile geçtiğimiz yıllarda Bursa’da da seslendirdiği ve büyük ilgi uyandıran “Rock Concerto” adlı yapıtıyla da sansasyon yaratmıştır.


Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Filarmoni Derneği ve Uludağ Premium’un katkılarıyla 5 Ocak 2017 Perşembe akşamı saat 20.00’de Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecektir.

 

BİLET SATIŞ:

  • Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu Bilet gişesi Kat: 3 (Mesai Saatleri içerisinde)
  • Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Gişesi, Merinos Parkı içi (Konser öncesi)
  • Online Bilet Satış:   www.biletiva.com

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20