MAKALE

Çaresizsiniz… Çare sizsiniz…

24.01.2017


Paylaş:

Andante Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bali, geçen gün sosyal medya hesabından bir video paylaşımı yaptı. Videoda Liberyalı bir sokak müzisyeni, göründüğü kadarıyla bir otomotiv yağı tenekesine monte ettiği bir sap ve üzerine gerdiği tellerden oluşturduğu, el yapımı bir gitarı çalıyor ve neşeli bir şarkı söyleyerek eşlik ediyor.  

Derinlemesine düşünecek olursak üzerine belki bir kitap yazılabilecek olan, yaklaşık iki buçuk dakikalık bir video.  

Andante’ye yazdığım ilk yazıda risk yönetimi prensipleri çerçevesinde, çocuklarımızı müzikle dolu bir hayata yönlendirmekte önümüze çıkan risklerin nasıl ortadan kaldıracağına, espirili bir şekilde yaklaşmaya çalışmıştım. İkinci yazım, “Ben müzik yapamam! Çünkü enstrüman çalmayı bilmiyorum…” başlığını taşıyordu. İki yazıda da vurgulamak istediğim ortak ve önemli bir konu vardı. Konu bir enstüman çalmayı öğrenmeye, müzik teorisini anlamaya geldiğinde sarf edeceğimiz emeğin boyutu gözümüzü korkutuyor ve bahaneler üreterek, sonra da ürettiğimiz bahanelere kendimiz de inanarak kaçınmayı tercih ediyoruz.

Değerli bir tanıdığımın kullandığı bir deyiş var: “Başarının bir yolu var. Başarısızlığın ise binbir bahanesi…

Haydi, eğri oturup doğru konuşalım. Gerçekten bir enstrüman çalmayı öğrenmek için vaktimiz mi yok, öğrenim için ya da enstrüman almak için paramız mı yok, artık treni kaçırdık mı, diğer bir deyişle artık enstrüman çalmayı öğrenmek için çok mu yaşlıyız, yoksa açıkça üşeniyor muyuz?

Evet, vaktimiz yok diyenlere hemen itiraz edeceğim. Geçenlerde, Deutsche Welle’de çıkan bir araştırmanın sonucunu aktararak başlayayım. Buna göre, gençlerin elinden cep telefonu hiç düşmüyor. Yalnızca uyurken ya da ders sırasında kapalı tutuyorlar. Bilim insanları, telefon kullanıcılarının cep telefonunun başında geçirdiği zamanın farkına dahi varamadığı inancında. Bonn Üniversitesi’nde psikolog ve bilgisayar bilimcilerinden oluşan bir araştırma ekibi, altı hafta boyunca 50 öğrenciyi bu açıdan yakın bir takibe almış. Gözlemler gösteriyor ki, ortalama bir kullanıcı her 12 dakikada bir akıllı telefonunu kullanmaya meylediyor.

Araştırma yöneticilerinden birisinin çıkan sonuçlar hakkında kullandığı betimleme: Korkunç. Cep telefonu kullanımı günde 80 kereye varabiliyor ve toplam ortalama kullanım süresi günde iki saati aşabiliyor.

Bu araştırma öğrenciler arasında yapılmış olsa da büyüklerde durumun çok büyük sapma göstereceğine inanmıyorum. Ve buradan şu sonuca ulaşıyorum: Genel olarak daha etkin zaman yönetimi yapmayı bir kenara bırakalım, yalnızca cep telefonu kullanımımızı daha kontrollü bir hale getirirsek müzik öğrenimimize başlamak için gerekli zamanı kolaylıkla yaratabiliriz. Tabii ki, genel zaman yönetimimizi daha iyileştirecek olursak, sadece müzik öğrenimimiz için değil daha birçok başka hayalimizi gerçekleştirebilmek için gereken zamanı da yaratırız.

Peki, bu öğrenim için ya da enstrüman almak için paramız mı yok? Bir şey söylemeyeceğim, yukarıda bahsettiğim videodaki müzisyen tenekeden gitar yapabiliyor, keyifle çalabiliyor ve şarkı söyleyebiliyorsa olasılıkların nerelere kadar uzanabileceğini varın da siz değerlendirin. Hem, hiç internette ikinci el enstrümanların ne bedelle el değiştirebildiğini araştırdınız mı? Bulabileceğiniz fiyatlara siz dahi şaşıracaksınız. Ders fiyatları da öyle el yakıcı boyutlarda değil. Burada da okul sayısı, rekabet nedeniyle makul fiyatlara ders alabilmek mümkün. Aman dikkat! Dersleri ehil kişilerden almak önemli. Yoksa, yanlış öğrenilecek bir tekniği sonradan düzeltmek son derece zor oluyor. Bu konudan muzdarip birisi olarak lütfen sözümü dikkate alın.

Geldik üçüncü gerekçeye: Artık treni kaçırdık mı, diğer bir deyişle artık enstrüman çalmayı öğrenmek için çok mu yaşlıyız? Bu bahaneyi belki yirmi sene önce kabul edebilirdim ama şimdi asla. Bu görüşüm ne zaman mı pekişti?  

Yukarıdaki deyişi ortaya atmış olan yakınımın babasının 84 yaşında, çocuklarıyla haberleşebilmek için üniversitede açılan bilgisayar kurslarına katıldığını öğrenene kadar.  

Ernestine Shepherd’ın (dünyanın en yaşlı vücut geliştiricisi olarak geçiyor) 71 yaşında vücut geliştirme sporuna başladığını, 2011 yılında Guiness Dünya Rekorlar Kitabı’na dünyanın yarışabilir en yaşlı vücut geliştiricisi olarak girdiğini, her sabah 2.30'da kalkıp yaklaşık 15 kilometre koştuğunu, halen insanlara ilham verebilmek ve sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlamak için bir kilisede egzersiz dersleri verdiğini ve 75 yaşındaki Shepherd’ın "yaş bir rakamdan başka birşey değildir" dediğini öğrenene kadar.

Bize daha yakın bir örnek ver diyeceksiniz belki de! Bu örnekler kadar kuvvetli olmasa da kendimi örnek olarak vereyim o zaman. 46 yaşımda piyano öğrenmeye başladım. İki senedir derslerimi keyifle sürdürüyorum ve artık bazı eserleri rahatlıkla çalabilir hale geldim. (Teşekkürler Hatice Hocam!)

Bu kadar bahaneyi çürüttüğümüze göre, geriye kalıyor bir tane. Bence yanıt tam olarak da bu: Evet, üşeniyoruz. Yoğun bir efor harcamamız gerekecek. Parmak uçlarımız acıyacak, nasır tutacak ya da sehpa üzerinde pratik yaparken harcadığımız zaman bize sırt ağrısı olarak geri dönecek. (İkinci yazımda bahsettiğim gibi sanal enstrümanlar çalarak müzik yapıyorsak bunların hiçbirisini yaşamayacağız tabii!)

Ama sonuçta gelişecek özgüvenimiz, başarmanın yaratacağı haz, bizzat çaldığımız enstrümandan dökülecek olan notaların ahenginin yaratacağı mutluluk o kadar büyük ki, inanın çektiğiniz tüm zorluklara değecek.  

Şu ana kadar belki kendinizi şöyle hissettiniz: Çaresizsiniz…

Ama, çare sizsiniz…

Sevgiyle ve müzikle kalın.  

Özgün Çınar

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20