Konser-Opera

Bilkent'te sürpriz solist değişikliği

05.02.2017


Paylaş:

Bilkent Senfoni Orkestrası 28 Ocak 2017 Cumartesi akşamı verdiği olağan konserinde, ismi sezon başında duyurulan Polonyalı kemancı Kuba Jakowicz'in gelememesi üzerine onun yerine son anda davet edilen dünyaca ünlü Fransız kemancı Laurent Korcia'ya eşlik etti. Yazarımız Ayşe Öktem de konseri izleyenler arasındaydı.

Bilkent Senfoni Orkestrası’nın sezon başında yapılan program anonsundan sonra nadir de olsa yapılan solist veya şef değişikliği ya da iptaller beraberinde hayal kırıklığı da getirebiliyor. Ama bu kez solist değişikliği bizler için güzel bir sürpriz oldu ve Polonyalı kemancı Kuba Jakowicz’ın gelememesiyle birlikte onun yerine, Fransa’da “kuşağının en farklı müzisyenlerinden biri” diye tanımlanan kemancı Laurent Korcia’yı 1719 yapımı Stradivarius Zahn kemanıyla dinleme fırsatını yakaladık.

Konseri Fransız şef Julien Masmondet yönetti. Julien Masmondet’nin başarılı yönetimine birkaç ay önce ünlü -ve de muhteşem- viyolonselci Jean-Guihen Queyras’a eşlik ederken şahit olmuştuk. Bu kez de Maurice Ravel’in İspanyol Rapsodisi ve Eric Satie’nin 1 ve 3 numaralı Gymnopédie’lerinin orkestra sürümünü dinledik. Maurice Ravel’in önemli eserlerinden biri olarak görülen İspanyol Rapsodisi'nde Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO) üyelerinin başarısı, üzerinde özellikle durmaya değer. Çok çeşitli çalgının kullanıldığı bu eserde bütün çalgı grupları gerek solo partilerini, gerekse başka çalgılarla ikili “alışverişlerini” son derece başarılı bir şekilde icra ettiler, yapıtın tüm renklerini çok güzel öne çıkararak, sergilediler. Bunda belki de şefin Fransız olmasının büyük payı vardı. Konserin sonunda şef Julien Masmondet yönetimindeki BSO, süren alkışlar karşısında, bestecinin Kaz Ana adlı eserinin son bölümü olan Büyülü Bahçe’yi kusursuz seslendirdi.

Konserin solisti Laurent Korcia ise Max Bruch’un üç keman konçertosu arasından en tanınmış ve en çok çalınanı olan 1 numaralı, Sol minör Konçertoyu seslendirdi.  Parlak ve büyüleyici olan bu konçertoda Korcia sağlam tekniği, güçlü arşesi, notaya son derece sadık kalışıyla dikkat çekiciydi. Konser bir bütün olarak, akıllarda kalıcı olanlardandı.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20