Konser-Opera

Yevgeny Sudbin Rahmaninov yorumuyla hayal kırıklığı yarattı

05.02.2017


Paylaş:

''Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) 26 Ocak Cuma akşamı verdiği haftalık konserde İngiliz şef Matthew Coorey Rus piyanist Yevgeni Sudbin’e eşlik etti. Sergey Rahmaninov’un 2. Piyano Konçertosu’nu seslendiren Sudbin’in o akşam üzerimizde bıraktığı izlenim, genç piyanistin esere yeterince hazırlanamadığı şeklindeydi'' diyor yazarımız Ayşe Öktem. Neden mi böyle düşünüyor? Yanıtı aşağıda...

Özgeçmişine bakıldığında önde gelen şef ve orkestralarla sayısız konser ve ayrıca resitaller verdiği anlaşılan Sudbin yapıtı ezberden değil, iPad'ine yüklü notadan izleyerek çalmayı seçmişti. Acaba bu yöntemin mi olumsuz sonuç verdiği, yoksa hazırlıksız mı olduğu bilinmez, lakin Rahmaninov’un romantik, duygulu, aynı zamanda dinamik, parlak pasajlarla dolu konçertosunun icrasında sağlam bir tekniğe ve yeteneğe sahip olduğunu göstermiş olsa da, nota atlamalarıyla; çok önemli olmasa da, temiz olmayan notaların sıklıkla duyulmasıyla ve en önemlisi, bize göre eserin ruhunu verememiş olmasıyla, bu satırların yazarını biraz hayal kırıklığına uğrattı. Buna karşılık CSO’nun eşliği, başta obua ve klarinet soloyla, yaylıların performansı dikkat çekiciydi. Piyanist de, kanımızca, kendinden memnun olmamış olsa gerek, çok da alkış almadığından, bis yapmadan sahneden ayrıldı. Bununla beraber, ikinci akşamın (27 Ocak) performansının çok daha iyi olduğu kulaklara fısıldandı.

İkinci yarıda Stravinski’nin “Dört tabloluk gülünç sahneler” alt başlığını taşıyan Petruşka balesinin konserlerde sıklıkla çalınan versiyonu vardı. CSO esere hem güzel hazırlanmıştı, hem de severek çaldıklarını dinleyiciye hissettirerek, çok başarılı bir icraya imza attılar. Flüt, klarinet, obua soloları; ayıyı temsilen tubanın ağır ritimleri; trompetin çınlayan, canlı, parlak, temiz soloları; piyanonun usta arpejleri, dans havasını iyi yansıtması; yaylıların güzel birlikteliği, bütün bunlar bu renkli yapıtın özelliklerini dinleyiciye çok güzel yansıttı. Aynı yirmi gün önce, yine Stravinski’nin Ateş Kuşu Bale Süiti’nde olduğu gibi.


Yazarımıza CSO konserine hazırlıksız çıktığı izlenimi veren Yevgeny Sudbin, İsveçli BIS firmasından bugüne kadar önemli Rahmaninov kayıtları çıkardı.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20