CD-DVD

Bir Türk sanatçısından ilk XRCD

09.02.2017


Paylaş:

Ferit Odman'la uzun yıllar önce Bilgi Üniversitesi'nin müzik stüdyolarında tanışmıştık. O dönemlerde kendisi hem enstrümanında ustalaşma yolunda ilerliyor, hem de ses ve müzik kayıt teknolojilerine olan ilgisiyle stüdyoda bu konusunda da kendini geliştiriyordu.

 

Odman'ın Dameronia With Strings adlı üçüncü albümü, LP ve CD formatlarında yayımlandıktan sonra, müzik dünyasına büyük bir sürpriz yaparak, JVC Master Music ve Equinox Music işbirliğiyle XRCD24 formatında da geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Bu albüm aynı zamanda bir Türk sanatçısının XRCD dünyasında ilk albümü olma özelliğini taşıyor.

 

Doğrudan analog olarak kaydedilen albümün kayıt kalitesi ise oldukça güzel... Tüm tonlamalar, mikrofonlamalar, son derece dengeli, kayıt tek kelime ile nefis!.. En usta kulakların bile pek bir söz söyleyemeceği şekilde... Mastering aşaması ise; K2 Teknolojisi kullanılarak, Japonya JVC Mastering Stüdyoları'nda Tohru Kotetsu tarafından yapılmış. Odman'ı bu çalışmasından ötürü kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

 

Tadd Dameron'a ithafen hazırlanan albümde, davulda Ferit Odman, trompette Terell Stafford, piyanoda Danny Grissett, basta Peter Washington; David O'Rourke'un aranjelerileriyle caz severlere harika bir müzik ziyafeti sunuyor. Antoine Silverman, Diane Monroe,Tamara DeMent, Chris Cardona, Emily Brausa, Clarice Jensen'den oluşan 6 yaylı saz ise oldukça dengeli bir şekilde dört müzisyene eşlik etmiş.

 

Tadd Dameron'un besteleriyle harika bir caz yolculuğuna çıkmak için hazırlıklı olun. Tebrikler Ferit Odman!..

Satın almak için linke tıklayınız

 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20