HABER

İlklerin orkestrası BBDSO

07.03.2017


Paylaş:

İlklerin orkestrası BBDSO, 10 Mart 2017 akşamı gerçekleşecek konserinde, Türk ve Japon bestecilerden oluşan sıra dışı bir programla seyirci karşısına çıkıyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası sanat danışmanı Ender Sakpınar’ın yöneteceği konserde, Japon koto sanatçısı Atsuko Suetomi, soprano Feryal Türkoğlu, tenor Hakan Aysev ve kanun sanatçısı Halil Altınköprü solist olarak yeralacak.


Büyülü Ses: Koto

Koto, Japonya’ya özgü telli bir çalgıdır. Bu müzik aleti, aslen Çin kültürüne aittir. Ancak günümüzde, çalgı tümüyle Japonya'da ilgi görmekte ve bu ülkeyle özdeşleşmiş bulunmaktadır. Koto, çoğu kaynağa göre, Japonya'ya 7. yüzyılın sonlarına doğru Çinliler tarafından tanıtılmıştır. Her ne kadar çalgı 17. yüzyıla kadar kraliyet ailesi ve saray çevresi çalgısı olarak bilinse de, bu yüzyıldan sonra, belli kişiler bu çalgıyı kullanarak sanat icra etmeye başlamışlardır. 

Koto sanatçısı Atsuko Suetomi’nin uluslararası birçok alanda büyük başarıları bulunmaktadır. 2005 yılında ülkemize konser turnesine gelen sanatçı, 2007 yılında Türkiye’ye yerleşmeye karar vermiştir. Koto’nun özgün ve güzel yankılanışı ve spritüel sesi ile insanları huzura kavuşturan sanatçı Atsuko Suetomi; Türk Japon Vakfı bünyesinde defalarca konser vermiş olup aynı zamanda Türk Japon Kadınları Dostluk Derneği üyesidir. Sanatçı konserde, Ikuma Dan, Michio Miyagi, Tadao Sawai gibi Japon bestecilerin seçme eserleri ile besteci Pınar Köksal’ın “Esinti” başlıklı Kürdi saz eserini de BBDSO eşliğinde solist olarak seslendirecek.

Konserin ikinci yarısında ise Besteci Pınar Köksal’ın bestelerinden oluşan bir program yeralıyor. Bu programda ise soprano Feryal Türkoğlu, tenor Hakan Aysev ve kanun sanatçısı Halil Altınköprü solist olarak yeralacak. Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Filarmoni Derneği ve Uludağ Premium’un katkılarıyla 10 Mart 2017 Cuma akşamı saat 20.00’de Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek... 

 

Bilet satış

  • Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu Bilet gişesi Kat: 3 (Mesai Saatleri içerisinde)
  • Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Gişesi, Merinos Parkı içi (Konser öncesi)
  • Online Bilet Satış:   www.biletiva.com

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20