HABER

Genç Türk tenordan Almanya'da beş prömiyerde beş başrol

07.03.2017


Paylaş:

Opera kariyeri ve eğitimine 2014’ten bu yana Almanya’da devam eden 26 yaşındaki tenor İbrahim Yeşilay, 2017-2018 sezonunda Almanya’ın önde gelen iki opera kurumunun sahnelediği beş farklı eserin ilk gösteriminde başrol seslendirecek.

2012 yılında Gazi Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği bölümünden mezun olduktan sonra Oylun Davran Erdayı ile şan çalışmalarına başlayan Yeşilay, aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Opera bölümüne kabul edildi. Ulusal ve uluslararası pek çok opera yarışmasında ardı ardına aldığı derecelerle basamakları tırmanmaya devam eden Yeşilay, Deutsche Oper am Rhein’dan kazandığı iki yıllık opera stüdyosu ödülünün ardından, 2014 yılı Ağustos ayında Avrupa’da kariyer yapabilmek için Almanya’ya yerleşti.

Almanya’da Linda Watson, Thomas Gabrisch, Helen Donath, Konrad Jarnot, Alberto Rinaldi, David Syrus ve Marius Vlad gibi isimlerle çalışma fırsatı yakalayan Yeşilay, çalışmalarına Robert Schumann Musik Hochschule'de -müzik alanında bir lisans ve yüksek lisans derecesi olmamasına rağmen- Prof. Ludwig Grabmeier’in doktora öğrencisi olarak devam ediyor.

Deutsche Oper am Rhein’da iki yıl solist olarak görev yaptıktan sonra Musiktheater im Revier’de lirik tenor olarak kadro alan Yeşilay, önümüzdeki sezon her iki kurumda birden görev yaparak dünyaca ünlü isimlerle birlikte çalışma fırsatı yakalayacak. Yeşilay'ın kadrosunda olduğu Don Pasquale operasını, yönetmenliğiyle de tanınan günümüzün ünlü tenoru Rolando Villazon'un sahneye koyduğunu önemli bir not olarak iletelim.

Yeşilay’ın önümüzdeki sezon için kontrat imzaladığı eserler, rolleri ve prömiyer tarihleri ise şöyle:

- Die Zauberflöte / Tamino - Musiktheater im Revier Gelsenkirchen (16 Eylül 2017)
- Gulivers Reisen / Guliver  - Deutsche Oper am Rhein Duisburg (03 Ekim 2017)
- Dialogues des Carmélites / Le Chevalier de la Force - Musiktheater im Revier Gelsenkirchen (27 Ocak 2018)
- Don Pasquale / Ernesto - Deustche Oper am Rhein Duisburg (22 Şubat 2018)
- L’elisir d'amore / Nemorino - Musiktheater im Revier Gelsenkirchen (05 Mayıs 2018)

Onur Aydın

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20