SÖYLEŞİ

Hakan Şensoy ile Şostakoviç Günleri üzerine

14.03.2017


Paylaş:

İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu 15-16 Mart 2017 tarihlerinde İstanbul Şostakoviç Günleri'ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Orkestra şefi Hakan Şensoy'un sanat yönetmenliğinde yapılacak etkinlikte 2 günde 5 konser izlenebilecek. Bu özel etkinliği, mimarı olan Şensoy'la konuştuk.
 
Neden Şostakoviç? Besteciyle ve müziğiyle bu kadar yakından ilgilenmenize neden olan faktörler nelerdir?
 
En önemli nedenlerden biri, Şostakoviç’in bağımsız kişiliği ve üzerine gelebilecek her türlü karşıt davranışa göğüs gererek, kendi fikirlerini savunması; bu fikirleri müziğine aksettirebilmesi ve dinleyicisine ve kendinden sonra gelenlere de mesaj olarak iletebilmesi.
 
Şostakoviç’i kendime yakın hissetmemin en önemli sebeplerinden biri ise benim İkinci Dünya Savaşı’na yönelik özel ilgim. Tarihi, sebepleri, bize bıraktıkları, savaştan sonra çizilen sınırlar, dünyanın vardığı nokta, insanların hayat algısı, Avrupa’nın değişimi ve Şostakoviç’in bu savaşın tam da ortasında olması ve bunu müziğiyle ifade eden bir aydın düşünür olması beni çok etkiliyor.
 
Bugüne kadar Şostakoviç’in hangi eserlerini şef olarak yönetip kemancı olarak çaldınız?
 
Senfonilerinden 8 ve 10’u yönettim. Bale sütini, oda senfonisini ve caz süitlerinden bölümleri yönettim. Konçertolarından 2. Keman Konçertosu dışında hepsini yönettim. İcracı olarak da sanıyorum yalnızca iki keman için düetlerini çaldım. Orkestrada başkemancı olarak ise küçük boyutlu orkestra için yazdığı çoğu şeyi çaldım. ''Andante ve Allegro''sunu hem çaldım hem de yönettim.
 
Eserlerinden hangisi veya hangileri sizi derinden etkiler?
 
“Bir bestecinin şu eseri beni en derinden etkiliyor” demeyi pek tercih etmem fakat az önce yaptığım tarif, bestecinin bütün eserlerinin bana neden çok yakın olduğunu da anlatıyor bir yandan.
 


Şostakoviç’in eserleri Türkiye’de öteden beri sevilip yoğun biçimde çalınır, dinlenir. Bunun altında hangi sebepler yatıyor dersiniz?
 
Bu durum sadece Türkiye için geçerli değil. Şostakoviç yaşarken de, öldükten sonra da tüm dünyada 'Shostakovich-mania' denen bir akım var ve halen devam ediyor. Bunun nedenlerinden biri olarak ben bestecinin, 65 milyon kişiyi öldüren ve tüm dünyanın ufkunu değiştiren İkinci Dünya Savaşı’nın tam ortasında yaşamasını ve neredeyse tüm eserlerinin bu savaşa dair olmasını görüyorum. Aynı zamanda muhalif eserler yazması, bestecinin sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada ilgi odağı olmasını sağlıyor. Dünyada ilgi gören bir şeyin Türkiye’de de ilgi görmesi kadar doğal bir şey yok; bundan dolayı bestecinin eserleri ülkemizde sıklıkla çalındı ve çalınıyor.
 
Bu yılki konserler ve yan etkinlikler hakkındaki seçim ve tercihleriniz üzerine neler söylersiniz?
 
Bu yıl özellikle bestecinin öğrencilik döneminde yazdığı ilk eserlerden birini ve en son dönemlerinde yazdığı oda müziği eserlerini kullanarak bir seçki yaptık. İBestecinin bestecilik/yazı serüvenini konserlerin tamamını takip edecek dinleyicilere 2 gün içinde mümkün olduğunca anlatabilmek istedik.
 
Şostakoviç Günleri önümüzdeki yıllarda da sürecek mi yoksa dinleyicilerin önüne başka projelerle mi çıkacaksınız?
 
Sanıyorum artık başka projelerle dinleyici karşısına çıkacağız. Başka bir besteciye odaklanacak farklı projelerimiz olacak. Hangi besteci olduğu ise şimdilik bir sürpriz olarak kalsın...

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20