HABER

3 Ses 1 Nefes

16.03.2017


Paylaş:

Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı, 2017 konserlerinin 26 Mart 2017 tarihinde yapılacak olan flüt-fagot-piyano resitalinde Mert Kutluğ (fagot), Aslıhan And (flüt) ve Mert Yeşilmenderes’i (piyano) ağırlıyor.
 

"3 Ses 1 Nefes" başlıklı konserde; Pierne – Tansman – Bozza - Doppler - Rasetti ve Gabaye’nin eserlerinden örnekler seslendirilecek.

Kokteyl: 15.00
Konser: 16.00


Davetiye için info@yaliorganizasyon.com adresine ulaşılabilir.

 

Program

Gabriel PIERNE / Solo de Concert, Op.35 (fagot & piyano)

Eugene BOZZA / Recit, Sicilienne et Rondo (fagot & piyano)

Alexandre TANSMAN / Sonatine (fagot & piyano)

François DOPPLER / Fantasie Pastorale Hongroise, Op.26 (flüt & piyano)

Pierre GABAYE / Sonatine (flüt & fagot)

Amedee RASETTI / Trio, Op.13 No.1 (flüt & fagot & piyano)


 

Mert Yeşilmenderes, piyano
 

1994 yılında İstanbul’da doğan Mert Yeşilmenderes, piyano çalışmalarına Tenzile Selçuk ile başladı. İlk konserini Mayıs 2007’de, 2. Pera Piyano Festivali’nde verdi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı sınavlarına piyanist-besteci Renan Koen, besteci Ali Darmar ve Zeynep Yamantürk ile hazırlandı. Konservatuvar eğitiminin ilk beş yılında Prof. Ece Demirci ile piyano, Prof. Metin Ülkü ve İris Şentürker ile oda müziği çalıştı. Daha sonra çalışmalarına lisans eğitiminin sonuna dek, Prof. Selen Bucak’ın öğrencisi olarak devam etti.
 

Misha Dacic, Julian Gorus, Ilya Itin, Peter Katin, Lilya Zilberstein, Muza Rubackyte, Gülsin Onay, Ragna Schirmer, Johann Schmidt, Stephane Blet ve Hüseyin Sermet gibi piyanistlerin ustalık sınıflarına katıldı. Haziran 2016’da, Almanya’nın Uelzen kentinde düzenlenen 7. Uluslararası Lüneburger Heide Yaz Müzik Akademisi’nde Prof. Markus Groh ve Wratislavia Oda Orkestrası ile çalıştı. Burada Ahmed Adnan Saygun’un Sonatin’ini seslendirerek, kentte ilk kez bir Türk eseri icra etmiş oldu. Almanya’da bunlardan başka Prof. Ewa Kupiec ve Prof. Birgitta Wollenweber ile özel olarak çalışma şansı elde etti. Bugüne kadar İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa, Adıyaman ve İzmir gibi şehirlerimizde solo ve oda müziği konserleri verdi. 1. Uluslararası Adıyaman Arsemia Müzik Festivali kapsamında, Adıyaman’da ilk halka açık piyano resitalini gerçekleştirdi. Aralık 2015’te ise Devlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay ile birlikte, Akbank Sanat’ın Ustalar ve Öğrencileri serisinin kapanış konserini gerçekleştirdi. 1. Ahmed Adnan Saygun Müzik Festivali - İzmir Piyano Yarışması’nda, En İyi Saygun Yorumcusu Özel Ödülü’ne, 10. Uluslararası Pera Piyano Yarışması’nda ise Mansiyon Ödülü’ne layık görüldü. Haziran 2016’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olan Mert Yeşilmenderes, çalışmalarına halen özel olarak Devlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay ile devam etmektedir.
 

Aslıhan And, flüt
 

1987 yılında İstanbul’da doğan Aslıhan And, M.S.G.S.Ü. Devlet Konservatuvarı’ndan italyan flütist Vieri Bottazzini’nin sınıfından mezun oldu. Yüksek Lisans eğitimini Almanya’da Prof. Jürgen Franz ile Hochschule für Musik und Theater Hamburg’da tamamladı. Dünya tarihinin en önemli flütistlerinden biri olarak kabul edilen Sir James Galway’in 2013 yılında İsviçre’de düzenlenen Uluslararası Flüt Festivali’nde Rising Star seçilerek festival kapsamında İsviçre ve Almanya’da birçok solo konser verdi. Festival’deki başarılarından dolayı Sir James Galway tarafından altın flüt ağızlığı ile ödüllendirildi. All Flutes Chamber Orchestra oda müziği grubu ile Amerikan Flütçüler Birliği’nin (NFA) açılış gala konserini veren Aslıhan And, İngiliz Flütçüler Birliği (BFS), İtalya FALAUT Festivali’nde konserler verdi. 2014 yılında Almanya’da düzenlenen “Yeni Konser Konseptleri” yarışmasında kendi projesiyle birincilik, Türkiye’de düzenlenen 2. Ulusal Cahit Koparal Flüt Yarışması’nda 3.’lük ve En İyi Türk Bestesi Yorumu ödülü, 10. Uluslararası Mimar Sinan “Genç Müzisyenler Yarışması’nda flüt dalında birincilik ödülü kazandı. Kuzey Almanya Radyo Senfoni Orkestrası (North German Radio Symphony Orchestra), İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nda misafir sanatçı olarak görev aldı. 2015 Aralık ayında Hamburg Elbphilarmonie’nin genç yeteneklere ayırdığı “Teatime Classics” konser serisine seçildi ve Hamburg’un seçkin konser salonlarından biri olan Laeiszhalle’de solo resital verdi. Aslıhan And 2016 Mayıs ayından beri İstanbul Devlet Opera ve Bale’sinin solo flutistliğini üstlenmekte olup, aynı zamanda M.S.G.S.Ü Devlet Konservatuvarı'nda Öğretim Görevlisi olarak ders vermektedir.

 

Mert Kutluğ, fagot

 

1983 yılında İstanbul’da doğdu.1994 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na fagot öğrencisi olarak kabul edilerek çalışmalarına Prof.M.Ali Boğuç ile başlamıştır. Mart 2000 yılında 28. İstanbul Müzik Festivali’nde “Ensemble Feroce” topluluğu ile çalma hakkı kazanmıştır. Ekim 2000 yılında Çorum’da düzenlenen “Genç Yetenekler Oda Müziği Yarışması’nda “İstanbul Nefesli Kuartet” ile genel kapsamda İkincilik “ En iyi Türk Besteci “ yorumunda da birincilik ödülü kazanmıştır. 
 

2001 yılında Edirne’de Trakya Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Oda Müziği Yarışması’nda Ensemble Ares ile Birincilik ödülü kazanmıştır. 2001 yılında aynı topluluk ile 29. İstanbul Müzik Festivali’nde çalma hakkını tekrar kazanmıştır. 2002 yılında Almanya’nın Bonn şehrinde düzenlenen uluslararası Beethoven Festivali’nde Fazıl Say ile konser verdi ve festival dahilinde çok önemli şeflerden Helmuth Rilling, Peter Gülke ve önemli bestecilerden K.Penderecki ile çalışma fırsatı bulmuştur. Dag Jensen ,Georg Klütsch, Sergio Azzolini ve Selim Aykal gibi fagotçular ile çalışan Kutluğ, 2005 yılında Weimar’da dünyaca tanınmış Alman Fagot solisti Klaus Thunemann’ın kursuna katılmış, Thunemann’ın yaptığı sınav neticesinde kapanış konserinde recital verme ve Jena Philharmoniker ile Carl Mario von Weber’in Antante- Rondo Ungarese adlı eserini seslendirme hakkını kazanmıştır. 2009 yılı mart ayında ise İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası solisti olarak Mozart’ın Fagot Konçertosu'nu seslendirmiştir. Kalkedon Nefesli Beşlisi ile İstanbul Milli Reasürans konser salonunda oda müziği konseri vermiş, aynı grup ile İzmir Sanat’ta da çalmıştır. Eskişehir Müzik Festivali ve Afyon Müzik Festivali gibi festivallere katılıp oda müziği konserleri yapmıştır. 2011 yılında iş arkadaşları ile kurduğu İstanbul Wind Ensemble ile Yunanistan ve Türkiye’de konserler vermiş, 2015 yılı içerisinde ise CD kaydı gerçekleştirmişlerdir. 2016 yılında aynı grup ile İzmir AASKM salonunda CD repertuvarından oluşan bir konser vermişlerdir. Ocak 2016’da Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası ile Vivaldi’nin iki fagot konçertosunu seslendirmiştir. 

 

Sanatçı şimdiye kadar; Akbank Oda Orkestrası, Filarmonia İstanbul, İstanbul Oda Orkestrası, Borusan Filarmoni Orkestrası ,Tekfen Filarmoni Orkestrası ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası gibi topluluklarda görev almış, Şubat 2006 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde sözleşmeli sanatçı olarak çalışmaya başlamış ve 2011 yılında kurum kadrosuna dahil edilmiştir. Mert Kutluğ, çalışmalarını pianist Güher-Süher Pekinel önderliğindeki TEVİTÖL Müzik bölümünde fagot hocası, Tekfen Filarmoni Orkestrası ve Fazıl Say Festival Orkestrası’nda solo fagotçu olarak sürdürmektedir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20