HABER

Salı Konserleri devam ediyor

12.04.2017


Paylaş:

Çağdaş Sanatlar Merkezi Salı Konserleri serisi tüm hızıyla devam ediyor. Merkez 21 Mart akşamı piyanist Hande Dalkılıç ile Estonya’lı viyolonsel sanatçısı Andreas Lend’i ağırladı. Dengeli ve zengin bir program hazırlamıştı sanatçılar. Türk ve Estonya’lı besteciler arasında, iki Alman dev bestecinin bulunduğu programın İlk bölümünde ikili, ünlü Estonyalı besteci Arvo Pärt’in (d.1935) Fratres (Latincede Biraderler) adlı eserinin viyolonsel ve piyano için versiyonunu çaldılar. İlginç bir yapıt Fratres: Pärt tarafından yapılan çok sayıda sürümü var; ilk olarak oda orkestrası için bestelenmiş, dinlediğimiz viyolonsel –piyano sürümü 1989 yılına ait. Çok ağır bir temposu ve tekrarları, motifler üzerine çeşitlemeleri var. Minimalist müziği andırıyor.

Dalkılıç ve Lend, ikinci olarak yine Estonyalı bir besteci olan Heino Eller’in (1887-1970) viyolonsel ve keman için Prelüd adlı yapıtını seslendirdiler. Bestecisi 19 ile 20. Yüzyıl arasında yaşamış olan bu yapıt hayli romantik, viyolonselin duygulu tınısı etkileyici. Arvo Pärt’ten sonra, çok romantik geliyor kulaklara. Sonraki iki eser, dediğimiz gibi iki Alman dev bestecinin, Beethoven ile Brahms’ın viyolonsel ve piyano için Op. 102/1 ve Op. 38 eser sayılı sonatlarıydı. Viyolonsel ile piyanonun eşit düzeyde oldukları bu melodik, oldukça da lirik eserlerde ikilinin arasındaki uyumun kusursuz olduğu gözlemleniyordu. Son yapıt ise Özkan Manav’ın Op. 25 eser sayılı, 3 Türkü adlı, üç yöreden aldığı türkülerin viyolonsel ve piyano için olan uyarlamalarıydı. Bu çok başarılı uyarlamaları icra ederken Estonya’lı viyolonselcinin keyifle çaldığı anlaşılıyordu, başarılı olduğunu hissettiğinde, dudaklarının kenarında ilk kez çekingen bir gülümseyiş fark ediliyordu.

 

İkili, yoğun sayılabilecek alkış üzerine, Schumann’dan bir kısa yapıt çaldılar. Hüzünlü, etkileyici yapıtı anons etmediler. Nedense sanatçılar dinleyicilerin klasik müzikteki tüm repertuarı bildiğini düşünüyor. Biz Op. 70 Allegro adlı yapıt olduğunu sanıyoruz. Ankara’da oda müziğine ilgi gittikçe artıyor; bu paralelde de, daha önce de değindiğimiz gibi, müzisyen gençler kendi aralarında oluşumlar yaratarak, bu çok özel müziği, yer bulabildikleri ölçüde severlerine sunuyorlar. Dalkılıç-Lend ikilisini bu kapsamda yine dinlemeyi arzu ederiz; böylece dinlememiş olanlara tavsiyemiz olacaktır. 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20