SÖYLEŞİ

Daniel Barenboim'in koruyucu kanatları altında yükseliyor

14.04.2017


Paylaş:

Berlin’in orta yerinde kurulu Barenboim-Said Akademisi’nin kapısından içeri adım atar atmaz Pierre Boulez Konser Salonu’nun fuayesinde buldum kendimi. Meraklı bakışlarla etrafıma göz atıyordum ki, ‘Serhan hocam merhaba’ diye seslenen genç bir erkek sesi duymamla, arkamı dönüp Umut Sağlam’ı fark etmem bir oldu. Umut, efendiliği ve sazına olan tutkusuyla son birkaç senedir takdir edip yakından izlediğim bir delikanlı. 1998 Ankara doğumlu olan, viyolonseldeki bu gencecik yıldız adayımız Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda Dilbağ Tokay'ın öğrencisi olmasının ardından, büyük bir başarı örneği sergileyerek, geçtiğimiz yılın sonbaharından itibaren Berlin’in en yeni müzik eğitimi kurumu olan Barenboim-Said Akademisi’nde Daniel Barenboim’in koruyucu kanatları altına girdi ve halen bu kurumda Claudius Popp ile çalışmalarını sürdürüyor. Akademinin ve salonun bânisi Daniel Barenboim’in o akşam vereceği Schubert piyano sonatları resitalini izlemek üzere Pierre Boulez Konser Salonu’nun oditoryumuna girmeden önce Umut’la fuayede ayaküstü sohbet ettik. İşte o sohbetten belleğimizde kalanlar...
 
Barenboim-Said Akademisi’nden ve sınavlarından nasıl haberin oldu?
Mimar Sinan’daki hocam Dilbağ Tokay sayesinde bu akademiden ve açtığı sınavlardan haberdar oldum. Şansımı denemek istedim ve başarılı oldum. Sadece enstrüman sınavına girmedim. Akademi öğrenci adayının felsefi düşünceye yatkınlığını saptayabilmek için İngilizce mülakat da yapıyor.
 
Ne zaman girdin sınava?
2016 Şubat’ıydı girdiğimde, Nisan’da ise sonuçlar belli oldu. Yolladığım videonun başarılı bulunduğunu öğrendim. Daha sonra onlar sınav yapmak için İstanbul’a geldiler ve o sınavda da başarılı oldum. Sonra, öğrencilerin hayata nasıl baktıklarını görmek için Akademinin felsefe hocası Skype üzerinden bir sınav daha yaptı. Son olarak, IELTS dil sınavından da yüksek puan alınca burada okumaya hak kazandım. Akademi 2016 Eylül’ünde açıldı yani henüz çok yeni ama ben şimdiden çok memnunum çünkü burada yalnızca Daniel Barenboim ve onun gibi büyük müzisyenlerle değil, Harvard mezunu felsefe ve tarih hocalarıyla da çalışabiliyoruz. Frans Helmerson gibi enstrüman hocaları da tek kelimeyle inanılmaz. Barenboim ile oda müziği ve orkestra çalışmaları yapıyoruz.
 
Siyasi konuları tartışıyor musunuz?
Siyaset, öğretilen konular arasında yok. Büyük bir uyum içinde çalışmaya gayret ediyoruz çünkü birlikte müzik yapıyoruz. Aramızda düşünce birliğini sağlayamazsak ortak müzik de yapamayız.
 
Eğitimin ne kadar sürecek?
Sekiz yarıyıl sürecek. Sonrasında artist diploma da almak istiyorum. Tabii hayat neler getirir önüme bilmiyorum şimdilik ama şu anda gayet memnunum.
 Umut Sağlam ve Süeda Çatakoğlu, Barenboim-Said Akademisi'nin dört öğrencisi arasındalar.

Burası bir anlamda müzik üniversitesi, öyle değil mi?
Evet, özel bir akademi sayılıyor burası. Almanya’da üniversite denkliği var. Türkiye denkliği için, okuldan çıkan ilk Türk mezunun Türkiye’ye gidip başvuruda bulunması lazım. Ben buranın ilk Türk çellisti olarak mezun olacağım. Benden önce Batı-Doğu Divanı Orkestrası’nda çalan genç Türk müzisyenler oldu. Barenboim, Edward Said’le birlikte kurdukları Divan Orkestrası’nın çok güzel bir noktaya geldiğini ve burada okumakla bizlerin de hem felsefi hem de sanatsal bakımdan Divan’a hazırlandığımızı söylüyor.
 
Yakından tanıma fırsatı bulduğun Daniel Barenboim’i bizlere anlatır mısın?
Daniel Barenboim hayatımda tanıdığım en özel insanlardan biri. Hem müzik sanatı bağlamında bize anlattıkları, hem de bu bilgileri felsefeyle harmanlaması çok etkileyici. Bu yaklaşımı öğrencileri olarak her defasında bizden de bekliyor elbette. Asla “Benim dediğim kuraldır” şeklinde bir anlayışa sahip değil. Felsefi mantıkla düşünmenin gerektirdiği de budur çünkü, küçük bir çocuk bile bize bir şey katabilir. Siz de birazdan konserde izleyeceksiniz, piyanosundan keman sesi bile çıkartabilen bir insan bu. Orkestra şefi de olduğu için, her öğrenciye enstrümanıyla ilgili söyleyecek bir sözü oluyor mutlaka. Temel olarak, bize hiçbir eseri küçümsememek gerektiğini ve her eserin felsefesini anlamamız gerektiğini söylüyor.
 
Geleceğe dair hedeflerin nelerdir?
Barenboim-Said Akademisi gibi bir müzik eğitimi kurumunu Türkiye’de açabilmek veya hiç olmazsa, buna öncülük edebilmek istiyorum. Bu akademinin mezunlarıyla Türk öğrencilere çok şey katabileceğimi düşünüyorum.
 
Senin dışında burada okuyan diğer Türk öğrencilerin isimlerini de verir misin?
Kemancı Kerem Tuncer, piyanist Süeda Çatakoğlu ve viyolacı Joshua Hullu.
 
Viyolonselci Umut Sağlam 17 Nisan Pazartesi akşamı İş Sanat’ın Parlayan Yıldızlar serisi kapsamında Milli Reasürans Konser Salonu’nda sahneye çıkacak. Sağlam’ın genç kemancı Selen Aydoğan’la paylaşacağı konser ücretsiz olarak izlenebilir.

Serhan Bali
 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20