HABER

Trabzon Opera Bale Günleri başladı

19.04.2017


Paylaş:

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından, Trabzon Valiliği’nin himayelerinde, Trabzon İl Kültür Müdürlüğü,  Ortahisar Belediyesi ve KATÜ’ nün değerli katkılarıyla açılışı gerçekleştirilen Trabzon Opera Bale Günleri başladı.   

 
Tüm temsillerin Karadeniz Teknik Üniversitesi AKM Hasan Saka Salonu’nda sahneleneceği Trabzon Opera ve Bale Günleri’nin ilk temsili  DOB sahnelerinde yıllarca kapalı gişe oynayan eserlerden biri olan Ken Ludwig’in müzikal komedisi Bir Tenor Aranıyor oldu.
  
 
Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından, sahne trafiği, neşeli şarkıları, komik diyalogları ve renkli kostümleri ile temsile yoğun ilgi gösteren seyirci 940 koltuklu salonun tamamını doldurdu.   
 
Elim kazada kaybettiğimiz şehitlerimiz için yapılan saygı duruşunun ardından başlayan temsilde, Trabzon Vali Yardımcısı Sayın Şükrü Kaya, KATÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Öksüz, Trabzon İl Kültür Müdürlüğü ile Ortahisar Belediye Başkanlığını temsilen yetkililer protokolde hazır bulundular.    
 
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü adına DOB Genel Müdür Yardımcısı Arzu Sugüneş ile Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürü Metin Turan’ın bulunduğu gecede, Trabzon Valiliği DOB sanatçılarına çiçek vererek teşekkür etti.    
 
Programın devamında, 1998 yıllından beri, yurtiçi ve yurtdışında çok kereler seyirciyle buluşturulan Türk balesi Harem var. Osmanlı İmparatorluğu’nun payitahtı, padişahların evi gizemli haremin kapılarını açan eser; renkli dekor ve kostümleri, muhteşem danslarıyla büyüleyici bir atmosferde seyirciyi sonuna kadar nefessiz bırakacak.  

Harem'in hikayesinin reji ve koreografisini devlet sanatçısı Merih Bahar Çimenciler, dekor ve kostüm tasarımını ise tarih araştırmacısı Alexander Vasilliev yaptı. Osmanlı Usûl Müziği eşliğinde 21 Nisan 2017 Cuma akşamı Ankara Devlet Opera ve Balesi bale sanatçıları tarafından sahnelenecek Harem 2 perde...

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20