MAKALE

Kederi notalarla bedene büründürebilir misiniz?

24.04.2017


Paylaş:

Kederi notalarla bedene büründürebilir, elle tutulabilir hale getirebilir misiniz? İmkânsız gibi görünse de Tomaso Vitali’nin sol minör Chaconne'unu dinlediğinizde ikna oluyorsunuz.  

Tomaso Antonio Vitali 1663-1745 yılları arasında yaşamış İtalyan besteci ve kemancı. Barok dönem sanatçılarından birisi. Giovanni Battista Vitali’nin en büyük oğlu. Babası da besteci ve çellist. Şimdi buyrun da genlerin bu işte rol oynamadığını savunun.  

Vitali, önemli bir sanat şehri olan İtalya, Modena’da, barok besteci Antonio Maria Pacchioni ile birlikte kompozisyon eğitimi alıyor. 1675-1742 yılları arasında, oldukça uzun sayılabilecek bir dönem Este Court Orkestrası'nda görev yapıyor. Dikkatinizi çekmek isterim, keman sanatçısı olarak orkestraya katıldığında yaşı sadece 12 ve ölümünden yalnızca üç sene önce orkestradan ayrılıyor. Aynı zamanda bir öğretmen olarak da çalışmış ve aralarında Evaristo Felice dall’Abaco, Jean Baptiste Senaille, Girolamo Nicolo Laurenti ve Luca Antonio Predieri’nin de bulunduğu öğrenciler yetiştirmiş.  

Çalışmaları arasında başlıcaları üçlü sonatları, oda orkestrası sonatları ve keman sonatları... Genel olarak, müziğe önemli katkılarının bulunduğunu söylemek yanlış olmaz. Bununla birlikte, hatırlanırlığı neredeyse Chaconne ile sınırlı. İlk bakışta şaşırtıcı ve biraz da hüzün verici olsa da Vitali’nin yaşamının ağırlıklı olarak Barok müziğin yayılma ve olgunluk dönemlerine denk geldiğini ve bu dönemlerde Scarlatti, Corelli, Purcell, Vivaldi, Handel, J. S. Bach gibi büyük bestecilerin sahneye çıktığını hatırlayacak olursak bu durum mantıklı bir zemine oturabiliyor. Bu yetenekli bestecilerin bir arada olduğu bir dönemde dünyaya gelmiş ve müzikle uğraşıyor olmanın Vitali’nin şanssızlığı olduğunu söylesek herhalde pek de yanılmış olmayız.

Yazımıza konu eseri, keman ve continuo için yazılmış olan sol minör Chaconne. Vitali’nin en çok tanınan ve bilinen eserinin de bu olduğu yaygın bir kabul görmüş durumda. Chaconne analiz edildiğinde Barok dönemi müziğin belli başlı özelliklerinin bu eserde vücut bulduğunu söylemek mümkün. Ses düzeyindeki iniş çıkışlar, armoninin görkemi ve çağrıştırdığı duygusal yoğunluk dinleyeni anında esir alıyor. Chaconne’da tonalitenin ve oktav aralığının genişliği de eserin zenginliğine katkıda bulunmuş. Chaccone’un hangi ruh halinin ifadesi olarak yazıldığı konusunda pek bir bilgiye ulaşmak mümkün değil. Ancak dinlenildiği zaman bu konu hakkında bir fikir sahibi olmak o kadar da zor olmuyor. Minör gamlarda yazılan parçalar zaten yoğun olarak hüzün çağrıştırır.  

Bir önceki yazımızda, rock’ın yeni sayılabilecek yıldızlarından LP’yi ele almış ve şunu söylemiştik: “…Bir müzisyeni kelimeler ile anlatmak son derece zor. Kendi kulaklarınıza güvenmeniz gerekiyor…”  Burada da aynı öneriyi tekrarlamak istiyorum. Bir müzik eserini de kelimelerle anlatmak çok zor, hatta imkânsız. Dolayısıyla, daha fazla çabalamanın da pratik bir anlamı yok.

Gecenin huzuru, Chaconne’un güzelliğini yaşamak için son derece uygun bir zaman. Yaklaşık on dakikalık bu eseri, gecenin huzurunun hüküm sürdüğü, gündüzün seslerinin sona erdiği bir anda açın. Gözlerinizi kapatıp kendinizi notaların ahenkli akışına bırakın.

Bir küçük öneri: İnternette bir çok Chaconne yorumu ile karşılaşacaksınız. Ben, kişisel olarak iki yorumu diğerlerine tercih ediyorum. Sarah Chang’ı ya da Francescatti’yi seçerseniz pişman olmazsınız. Yine de, tabii ki seçim sizin. Son söz olarak, bu önemli ve güzel eserin enteresan yazgısına değinmeden geçemeyeceğim. Bir el yazımından, bestecinin ölümünden seneler sonra yayımlanmış ve orijinalliği konusu, müzik çevrelerinde tartışmalı. Ancak, bu tartışmalar dahi ihtişamına gölge düşüremiyor.

Sevgiyle ve müzikle kalın.

Özgün Çınar

BENZER HABERLER

    1 YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20