HABER

Gençlik Konseri

18.05.2017


Paylaş:

Bilkent Senfoni Orkestrası'nın Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'na yönelik konseri 20 Mayıs Cumartesi günü Rengim Gökmen yönetiminde gerçekleştirilecek.

Konserin solisti Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi 11. sınıf öğrencisi Elif Ece Cansever. Keman çalışmalarını Rasim Bağırov ile sürdüren Elif Ece Cansever MSSF bünyesinde yapılan seçmeleri kazanarak konserin solisti oldu. 17 yaşındaki kemancı Sibelius’un Op.47, Re minör Keman Konçertosu'nu seslendirecek.    

BSO konserin ikinci yarısında Bernstein’in On the Waterfront-Rıhtımlar Üzerinde ile John Adams’ın Short Ride in a Fast Machine-Hızlı Bir Makinede Kısa Bir Yolculuk başlıklı eserlerini yorumlayacak.  

On the Waterfront Bernstein’in bestelediği tek film müziği. Elia Kazan’ın yönetmenliğini yaptığı, Marlon Brando’nun başrolünü oynadığı 1954 yapımı film, Amerikan sinema tarihinin başyapıtlarından biri olarak kabul ediliyor. Bernstein film için yazdığı müzikleri bir senfonik süit olarak birleştirmiştir. Besteci burada, caz gibi popüler müzikleri senfonik bir anlayışla ele alır.  

Çağımızın en önemli Amerikan bestecilerinden biri olan John Adams Hızlı Bir Makinede Kısa Bir Yolculuk isimli eserini 1986 yılında, Massachusetts’teki bir müzik festivalinin açılışı için yazmıştır. Besteci eseri yazmadan kısa süre önce bir arkadaşının yarış arabasında yaşadığı, kendi deyişiyle “korku ve heyecan dolu” deneyimi yansıtmaktadır.  

Konsere Deutche Oper Berlin’in ikinci keman grup şefi Monia Rizkallah konzertmeister olarak katılıyor.  

20 Mayıs Cumartesi günü Bilkent Konser Salonu'nda saat 20.00’de başlayacak konserin biletlerine https://bilet.bilkent.edu.tr adresinden ulaşılabilir. Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Milli Kütüphane’den hareket eden ücretsiz servis izleyicileri Bilkent Konser Salonu’na ulaştıracaktır.  

BSO Gişesi: 0 312 2901775    Rengim Gökmen  

Rengim Gökmen, Ankara Devlet Konservatuvarı'nda piyano ve kompozisyon eğitimlerini Prof. Nimet Karatekin, Prof. İlhan Baran, Prof. A. Adnan Saygun'un öğrencisi olarak tamamladıktan sonra Türk Hükümeti tarafından orkestra şefliği öğrenimi için İtalya'ya gönderildi.  Roma Santa Cecilia Konservatuvarı'nda, daha sonra Santa Cecilia Yüksek Müzik Akademisi'nde, ardından Siena’da, Chigiana Müzik Akademisi'nde Franco Ferrara'nın öğrencisi olarak orkestra şefliği öğrenimini tamamladı. 1980 yılında San Remo'da Gino Marinuzzi Şeflik Yarışmasını kazandıktan sonra Avrupa'nın hemen hemen bütün büyük merkezlerinde konserler yönetti.  1988 yılında İtalyan Hükümeti tarafından "Cavalliere” (Şövalye) nişanı, 1999 yılında T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü ile onurlandırıldı. 1991-2005 yılları arasında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası şefliği görevini yürüten Rengim Gökmen halen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi ve Sanat Yönetmenidir. Kurucu şefi olduğu Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası ve İzmir Karşıyaka Oda Orkestrası ile de çalışmalarını sürdüren sanatçı, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'nda şeflik dersleri vermektedir.  


Elif Ece Cansever  

Elif Ece Cansever, 2000 yılında Ankara'da doğdu. 2005'te Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu'na kabul edildi.  Orkestra eşliğinde ilk konserini 2005 yılında ODTÜ'de verdi. Okul bünyesindeki etkinliklerin yanı sıra Ankara Güzel Sanatlar Lisesi ve Konya Selçuk Üniversitesi'nde resitaller, ODTÜ Kemal Kurdaş ve MEB Şura Salonu'nda orkestra eşliğinde konserler verdi.  

23 Nisan 2008'de NTV'nin İstanbul'da yaptığı "Küçük Eller Büyük Yetenekler" konser programına katıldı. Ekim 2008'de Mersin Üniversitesi'nin düzenlediği 3. Ulusal Gülden Turalı Keman Yarışması'nda ikincilik ödülü kazandı. Mersin Üniversitesi Oda Orkestrası ve Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde konserler verdi. Ayrıca Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde 2009 yılında Işın Metin yönetiminde Franz Drdla'nın Carmen Fantasie ve 2014 yılında Dağhan Doğu yönetiminde Saint Saens'ın Introduction and Rondo Capriccioso eserlerini seslendirdi. 2016’da CSO Konser Salonunda resital verdi. Tolga Yayalar ile kompozisyon çalıştı, Genç Besteciler Genç Yorumcular konserinde kendi eserini seslendirdi. Halen Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi 11. sınıfta Rasim Bağırov ile keman çalışmalarını sürdürmektedir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20