HABER

Müziğimizin acı kaybı Şehvar Beşiroğlu son yolculuğuna uğurlandı

27.05.2017


Paylaş:

Cuma günü yitirdiğimiz, müzik camiasının el üstünde tutulan isimlerinden, değerli müzikolog ve icracı Şehvar Beşiroğlu’nu bugün yapılan törenlerin ardından sonsuzluğa uğurladık. Beşiroğlu için ilk tören, yıllarını verdiği İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Maçka’daki Mustafa Kemal Amfisi’nde düzenlendi. Saat 14’te başlayan anma törenine ilgi büyüktü. Ailesi, mesai arkadaşları, öğrencileri, akademisyenler, müzisyenler, dostları, hepsi oradaydı... İstinasız herkesin yüzünde, onu zamansız kaybetmenin hüznü ve şoku okunabiliyordu.
 
Tören zamanında başladı ve önce sahneye yansıtılan görüntüsünde Şehvar Beşiroğlu’nu çengle birlikte iki sazından biri olan kanunuyla taksim yaparken izledik bir süre. Derken sıra konuşmalara geldi. Sahneye birbiri ardına çıkan konuşmacılar dostları, meslektaşları Şehvar Beşiroğlu’nu kimi zaman vakur, kimi zaman seslerinin titremesine mani olamayarak, kimi zaman da üzüntüden konuşmalarını yarıda kesmek zorunda kalarak anlatmaya, aktarmaya gayret ettiler. İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müdürü Adnan Koç, keman sanatçıları ve İTÜ öğretim üyeleri Cihat Aşkın ve Hakan Şensoy, İTÜ MİAM Müdür Yardımcısı Yelda Özgen Öztürk, besteci Münir Nurettin Beken, kanuni Erol Deran, udi Bilen Işıktaş, Ercümend Berker’le birlikte İTÜ TMDK’nın kuruculuğunu yaptığını öğrendiğimiz 94 yaşındaki avukat Salih Nuri Tüzel, kuzeni, doktoru... Her biri kendi cephesinden o kadar güzel anlattı ki Şehvar Beşiroğlu’nu ve onun 52 yıllık yaşamına sığdırdığı sayısız güzellikleri...
 
Rektör Karaca ve Müdür Koç yaptıkları konuşmalarda Şehvar Beşiroğlu’yla her zaman her konuda anlaşamasalar da onun güler yüzü ve tatlı diliyle nasıl da orta yolu bulduğunu ve kendilerini nasıl da her seferinde tatlılıkla ikna edebildiğini anlattılar. Rektör Karaca üzüntüsünden fazla konuşamayacağını söyleyip kısa bir süre sonra özür dileyerek yerine oturdu. Cihat Aşkın kadim dostunu son derece zengin ifadelerle bezeli konuşmasıyla anlatırken, üstün bir keman sanatçısı olduğu gibi etkileyici bir hatip olduğunu da gösterdi. Hakan Şensoy ise törenin belki de en duygu yüklü konuşmasını yaptı ve hem kendisi ağladı, hem de onu dinleyenleri ağlattı... İki sanatçımızın da Beşiroğlu’nun neredeyse bebekken vefat eden anne-babasıyla ve hayatının ayrılmaz bir parçası olan, sözlerini dilinden ve kaleminden hiç düşürmediği tasavvuf ehliyle öte dünyada nihayet kavuşacağını söylemeleri yürekleri burktu. Şensoy’dan Beşiroğlu’nun hasta yatağından kalkarak öğrencilerine ders vermeye nasıl koştuğunu da dinledik. Sanatçımız konuşmasını bitirdikten sonra tabuta doğru gidip öptü.
 


94 yaşındaki avukat Salih Nuri Tüzel rahmetlinin annesini küçük yaşta kaybettikten sonra avukat teyzesi Beyza Koral tarafından nasıl büyük bir şefkat ve ihtimamla büyütüldüğünün altını çizdi ve verilen ilanda ‘anne yarısı teyze’ ifadesinin aslında doğru olmadığını, teyzesinin Beşiroğlu için gerçek bir annelik yaptığını altını çizerek vurguladı. Kuzeni ve doktoru ise, rahmetlinin aile içinde ne kadar çok sevildiğinden ve hastalığı süresince sergilediği metanetten övgüyle bahsettiler. Doktoru da, yaptığı uyarılara rağmen derslerini aksatmadan vermeyi sürdüren Beşiroğlu’nun kendisine ‘kişinin sevdikleriyle geçen her günü bayram gibidir’ dediğini hatırlattı. Beşiroğlu’nun İTÜ TMDK’daki kanun öğretmeni Erol Deran ise kız çocuk sahibi olmayı çok isteyip olamadığını, onun yerine rahmetliyle arasında manevi baba-kız ilişkisi yaşamaktan dolayı büyük haz aldığını anlattı. 80 yaşındaki Deran, konuşmasından önce ve sonra öğrencisinin naaşının karşısına geçerek onu başıyla selamladı.
 
Şehvar Beşiroğlu’nun öğrencisi ve yol arkadaşı olan İTÜ MİAM Müdür Yardımcısı, viyolonsel sanatçısı Yelda Özgen Öztürk rahmetlinin azmini, çalışkanlığını ve savaşçılığını kendisine örnek aldığını belli eden bir vücut diliyle hocası ve mesai arkadaşını anlattı. Tören, konuşmaların ardından sahneye çıkan imamın okuduğu kısa duayla birlikte sona erdi ve tabut omuzlara alınarak Mustafa Kemal Amfisi’nden dışarı çıkartılıp cenaze arabasına kadar taşındı. Dini tören, ikindi namazını müteakiben Teşvikiye Camii’nde icra edildikten sonra rahmetli Şehvar Beşiroğlu’nun naaşı Edirnekapı Şehitliği’ndeki ebedi istirahatgahında toprağa verildi.

Tanıdığım Şehvar Beşiroğlu

Bu satırların yazarı da kıymetli arkadaşı Şehvar Beşiroğlu'nu bundan böyle daima sevgi ve özlemle yad edecek. Ben Şehvar'ın dostu olmayı hayatımda daima büyük bir şans olarak gördüm. Her anı birlikte yaşayan, sürekli bir araya gelen dostlar değildik biz belki ama birbirinin kıymetini iyi bilen dostlardık. İkimizin de yoğunluğundan dolayı maalesef az gerçekleşebilen buluşmalarımız her seferinde dolu dolu geçerdi ve içinde mutlaka ilerde ortak yapacağımız projeler konuşulurdu. Evet, Şehvar yorulmak bilmeyen bir projeciydi. O yüzden belki de bu kadar iyi anlaşırdık. Hatta, onu vefatından iki hafta önce makamında ziyaret ettiğimde yine heybem dolu gitmiş ve kafamdaki projelerden bahsetmiş, onu heyecanlandırmayı yine başarmıştım.

O gün makam odasından içeri girdiğimde, bacaklarını önündeki masaya uzatmış, burnuna taktığı ventilatörle soluk alıp verdiğini gördüğümde endişemi gizleyememiştim. Telaşlandığımı anlamış ve bana ''merak etme, telaş edecek bir şey yok, (hepimizin atlattığını sandığı kanserini kastederek) o hastalıkla alakası yok, o artık çok şükür geride kaldı, Japonya'ya polen mevsiminde gittiğim için solunum yolu rahatsızlığı geçirdim, bu makineyi de o yüzden kullanıyorum'' deyip beni rahatlatmaya çalışmıştı. Doktora dersi keyifli geçmişti. Şehvar ve öğrencileri cinsiyet ve müzik temalı derslerinde İngiliz kadın besteci Ethel Smith, Monteverdi, Barbara Strozzi'den bahsetmiş, ben de onları zevkle dinlemiştim.

Dersin ardından baş başa kalmış ve başlamıştık yine meşhur projelerimizden konuşmaya. O kadar hayat dolu, o kadar kendisi gibi duruyordu ki karşımda! Bir şeylerin kötü gidiyor olabileceğinden asla şüphelenmedim bile, hele ki sağlığıyla ilgili anlattıklarını dinledikten sonra. Proje tekliflerimi her zamanki gibi ilgiyle dinledikten sonra bunlarla ilgili önümüzdeki günlerde mutlaka benim, kendisinin ve MİAM heyetinin bir araya gelip toplantı yapmamız ve çalışmaları başlatmamızın iyi olacağını söyledi. Kalkma vakti geldiğinde onu Donizetti Ödülleri törenine davet ettim, memnuniyetle gelerek ödül alacak MİAM'lıları o gece yalnız bırakmayacağını söyledi.

16 Mayıs'taki Donizetti Ödülleri kokteyline de zamanında gelmiş, bahçede kurulu İTÜ MİAM standında görevli arkadaşlarının yanına oturmuş, ortamın keyfini çıkarmıştı. Orada birlikte çektirdiğimiz fotoğrafın (Bkz. altta) son fotoğrafımız olacağını nereden bilebilirdim? Törenin büyük bir kısmında da yanyana oturmuştuk. Hiçbir sıkıntı, üzüntü hissi okunmuyordu yüzünden; alıştığımız Şehvar'dı. Törenden sonra ödüllü MİAM'lılarla anı fotoğrafları çektirmişti büyük bir coşkuyla.

İşte bu yüzden, Şehvar'ın ani vefatı karşısında, onun son günlerine tanıklık etmiş herkes gibi ben de çok ama çok sarsıldım. Hastalığının yeniden nüksettiğini, sayılı günlerinin kaldığını öğrenmiş ama bu gerçeği bizlerden mi gizlemişti? Belki de, ama bunun artık ne önemi var... Canımız Şehvar'ımız artık aramızda yok. Yelda'nın ve diğer dostlarının dediği gibi, o şen kahkahaları artık ne MİAM koridorlarını ne de gittiği her mekanı şenlendirecek. Ama bizler onu ve o şen kahkahalarını asla unutmayacağız.

Şehvar Beşiroğlu'nun vefatı ve aziz hatırasına her kesimden gösterilen büyük ilgi bana bugün en çok şunu düşündürdü: İyi insan olmanın önemi. Şehvar arkasında koskoca bir sevgi yumağı bırakmayı başararak bu dünyadan göçtü. Bu sevgi yumağını, 52 yıllık yaşamında kendisine şiar ettiğine inandığım iyiliği, iyi niyeti, dürüstlüğü, vericiliği sayesinde var etti. O yüzden dostlar, gelin hepimiz Şehvar Beşiroğlu'nun hayatından kendimize ders çıkartalım. İyilik her zaman kazanır. İyilik yapıp denize atarsak, sadece halik değil balığın da bu dünyada er ya da geç bildiğini görürüz. 

Serhan Bali 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20