HABER

Saraydan Kız Kaçırma ile başladı

14.06.2017


Paylaş:

Ülkemizde opera ve bale sanatlarını toplumun tüm kesimlerinin yararına sunmaya devam eden Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün,  Türkiye’nin kültür sanat yaşamına destek vermek amacıyla organize ettiği 8. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, Saraydan Kız Kaçırma operası ile başladı    

 
İki hafta sürecek festival, Yekta Kara’nın sahneye koyduğu W. A. Mozart’ın ünlü eseri Saraydan Kız Kaçırma operası ile başladı. Mozart’ın Türk-Osmanlı yaşayışından ve müziğinden etkilenerek bestelediği neşeli müzikleri, Almanca, Türkçe şarkıları ve diyalogları, konusu, dönemi yansıtan kostümlerinin mekanla uyumu, keyifli açık hava seyriyle büyük beğeni alan, yıllar içinde festival programının vazgeçilmezi olan eser, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından, 13 Haziran 2017 Salı akşamı sahnelendi. 14-15 Haziran akşamları da seyirci ile buluşturulacak eser; aralarında Çinili Köşk’ün de bulunduğu İstanbul Arkeoloji Müzeleri bahçesinde sanatseverleri bekliyor. Orkestra Şefi Zdravko LAZAROV.    

8. Uluslararası İstanbul Opera Festivali programının devamında 17 Haziran Cumartesi akşamı  Zorlu Center Ana Tiyatro’da gerçekleştirilecek “Opera Yıldızları” konseri var.     
 
Doğumunun 100. Yılı münasebetiyle, Türkiye’de operanın gelişmesine çok büyük katkıları olan, Ankara ve İstanbul Operası’nın kurucusu, Devlet Sanatçısı, rejisör, opera sanatçısı Aydın Gün’ü anmaya devam eden Devlet Opera ve Balesi’nin 2016-2017 sanat sezonunda başlattığı bir dizi konser bu kez festival kapsamında İstanbul’da olacak. Orkestra Şefi Selman Ada yönetiminde, ilki Mersin’de gerçekleşen, devamında Ankaralı ve Samsun’lu izleyiciden tam not alan konser, Mersin ve Samsun DOB orkestrası tarafından, sopranolar Zerrin Karslı, Deniz Yetim, mezzo soprano Aylin Ateş, tenor Emrah Sözer, bas Şafak Güç, bariton Caner Akgün dünya opera repertuvarının en seçkin eserlerinden bölümlerle sahnede olacak.     
 
Festivalin biletleri Biletiva ile Zorlu Center gişelerden ve temsil günleri İstanbul Arkeoloji Müzeleri bahçesinden temin edilebilir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20