SÖYLEŞİ

Binlerce Güney Amerikalı ilk kez bir Türk senfoni orkestrasıyla tanıştı

13.07.2017


Paylaş:

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın müdür-sanat yönetmeni ve obua grup şefi Sezai Kocabıyık’tan, İDSO’nun 18-30 Haziran 2017 tarihleri arasında dört Güney Amerika ülkesini kapsayan turnesine dair izlenimlerini öğrenelim istedik.
 
İDSO'nun 18 Haziran 2017 tarihinde çıktığı Güney Amerika turnesine dair izlenimlerinizi okurlarımızla paylaşabilir misiniz?

Öncelikle ben bu turneyle çok büyük bir iş başarıldığını düşünüyorum. Bence bu noktaya İDSO’nun son yıllarda yükselen grafiği neticesinde geldik. Bu turne yurt dışından, profesyonel bir firmadan gelen bir teklif neticesinde yapıldı. Bu teklifi bize getirmeden evvel, bizim sezon konserlerimizde birlikte çalıştığımız şeflere danışılmış ve hakkımızda güzel şeyler duyulmuş. Yani İstanbul’da yaptığımız konserlerin kalitesinin yükselmesiyle orkestranın ciddiyetinin ve profesyonelliğinin anlaşılması, bizi bu noktaya getirmiştir diyebilirim.
 
Klasik müzik dünyası çok büyük bir dünya değil; herkesin her şeyden haberi oluyor. Dolayısıyla, yaptığımız bütün konserler büyük öneme sahip. Bizim uzun yıllardır devletimizin ve orkestramızın adını iyi yerlere taşımak adına büyük bir çabamız vardı. Bunun bir örneği de, dünyanın en büyük klasik müzik kaydı firması olan Naxos etiketiyle bestecimiz Ulvi Cemal Erkin’in eserlerini kaydetmemizdi. O yüzden bu sürecin sonunda böyle bir teklifle karşılaşmamıza şaşırmamak gerektiğini düşünüyorum.
 
Turne kapsamında hangi ülkelerde konserler verdiniz ve ne gibi yorumlar aldınız?

Bu, Güney Amerika’ya bir devlet orkestramızın yaptığı ilk turneydi. Tabiri caizse, kıtaya 'çıkarma' yaptık. Brezilya, Arjantin, Şili ve Peru’nun en önemli sanat merkezlerinde yaptığımız bu konserlerin ardından, organizatörlerden ve dinleyiciden çok güzel geri dönüşler aldık. Brezilya’nın São Paulo şehrindeki Sala São Paulo isimli, 1500 kişilik, inanılmaz bir akustiği olan salonda verdiğimiz konserin ardından, orkestramızın en iyi imkanlara sahip olduğu durumlarda nasıl çaldığını daha iyi deneyimleme fırsatı yakalamış olduk. Bu çok gurur verici bir histi.
 


Turne kapsamında yaptığımız 6 konserde toplam 8.000 biletli dinleyiciye ulaştık. Bazı konserlerde ön sıraların bilet fiyatları neredeyse 500 TL’ye denk geliyordu. Oralarda düzenlenen büyük festivallerde konserler vermiş olduk ve bizim verdiğimiz konserler genellikle o festivallerin en önemli konseri olarak planlanmıştı. Konserlerimizin başarısında solistlerimizin de büyük etkisi vardı tabii. Beş konserimizi kemancı Vadim Repin ile yaptık. Rio’daki konserimizi ise kemancı Rebecca Hartman’la yaptık. Repin ülkemizde daha çok tanınan bir isim ama Hartman da gerçekten müthiş bir kemancı. Orkestramızın özellikle senfoni çaldığı zamanlar enerjisi müthişti. Ben orkestramız ve arkadaşlarım adına çok gurur duydum. Sanatsal ifadesi çok yüksek konserler yaptık ve ülkemize gururlu bir şekilde döndük.
  
İDSO’yu bu turnede yöneten şef Milan Turkoviç'i okurlarımıza tanıtır mısınız?


Şefimiz Milan Turkovic de çok enteresan bir figür. 1980’lere damgasını vurmuş, dünyanın en iyi fagotçularından biridir. Ailesi eski Osmanlı toprakları diyebileceğimiz Hırvatistan’dan göç etmiş. Şimdi Viyana’da yaşıyor. O orkestramızı, biz de onu çok sevdik. Tavırları çok insancıldı.
 


Bize turne teklifi doğrudan Turkovic’in ismiyle birlikte geldi. Güzel bir sürprizdi bizim için. Son gün Santiago’da seyircilerin önünde eğitim konseri gibi, halka açık bir konser yaptık. Turkovic konser esnasında orkestraya döndü ve bizimle çalışmaktan çok mutlu olduğunu söyledi. Aynı şekilde organizatör Dr. Martin Ochs da beraber çalışılması çok kolay, profesyonel bir orkestra olduğumuzı söyleyerek bize teşekkür etti.
 
Ben bu turne süresince bizi hiç yalnız bırakmayan bu dört ülkedeki diplomatik temsilciliklerimize dergimiz aracılığıyla teşekkürlerimi iletmek isterim. Bize asla yabancı bir ülkedeymişiz gibi hissettirmeyen ve her konuda orkestramıza destek olan São Paulo Başkonsolosu Serkan Gedik, Lima Büyükelçisi Ferda Akkerman, Buenos Aires Büyükelçisi Meral Barlas ve Santiago Büyükelçisi Naciye Gökçen Kaya’ya İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası adına teşekkür ederim.

Söyleşi: Onur Aydın

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20