HABER

15. Uluslararası Bodrum Bale Festivali başlıyor!..

14.07.2017


Paylaş:

24 Temmuz - 12 Ağustos 2017 tarihleri arasında, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen 15. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, son ondört yılın en zengin programıyla Bodrum Kalesi’nin tarihi atmosferinde, Küba, İspanya, Kazakistan ve Rusya’dan katılan ünlü dans topluluklarını ağırlıyor.

 

Perdelerini hiç kapatmadan her yaz sezonunda ulusal ve uluslararası pek çok etkinliğe imza atan ve tatil anlayışına sanatı katan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, ülkemizin pek çok bölgesinde organize ettiği festivallerle, pek çok ülkeden sanatsevere tarihi mekanlarda sunmakta...

 

15. Uluslararası Bodrum Bale Festivali Zorba ile başlıyor. 24 Temmuz 2017 Pazartesi akşamı, Nikos Kazancakis’in aynı adlı başyapıtından Mikis Theodorakis’in muhteşem müzikleri ile Türkiye prömiyeri gerçekleştirilecek Zorba balesini Ankara Devlet Opera ve Balesi sahneye taşıyor. Sevgiyle, aşkla, umutla zorluklara karşı ayakta durmayı öğrenen ve öğreten Zorba’nın öyküsü, ünlü İtalyan koreograf Lorca Massine yorumuyla izlenecek. 25 Temmuz 2017 Salı akşamı da sahnelenecek Zorba balesi için; Lorca Massine “Kültürler arasında bir köprü...” tanımlamasını yapıyor.

 

Dans ve Müzikleriyle Unutulmayacak Bir Küba gecesi Bodrumluları Bekliyor…

 

28-29 Temmuz 2017 Cuma, Cumartesi Bodrumlu sanatseverler iki gece Küba rüzgarına kapılacak. Kübalı sanatçı ve koreograf Lizt Alfonso tarafından kurulan “Lizt Alfonso Dans Küba” topluluğu, etnikten moderne uzanan; habanera, danzon, caz, tango, flamenko dans gösterileri ile festivaldeler.

 

Dansın ve müziğin efsanevi ülkesi Küba’nın hiç bitmeyen dansları, Afro-Küba davulu ve ritüelleri, İspanyol'ların gitar ritimleri, Akdeniz’in cıvıltılı tonları ve Afro-Amerikan cazıyla renklenen zengin, enerjik dans ve müzikleri Bodrumluları coşturmaya hazırlanıyor.

 

Klasik Balenin Vazgeçilmez Büyüsü

 

1 Ağustos 2017 Salı akşamı seyirciyi büyülü bir gece bekliyor. İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Rus balesi Uyuyan Güzel'i Çaykovski’nin eşsiz müzikleri eşliğinde sahneliyor. Teknik ve estetik açıdan bale repertuvarının en önemli eserlerinden kabul edilen Uyuyan Güzel'i İstanbul Operası başkoreografı Ayşem Sunal Savaşkurt, Marius Petipa koreografisi ile sahneye uyarladı. Bir hayal dünyasına kapılarını açan eserin konusu, bir Avrupa masalından esinlenerek Charles Perrault tarafından oluşturulmuştu.

 

4 Ağustos 2017 Cuma akşamı Kazakistan’dan katılan Astana Balesi sahne alıyor. Koreograf Ricardo Amarante’nin Gaya ve A Fuego Lento adlı iki eseri ile sahnede olacak topluluk dans performansları ile seyirciyi mest edecek. Su, toprak, ateş ve havadan oluşan Dünya’da hayatın sürdürebilmesi için gerekli olan ormanın da varoluşuyla sevgi dolu, güçlü, nazik ve şefkatli Dünya Tanrıçası Gaya (Gaia )nın doğuşuna tanıklık edecek dansseverler, bu performansın ardından sahnelenecek A Fuego Lento'da ise dünyanın sevgi üzerine kurulduğunu, hayatın anlamının aşk olduğunu hissedecekler.

 

Rusya’dan katılan ünlü Balşoy Balesi baş dansçılarından Svetlana Zakharov’un kurduğu “Svetlana Zakharov Solo Dans Projesi” isimli topluluk; 7 Ağustos 2017 Pazartesi akşamı, üç farklı eserden oluşan Amore adlı performanslarıyla sahnede olacak. İlk eser; Dante’nin İlahi Komedyası’ndaki Francesca ve Paolo’nun trajik aşk hikayesinden esinlenen koreograf Yuri Possokhov’un dünya müzik tarihinin en romantik eseri olarak tanımladığı Çaykovski’nin aynı adlı senfonik şiiri üzerine kurduğu Francesca da Rimini. İkinci eser ise The Rain before It Falls. Bir oda, bir kadın, iki adam, bir aşk üçgeni, uyum, tutku, yenilgi, yalnızlık… Yağmur öncesi… Patric de Bana'nın koreografisi ile Svetlana Zakharova Topluluğu’nun olağanüstü birleşimi… Sanatseverler, kahramanların yaşadığı karmaşık durumları, duygusal aktarım ve yorumları muhteşem bir performansla sahnede izleme olanağı buluyor. Gecenin son performansı koreograf Marguerite Donlon’un, usta mizah anlayışını "sanatta özgürlük muhteşemdir" görüşünü tam anlamıyla yansıttığını düşündüğü Mozart’ın 40. Senfonisi ile buluşturduğu Strokes through the Tail eseri olacak.

 

15. Uluslararası Bodrum Bale Festivali dünyanın en hızlı zapateadoları ile kapanıyor. Dansın neredeyse her türünün sahnede olacağı festival boyunca yaşanacak dans ve müzik ziyafeti, 12 Ağustos 2017 Cumartesi akşamı, tanınmış İspanyol dans topluluğu “Los Vivancos” kardeşlerin performansları ile zirveye ulaşıyor. İspanyolca tam karşılığı “ayak vurma” olan zapateo’nun en hızlı ustaları 15. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nin kapanışına damgasını vuracak. Meksika ve İspanyol Flamenkosu’nun en güzel örneklerini özgün koregrafileri ile sahneye taşıyacak.

 

Yer: Bodrum Kalesi

Bütün Temsiller 21.45’ de başlar.

Genel Müdürlük gerekli hallerde programda değişiklik yapabilir.

Ara 20 dakika

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20