HABER

Gümüşlük'ün festivali başlıyor

19.07.2017


Paylaş:

DenizBank ana sponsorluğunda düzenlenen 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin tanıtımı amacıyla Trafo Bodrum, ‘Hakan Aykan Kültür Sanat Merkezi’nde sponsor firmaların ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi. Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından düzenlenen toplantıya festivalin sanat danışmanı Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay ve festivalin sanat yönetmeni Piyanist Eren Levendoğlu ev sahipliği yaptı.

26 Temmuz – 4 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bu yıl da 3 ayrı konseptle kapılarını müzikseverlere açacak. Klasik müzik konserleri, “Taşta” başlığı altında 25 asırlık tarihi Koyunbaba Antik Taş Ocağında; son iki yıldır festival bünyesinde gerçekleşen “Suda” ve “Kumda” konserleri ise Gümüşlük sahilinde izleyici ile buluşacak. “Suda” ve “Kumda” konserlerinin sponsorluğunu Uludağ Premium üstlenirken; 11 yıldır genç yetenekler yetiştiren Gümüşlük Festival Akademisine eğitim sponsoru olarak destek verecek olan Bosch, festivalde etkinlik sponsoru olarak da yer alacak.

 

Sponsorlar; “Festivali destelemeye devam edeceğiz”

Trafo Bodrum, ‘Hakan Aykan Kültür Sanat Merkezi’nde 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin tanıtımı için basın mensuplarıyla bir araya gelen festival sanat danışmanı Piyanist Gülsin Onay ve destekçi firmaların yetkilileri toplantıda birer konuşma yaptı. 

 

Toplantıda ilk olarak konuşan ülkemizin yetiştirdiği en önemli piyano virtüözlerinden biri olan Gülsin Onay, sponsorlara katkılarından dolayı teşekkür ederek, festival programı hakkında bilgi verdi. Onay, katkı veren firmaların yetkililerine, “Bugünlere siz değerli destekçilerimizin katkılarıyla geldik. Müzik, birlik ve beraberliğimizi pekiştiren bir unsur. Güzel bir festival dönemi geçirmeyi diliyoruz” dedi. Toplantıya DenizBank Kültür Sanat Danışmanı Perihan Yücel ile birlikte katılan DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, festivale sürekli destek verdiklerini belirterek, “Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 10 yıldır desteklediğimiz ve değer verdiğimiz bir oluşum. Kıymetli Gülsin Onay ve Eren Levendoğlu’nun büyük emekleri ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un destekleriyle buralara gelişini her yıl daha da geliştiğini bizzat izliyorum. Bu mücadelenin yaşatılmasına Denizbank olarak destek vermeye devam edeceğiz” dedi. Festivalin bir diğer destekçisi Uludağ Premium’un Marka Müdürü Ceylin Erbak Aytekin ise yaptığı konuşmada “Böylesine anlamlı bir etkinliğe dahil olmaktan mutluyuz. Spordan, sanata, bilime kadar birçok etkinliği firma olarak destekliyoruz. Uludağ Premium olarak Bodrum’da böylesine değerli bir etkinliğe katkı vermekten gururluyuz” dedi. Toplantıda son olarak söz alan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, festivali ilk yılından beri desteklediğini belirterek, festivali düzenleyenlere teşekkür etti. Başkan Mehmet Kocadon sözlerini şöyle sürdü; “Festival, zincirin halkalarından biri, turizme, sektöre destek sağlıyor. Akdeniz çanağında en güzel etkinliklerin yapıldığı yerdir Bodrum ve Bodrum televole kültürü değildir. Sanatın birleştirici ruhuyla, dünyaya kardeşlik ve barış mesajı veriyoruz”… Toplantı konuşmaların ardından çaylı sohbet şeklinde devam etti.


Festival yıldızları konuk edecek

Piyanist Gülsin Onay’ın sanat danışmanlığını, Piyanist Eren Levendoğlu’nun ise sanat yönetmenliğini yaptığı DenizBank ana sponsorluğundaki 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında bu yıl ülkemizin yanı sıra Brezilya, Norveç, İtalya, Fransa, Küba, Rusya ve Güney Afrika’dan gelecek müzisyen konuklar, 6 hafta sürecek etkinlikler çerçevesinde 15 ana konser verecek.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyaca ünlü konukları ağırlayacak festivalin yabancısı olmayan sempatik Fransız kemancı Gilles Apap’a Liba Laboratuarları A.Ş. desteğiyle gerçekleştireceği açılış konserine akordeon ustası Myriam Lafargue eşlik edecek. Festivalin yaratıcısı Piyanist Eren Levendoğlu, viyolonselci Dilbağ Tokay’la antik taş ocağında sahne alırken; yine aynı sahnede Begoa Ensemble, Rus piyanist Ilya Itin, İtalyan piyanist Romano Pallottini, Kübalı piyanist Mauricio Vallina, Brezilyalı piyano virtüözü Egberto Gismonti ve flütçüler Bülent Evcil – Raffaele Trevisani performans sergileyecek. Festival kapanışı Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay’ın konseri ile sona erecek. 

 

Gümüşlük sahilinde gerçekleşen Uludağ Premium sponsorluğundaki caz konserleri ve gitar resitalleri Suda teması başlığı altında Norveçli caz sanatçısı Tord Gustavsen ile başlayacak ve Emin Fındıkoğlu Quartet ile Alp Ersönmez ‘Yazısız’ feat. Erik Truffaz gibi gruplarla sürecek.

Kumda temalı konserler ise Erdem Sökmen & Hasan Meten ikilisi ile başlayacak. Ardından piyanodaki virtüözlüğünü gitarına da yansıtan ünlü Brezilyalı sanatçı Egberto Gismonti ve festivalin önceki yıllarda da konuğu olan Güney Afrikalı gitarist Derek Gripper, birer konser verecek.


Genç piyanistler Ahmed Adnan Saygun için yarışacak

Cumhuriyet tarihimizin en önemli bestecilerinden Ahmed Adnan Saygun adına düzenlenen yarışma bu yıl da büyük ustaya saygı duruşu niteliğinde gerçekleşecek. Bestecinin adını yaşatmak, gelecek nesillere müziğini aktarmak ve onu dünyaya duyurmayı amaçlayan; 2 yılda bir hayata geçirilen yarışmanın 4.’sü, 15 – 19 Ağustos tarihleri arasında festival merkezindeki Toprak Ev’de düzenlenecek. Yarışma kapsamında Notre Dame de Sion, Uluslararası Piyano Yarışması ile ortak gerçekleşecek proje ile 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması birincisi İstanbul Orchestra'Sion’la bir konser verecek. Aynı şekilde Notre Dame de Sion, Uluslararası Piyano Yarışması birincisi de Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında bir konser vermeye hak kazanacak.

 

5 dalda masterclass düzenlenecek

Gümüşlük Festival Akademisi, festivalin sürekli destekçilerinden Bosch’un sponsorluğu ile gerçekleşecek. Festival süresince devam edecek olan 5 masterclass programına bu yıl 100 civarında öğrencinin katılımı bekleniyor. 24 – 29 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek keman masterclassına Gilles Apap eğitmen olarak katılırken, 25 Temmuz – 01 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek viyolonsel masterclassını viyolonsel sanatçımız Dilbağ Tokay verecek. 15 – 25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan piyano masterclassına devlet sanatçımız Gülsin Onay, Rus piyanist Ilya Itin, İtalyan piyanist Romano Pallottini ve Kübalı piyanist Mauricio Vallina katılacak. 26 - 31 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek flüt masterclassına Bülent Evcil ve İtalyan sanatçı Raffaele Trevisani katılırken, eş zamanlı yapılacak gitar masterclassına G. Afrikalı gitarist Derek Gripper, ülkemizden Erdem Sökmen ve Brezilyalı virtüöz Egberto Gismonti eğitmen olarak katılacak.

 

Festivalin sponsorları

14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin ana sponsoru DenizBank. Kumda ve Suda konserlerinin sponsorluğunu Uludağ Premium üstlenirken, etkinlik ve eğitim sponsorluğunu üstlenen Bosch, Gümüşlük Festival Akademisi konserlerine destek veriyor. Liba Laboratuarları A.Ş., etkinlik sponsoru olarak festivalin açılış ve kapanış konserlerine katkı sağlıyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi, festivalin kurumsal sponsorları arasında yer alırken; THY, festivalin resmi ulaşım sponsorluğunu; Arion Resort Hotel konaklama sponsorluğunu; Çağdaş Holding, festival merkezi sponsorluğunu ve Piernet ise sosyal medya sponsorluğunu üstleniyor. Ayrıca Julius Meinl Coffee, Mas Matbaa ve Soğan Sarmısak, festivalin servis sponsorları arasında yer alıyor. 

Antik Taş Ocağında gerçekleşecek Taşta konserlerinin başlama saati 21:15; diğer konserler 20:30’da başlayacaktır.

Biletler, Festival Merkezi, Gümüşlük sahili (iletişim: 0 537 577 85 07 – 0 252 394 41 61) ve Biletix'den temin edilebilir. 

 

 

14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 2017 Programı

 

26 Temmuz – Gilles Apap - Keman & Myriam Lafargue -Akordeon (Fransa) - Taş Ocağı

28 Temmuz – GFA Keman Konseri - Toprak Ev

29 Temmuz – Dilbağ Tokay - Viyolonsel & Eren Levendoğlu – Piyano (Türkiye) - Taş Ocağı

31 Temmuz – Viyolonsel GFA Konseri - Toprak Ev

1 Ağustos – Tord Gustavsen (Norveç) - Festival merkezi, sahil

4 Ağustos – Begoa Ensemble (Türkiye) - Taş Ocağı

8 Ağustos – Emin Fındıkoğlu Quartet – Festival merkezi, sahil

10 Ağustos – Alp Ersönmez ‘Yazısız’ feat Erik Truffaz – Eklisia 

15 – 19 Ağustos – 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması - Toprak Ev

18 Ağustos – Ilya Itin – Piyano (Rusya) - Taş Ocağı

20 Ağustos – GFA Piyano Konseri - Toprak Ev

22 Ağustos - Romano Pallottini – Piyano (İtalya) - Taş Ocağı

24 Ağustos - Mauricio Vallina – Piyano (Küba) - Taş Ocağı

25 Ağustos - GFA Piyano Konseri - Toprak Ev

26 Ağustos – Erdem Sökmen & Hasan Meten – Gitar Duo (Türkiye) - Toprak Ev

27 Ağustos - Egberto Gismonti – Gitar (Brezilya) Toprak Ev

28 Ağustos - Ebgerto Gismonti – Piyano (Brezilya) Taş Ocağı

30 Ağustos - Derek Gripper - Gitar (Güney Afrika) Toprak Ev

31 Ağustos – GFA Flüt Konseri - Toprak Ev

1 Eylül – Bülent Evcil (Türkiye) & Raffaele Trevisani (İtalya) – Flüt Duo - Taş Ocağı

04 Eylül - Gülsin Onay – Piyano (Türkiye) - Taş Ocağı

 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20