HABER

Çellist Şafak Atakır devlet orkestraları tartışmasına katıldı

20.07.2017


Paylaş:

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nın Viyolonsel Grup Şef Yardımcısı Şafak Atakır, Fazıl Say’ın son günlerde devlete bağlı senfoni orkestralarına yönelik sarf ettiği sözler ve ''teşvik'' konusu hakkındaki düşüncelerini portalımızın okurlarıyla paylaştı.

Öncelikle teşvik diye bahsedilen şeyin ne olduğunu açıklığa kavuşturalım. Teşvik dediğimiz şey, devlet tarafından çıkarılan kanunlarla, orkestralarda, operalarda, tiyatrolarda ve hatta konservatuvarlarda devlete bağlı olarak çalışan sanatçılara yılda iki kez verilmesi planlanmış bir ikramiyedir. Fakat bu ikramiyenin ödenmesi kesin değildir. Son yıllarda yapılan bir düzenlemeyle, ilgili madde, teşvik ikramiyesinin ödenebileceği fakat ödenmesinin kesin ve net olmadığı bir hal almıştır. Her neyse, devletimiz sağ olsun, bunu bize ödemektedir.

Annem Doç. Nuran Altuğ Ankara Devlet Konservatuvarı’nda piyano öğretmenidir. 48 yıldır görev yapmaktadır; emekli olduğu halde, bu yıl rahatsızlanana kadar görevine devam etmiştir. Kendisi 48 yıl boyunca birçok sanatçımızla beraber çalışmıştır, pek çok sanatçımıza katkısı olmuştur. Fazıl Say’ın da konservatuvarda hocası olan kişiler de bu teşvik ikramiyesini yıllar boyu almışlardır.


Fazıl Say ne yaptığımızı bilmeden yorum yapıyor

Bizler Fazıl Say’ın sanatçılığına, piyanistliğine ya da besteciliğine en ufak bir söz söyleme hakkına sahip değiliz. Bizler asla bir Berlin Filarmoni, Londra Filarmoni, Viyana Filarmoni kadar iyi orkestralar olamayız çünkü devletin bize sağladığı imkânlar bir yere kadar yeterli oluyor. Uğraşmak durumunda kaldığımız bambaşka şeyler var. Devlet orkestralarının öncelikle klasik müziği yurt insanına tanıtmak gibi bir misyonu var. Biz salonlarımızı doldurmak için didiniyoruz. Bu işin teşvikinde, priminde falan değiliz. Arkadaşlarımız köşe bucak seyahat edip, köylerde dolaşıp eğitim konserleri veriyorlar. Bu seyahatlerin yol, yemek gibi masraflarını kendi ceplerinden karşılıyorlar. Bu konserleri, salonlara gelemeyecek çocukların okullarına kadar götürüyoruz. Bizler, yüce Atatürk’ün önümüze hedef olarak koyduğu ‘muasır medeniyetler seviyesi’ne çıkabilmek için çalışıyoruz. Bunların hiçbiri konuşulmuyor, bilinmiyor. Fazıl Say bunları bilmiyor. Konuya dair hiçbir bilgisi olmayan insanlar, Fazıl Say durup dururken bir şeyler söylediğinde, söylediklerini sorgulamaya gerek görmeden ona inanıyorlar.

İçinde bulunduğumuz şu dönemde sanatçıların aldıkları teşviklerin konuşulması o kadar gereksiz ki! Biz köylerde yaşayan çocuklarına yaşamlarına bir nebze olsun katkı sağlayabiliyorsak; onlara kemanı, viyolonseli, trompeti tanıtabiliyorsak, kanımca muasır medeniyetler seviyesine çıkmak için bir şeyler yapabilmişiz demektir. Bizler gece kafamızı yastığa koyduğumuzda iyi bir şeyler yapmış olmanın verdiği iç huzuruyla rahatlıkla uyuyabiliyoruz.Ben Fazıl Say’la aynı dönemde, aynı konservatuvarda okudum. O gerçekten üstün bir yetenektir. O mesleğini ‘iş’ olarak görmez ama biz de öyle görmüyoruz. Say yılda 5 ay tatil yaptığımızı söylemiş. Günlerden 13 Temmuz 2017. Provamızı yaptığımız bugün Antalya’da hava 47 dereceydi. Zamanında, Fazıl Say’ın sanat yönetmeni olduğu Antalya Piyano Festivali’nde de benzeri şekilde çalıştık. Devlet bize bunun için herhangi bir şey ödemedi ve biz de ödenmesini beklemedik. Biz, sezon programımızın dışındaki bir dönemde, Fazıl Say’ın yönettiği bir festivalde, Fazıl Say’ın kendi eserlerinin de dâhil olduğu birkaç programı seslendirdik. O zamanlar aramızda hiçbir problem yoktu.

1990’ların başında Fazıl Say ilk CD kaydını çıkardığında ben Fransa’da yaşıyordum. Champs Elysees Bulvarı üzerinde FNAC isimli, yedi-sekiz katlı bir müzik mağazası vardır; burası aynı zamanda çok büyük bir klasik müzik mahzenidir. Bir gün, Say’ın bir posteriyle o binanın sekiz katının birden dışarıdan kaplandığını görmüş ve inanılmaz derecede gurur duymuştum. Daha sonra Paris’teki Türkiye Büyükelçiliği’nde Say’ın onuruna verilen bir resepsiyona katılmıştım. Bir başka saygıdeğer devlet sanatçımız olan Gülsin Onay da vardı o gece orada. Fazıl Bey o gün yine durup dururken Gülsin Hanım’la ilgili bir polemik çıkarmıştı. Ben bu durumu o zamanlar onun gençliğine vermiştim. Gülsin Hanım, hem yaş hem de tecrübe itibariyle benim hocamdır. Fazıl Bey de benim gibi düşünebilirdi. Ben nasıl Fazıl Say’la  gururlandıysam Gülsin Onay’la da aynı şekilde gurur duyuyorum.

Konser salonlarımız olsun ama teşvik almayalım

Fazıl Say bizi Avrupa’daki orkestralarla kıyaslayarak aslında çok iyi yapıyor çünkü böyle yaparak bizi kamçılamış oluyor. Yurt dışındaki orkestraların 5 hafta tatil yaptığından bahsediyor. Fakat bizlerin yurt dışındaki orkestra sanatçılarıyla aynı yaşam şartlarına sahip olmadığımızdan bahsetmiyor. Ben 6 yıl Paris’te yaşayıp orada yüksek lisans-doktora yaptım ve aynı zamanda çalıştım. Sonra Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nda çalışmaya başladım ve şu anda bu toplulukta Viyolonsel Grup Şef Yardımcısı olarak hizmet veriyorum. Yani anlayacağınız benim de naçizane yurt dışı deneyimim var. Gördüğüm kadarıyla, dünyanın hiçbir yerinde, bizdeki kadar düşük yaşam standardına sahip orkestra sanatçısı bulabilmek mümkün değil. Biz her şeye rağmen işimizi seviyoruz. Bu bizim için bir meslekten ziyade bir yaşam tarzı. Ben şu anda 43 yaşındayım ve 9 yaşımdan bu yana bu işin eğitimini görüyorum. İlerleyen zamanlarda da elimden geldiği kadar devam edeceğim. Ben isterdim ki bizim de Avrupa’daki orkestraların sahip olduğu şartlara sahip konser salonlarımız olsun ama teşvik almayalım hiç. Hatta Fazıl Say gibi dünya starı sayılabilecek bir piyanistimiz keşke bir kez olsun bizi dinlemeye gelseydi, bizim için en büyük teşvik bu olurdu.
Ben Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nı (CSO) takip ederek yetiştim. Çok büyük şefler ve solistler gördüm. Daha 13 yaşındayken CSO’da dünyanın en büyük isimlerini dinleme fırsatı yakaladım. Ben ne CSO’ya ne de başka bir orkestramıza ve sanatçılarına kimsenin hakaret edemeyeceğini düşünüyorum. Fazıl Bey, “Bizim vergilerimizle maaş alıyorlar.” diyor. Evet, doğru. Fakat biz devlete bağlı çalıştığımızdan, bizim maaşımız daha hesabımıza yatırılmadan, içinden vergiler peşin olarak alınıyor zaten. Fazıl Bey herhangi bir yerden maaş alıyor mu? Ya da vergisini ödüyor mu? Her ay ne kadar gider gösteriyor? Ne kadar vergi beyanında bulunuyor? Ben bu kadar çirkin şeyleri gündeme getirmek ya da tartışmak istemezdim ama kendisi bunları sosyal medyaya çekinmeden taşıyor. Facebook’taki paylaşımlarını kaldırdı ama Instagram hesabında bugün itibariyle halen o videolar duruyor. Kendisi yılda 100 küsur konser veriyor ve bu konserlerden kaşe alıyor. Ben kendisinin neden Türk halkını ülkesinin sanat kurumlarına karşı doldurduğunu anlayamıyorum.

Antalya’da Fazıl Say’ın koordinatörlüğünde yürütülen bir piyano festivali yapılıyordu. Bu çok güzel bir festivaldi ve bizler de gurur duyuyorduk bu festivalle. Orkestramızın o festivalde yer almasından da çok memnun olmuştuk. Sonra kendisi birden bire bu işi bıraktığını söyledi ve çekildi. Olabilir, saygı duymak gerekir diye düşündük. Keşke devam etseydi ama etmedi. Sonra Gürer Aykal hocamız geldi ve festivali sahiplenmeye başladı ve festival yok olmasın diye elinden geleni yaptı. Ben buna bizzat şahit oldum. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes Türel’in, bu festivalin ilk zamanlarında Fazıl Bey’e vermiş olduğu desteği, aynı şekilde Gürel Aykal hocamıza da vermesi, kendisinin kültür ve sanata ne kadar çok önem verdiğini bütün Antalyalı sanatseverlere ispat etmiştir. Sonra Fazıl Bey durup dururken sosyal medyada Gürer Hoca’yla ilgili bir şeyler yazmaya başladı ve Gürer Aykal’ı çok zor duruma düşürdü. Tartışmaya açmadığı geriye bir tek devlet senfoni orkestralarımız kalmıştı ve şimdi de sıra bize geldi.

Fazıl Say timpani verme sözünü tutmadı

Kendisi menajeri aracılığıyla zamanında orkestramızın yöneticileriyle görüşüp, Antalya Piyano Festivali’nde orkestramızın bir konserde yer alması karşılığında, o dönemde ihtiyacımız olan bir timpani setini temin edeceğine dair söz vermişti. Konser yapıldı fakat üzerinden yıllar geçmesine rağmen bu söz tutulmadı. Neyse ki, devlet bir yıl içinde kendi imkânlarıyla bu timpani setini bize temin etti, Fazıl Bey’in sözünü tutmasına gerek kalmadı yani. Altı-yedi sene önce meydana gelen bir olaydır bu.Biz Türkiye’de en az kadroyla çalışan orkestrayız. 34 kişilik kadromuzla Mahler, Stravinski, Şostakoviç gibi bestecilerin senfonilerini seslendirmeye çalışıyoruz. İşimizi yaptığımız için de fazladan hiçbir beklenti içinde değiliz. Alexander Rahbari gibi önemli bir şefle çıkıp Bruckner’in bir senfonisini çaldık tüm bu olumsuzluklara rağmen. Biz bunları sosyal medyaya taşımıyoruz. Fakat Fazıl Bey canı sıkıldıkça ortaya bir tartışma konusu atıyor ve insanlar genellikle bu konularda fikir sahibi olmadıkları halde körü körüne onun peşinden gidiyorlar. Bir tanesi çıkıyor örneğin ve “Bunlar ne iş yapar ki? Hepsi kapatılsın.” diyebiliyor. Fazıl Say’ın nihai amacı, hedefi bu mudur? Bir şeyin daha iyiye doğru gitmesi amacıyla onun hakkında elbette eleştiri yapılabilir ama bu eleştiri insanların özlük haklarını zedeleyici türden olamaz. Ben kendisinden, kariyerine yakışır biçimde, yapıcı ve geliştirici hareket etmesini beklerdim. Sosyal medyada habire yazmak yerine lütfen gelsin ve kendisi de elini taşın altına soksun. Bu orkestraların sanatçılarının altığı parayı tartışmaktansa, acaba nasıl bir proje yaparız da CSO’yu tüm dünyaya tanıtabiliriz diye düşünebiliriz mesela… Kendisi bu güce sahip. Orkestralarımızdan herhangi birini tek bir kayıtla bugüne kadar tüm dünyaya tanıtabilirdi...

Yayına Hazırlayan: Onur Aydın

BENZER HABERLER

    1 YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20