HABER

Fazıl Say iki kaydıyla Alman ECHO ödülüne değer görüldü

28.07.2017


Paylaş:

Sanatçımız Fazıl Say hem besteci hem piyanist kimlikleriyle 2017 yılında yayınlanan kayıtlarından ikisiyle Almanya'nın prestijli klasik müzik ödüllerinden ECHO Klassik'e değer görüldü.
 
Say, Salzburg’un ünlü konser salonu Mozarteum'da gerçekleştirdiği altı CD’den oluşan ve Warner Music etiketiyle dünyada, Türkiye’de ise Ada Müzik etiketiyle yayınlayan Mozart - Complete Piano Sonatas albüm kaydı ile Echo Ödülleri Solo Albüm (17’nci ve 18’inci yüzyıl eserleri ve öncesi ) Piyano Kaydı kategorisinde ödül aldı. 

Say’ın aldığı Echo Ödülü’nün yanı sıra; sanatçımızla yaptığı ortak çalışmalarla isminden sıkça söz ettiren Macar trompet sanatçısı Gábor Boldoczki de son albümünde Say’ın yazdığı trompet konçertosunu seslendirerek Echo Ödülü’nde En İyi Çalgı (Trompet) Yorumcusu kategorisinde ödüle layık görüldü. 
Bugüne kadar dört kez bu ödülün sahibi olan Fazıl Say daha önce 2012 yılında İstanbul Senfonisi adlı eseriyle; 2008 yılında keman sanatçısı Patricia Kopatchinskaja ile yaptığı Say - Kopatchinskaja: Beethoven - Ravel - Bartok - Say albümüyle en iyi oda müziği ödülüne, 2001 yılında ise Stravinski - Bahar Ayini kaydı ile en iyi yorumcu ödülünü almıştı.

ECHO Klassik 2017 ödül töreni  29 Ekim 2017 tarihinde Hamburg’un ünlü konser salonu Elbphilharmonie'de yapılacak ve Alman TV kanalı ZDF'den canlı yayınlanacak. 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20