HABER

Tord Gustavsen'le başlıyor

31.07.2017


Paylaş:

Gümüşlük’te festival, ‘Kumda/Suda Caz’ konserleriyle Uludağ Premium’un sponsorluğunda Norveçli caz piyanisti ve besteci Tord Gustavsen’le devam ediyor. Denizbank ana sponsorluğunda düzenlenen 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 1 Ağustos Salı akşamı Norveçli sanatçıyı, Gümüşlük sahilinde saat 20.30 başlayacak konserle ağırlayacak.  

Caz severlerin festival kapsamında merakla beklediği Tord Gustavsen son dönem Norveç’ten dünyaya açılan yenilikçi tarzıyla dikkat çeken bir müzik dehası. Trio ve quartetleriyle hatta alternatif gruplarıyla ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya ve kendi toprakları olan Norveç'te yoğun bir tur gerçekleştiren Tord Gustavsen, ayrıca Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde önemli festivallerde yer aldı. Gustavsen, bir session müzisyeni olarak birçok kayıtta da yer almış ve meslektaşlarının albümlerine konuk olmuş bir sanatçı olarak dikkat çekti.  

Tord Gustavsen Quartet tarafından ECM Records'dan yayınlanan 2014 albümü, Norveçli piyanist ve besteci Gustavsen’in bu albüm öncesinde çıkardığı klasik piyano-bas-davuldan oluşan trio ve quartet hatta büyük orkestra formatında yaptığı çalışmaların bir anlamda evrilmesi oldu. 2016'da Tord Gustavsen, bir önceki yıl festivalin de konuğu olan Afganistan-Alman asıllı şarkıcı Simin Tander ile alternatif bir 'trio' albümü yayınladı. Bu kapsamda ikili, eski Norveç ilahilerini Sufi şiirleriyle yeniden yorumlayıp, muhteşem güzel bir dil olarak ifade ettikleri Pashto diline tercüme etti. Gustavsen ve Simin Tander, “What Was Said” isimli albümle, 2016 Vinterjazz ve Norveç'teki 2016 Vossajazz'da da performans sergilediler. Tander’le ortaya çıkan çalışma, pek çok insanı, Gustavsen'in ilk albümünde o çok sevdikleri açık, izlenimci armonik manzaranın izlerini ve net bir ilahi ve meditasyon hissi veren "Nordik Blues"un paradoksal full-sounding basitliğini yeniden kucakladığı fikrinde buluşturdu.  

Norveçli piyanist Tord Gustavsen, Gümüşlük sahilinde vereceği konserde, şiirsel vurgusu ve yıllar boyunca Tord Gustavsen ile arasında gelişen son derece tepkisel etkileşimiyle sanatçının vazgeçilmez partneri haline gelen davulcu Jarle Vespestad ve ülkesinde kendi kuşağının en çok aranan basçılarından biri olan Sigurd Hole ile sahneye çıkacak. Üçlü sahnede kendi dönemsel çalışmalarından oluşan eserlere yer verecek.  


Festivalin sponsorları

14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin ana sponsoru DenizBank. Kumda ve Suda konserlerinin sponsorluğunu Uludağ Premium üstlenirken, etkinlik ve eğitim sponsorluğunu üstlenen Bosch, Gümüşlük Festival Akademisi konserlerine destek veriyor. Liba Laboratuarları A.Ş., etkinlik sponsoru olarak festivalin açılış ve kapanış konserlerine katkı sağlıyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi, festivalin kurumsal sponsorları arasında yer alırken; THY, festivalin resmi ulaşım sponsorluğunu; Arion Resort Hotel konaklama sponsorluğunu; Çağdaş Holding, festival merkezi sponsorluğunu ve Piernet ise sosyal medya sponsorluğunu üstleniyor. Ayrıca Julius Meinl Coffee, Mas Matbaa, Off Gümüşlük ve Soğan Sarmısak, festivalin servis sponsorları arasında yer alıyor.    

Antik Taş Ocağında gerçekleşecek Taşta konserlerinin başlama saati 21.15, diğer konserler 20.30’da başlayacaktır.

Biletler, Festival Merkezi, Gümüşlük sahili (iletişim: 0 537 577 85 07 – 0 252 394 41 61) ve Biletix'den temin edilebilir.  

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20