ANDANTE (Sayı 130)

Sayı: 130

Yayın Tarihi: 31.07.2017

Fiyat: 12 TL


Andante dergisinin Ağustos 2017 tarihli 130’uncu sayısının kapağında Türk müzik dünyasının en saygın isimlerinden biri olarak tanınan yorumcu-besteci-eğitimci Mutlu Torun yer alıyor. Serhan Bali, Torun’la yaptığı geniş sohbetle Andante okurlarının hem ud hem de gitardaki üstün yorumculuğuyla tanınan bu sıradışı sanatçının zengin dünyasını tanımalarını amaçladı.
 
Andante bu sayısında da Türkiye çapında yapılacak canlı müzik etkinlikleri hakkında ayrıntılı bilgiler vermeyi sürdürüyor. Bu sayıda yazın son günleri ve sonbaharın ilk günlerinde takip edilebilecek müzik etkinlikleri derginin sayfaları arasındaki yerini aldı.
 
Ayşe Öktem, geçtiğimiz günlerde yaşama veda eden Alman opera sanatçısı bas Kurt Moll üzerine yazdı. Şefik Kahramankaptan genç keman sanatçısı Sesim Bezdüz’ün Belçika’da kaydettiği başarıları anlatırken piyanodaki genç yeteneğimiz Ferhat Can Büyük bu ay Hollanda’da vereceği konserler hakkında Onur Aydın’a bilgi verdi.
 
Şefik Kahramankaptan, Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nin başındaki görevinden ayrılan başarılı gitar sanatçısı Kağan Korad’la yaptığı geniş söyleşiyi bu sayıda Başkent’ten Yansımalar köşesine taşıdı. Korad Kahramankaptan’a görevdeyken yapabildiklerini ve yapamadıklarını anlattı.
 
Zehra Çam Eskişehir’i ziyaret ederek meslektaşı Aydın Yavaş’la bir konser veren pan flüt efsanesi Zamfir’le sohbet etti, bu arada Yavaş’ın da Zamfir ve çalgısı hakkındaki görüşlerini almayı ihmal etmedi.
 
Yazıları ve radyo programlarıyla ülkemizdeki pop müziğin nabzını tutan Michael Kuyucu, yıllar sonra özgürlüğüne yeniden kavuşan şarkıcı Deniz Seki’nin cezaevine kadar geçen süreçte yaşadıklarını ve çıkardığı yeni albümü yazdı.
 
Uzun bir aranın ardından dergideki köşesine yeniden dönen Yakup Kıvrak bu süre içinde viyolonsel sanatçısı olarak adımlayıp halk konserleri verdiği doğu Anadolu coğrafyasından edindiği izlenimleri okurlarıyla paylaştı.
 
Piyanist Can Çakmur piyanonun şairi Franz Schubert’in iki ayrı eserine odaklandığı yazısında Romantik dönemin bu çok sevilen bestecisinin sanatına eğildi.
 
Kariyerini Kanada’da sürdüren genç opera sanatçımız mezzosoprano Beste Kalender üstlendiği Carmen rolüyle bu ülkenin opera sahnelerini son dönemde birbirine katıyor. Onur Aydın Kalender'le Andante okurları için konuştu. 
 
Müzik eğitimcisi Özgür Atmaca müzik üzerine kurgusal kitaplar okumanın yararları ve ülkemizde bu alanda yaşananları anlattı.
 
Emre Aracı bu ayki köşesinde sıkça başına gelen rastlantıların bir benzerini daha yaşayıp bu kez ünlü İngiliz yazar Jane Austen’ın peşinden hem İngiltere’de hem Osmanlı İstanbul’unda yolculuğa çıktı.
 
Orkestra şefi Ercan Yenal Almanya’nın Stuttgart Operası’nda izlediği Richard Strauss’un Elektra operasının yıllardır çok tartışılan sahnelemesinden hareketle bu ikonik eserin ve Strauss’un sanatının sır perdesini araladı.
 
Usta yazarlardan CD-DVD kaydı, Hi-Fi, konser-opera eleştirileri ve müzisyenlere yönelik bilgilendirici sayfalarıyla Andante dergisinin Ağustos sayısı yine dopdolu!

Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20