HABER

14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali'nde

01.08.2017


Paylaş:

DenizBank ana sponsorluğunda sürdürülen 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali'nde viyolonsel öğrencileri sertifikalarını aldı.

Festival bünyesinde, Bosch’un eğitim sponsorluğunda düzenlenen Gümüşlük Festival Akademisi'ne katılan 8 genç viyolonselci, Dilbağ Tokay’ın ustalık sınıfını başarıyla tamamlayarak, Toprak Ev’de bir konser verdi.  

12 yıldır sürdürülen GFA kapsamında, bu yaz 25 Temmuz’da başlayıp, 31 Temmuz tarihine kadar devam eden viyolonsel sınıfına, yaşları 9 ila 22 arasında değişen, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Bilkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Boğaziçi Üniversitesi'nden gelen 8 öğrenci katıldı.

Gümüşlük sahilinde yer alan Toprak Ev’de seyirci önüne çıkan öğrenciler, viyolonsel için bestelenmiş klasik eserlere yer verdi.  

Genç viyolonselciler performanslarıyla alkış topladı viyolonsel sanatçısı Dilbağ Tokay eğitmenliğinde gerçekleşen Gümüşlük Festival Akademisi Viyolonsel Masterclass'ına katılan genç yetenekler, Toprak Ev’deki gecede Édouard Lalo’dan, Antonio Vivaldi, Joseph Haydn, Johann Sebastian Bach ve Camille Saint-Saëns’a geniş bir repertuvarı seslendirdi.

Gecede ilk olarak sahneye çıkan Bilkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencisi E. Güney Güven, Édouard Lalo'dan, "Viyolonsel Konçertosu Re minör, I. Prelude, Lento - Allegro maestoso" adlı eseri seslendirdi. Ardından sahneye gelen aynı üniversiteden Derin Topgül, Louis de Caix d'Hervelois'den, "Prelude" adlı esere yer verdi. Daha sonra sırayla sahneye gelen öğrencilerden Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencisi Ayça Gökdeniz, Daniel Van Goens'dan, "Scherzo"; Boğaziçi Üniversitesi mezunu Evin Pınar Örnek, Antonio Vivaldi'den, "Viyolonsel Konçertosu Do minör RV 401, Allegro non molto"; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndan Gökçe Sarı, Joseph Haydn'dan, "Viyolonsel Konçertosu No.1 Do majör, Moderato"; Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndan Ecem Su Yılmaz, Johann Sebastian Bach'tan, "Solo Viyolonsel Süiti No.2, Gigue"; Bilkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndan Sonat Uğun, Antonio Vivaldi'den, "Viyolonsel Sonatı Mi minör RV 40, Allegro" ve aynı üniversiteden Arda Büyükgüral, Camille Saint-Saëns'tan, "Allegro Appassionato Op.43" adlı eserleri seslendirdiler. Konserde Piyanist Beril Eren, genç viyolonselcilere piyano ile eşlik etti.  

Konserin sonunda eğitmenleri Dilbağ Tokay’la birlikte sahne alan tüm genç yetenekler, 5 eser daha seslendirerek geceyi sonlandırdı. Genç yeteneklerin Dilbağ Tokay eşliğinde seslendirdiği 5 eser, Georg Friedrich Händel’in, “Sarabande”; Johann Sebastian Bach’ın, “Viyolonsel Süiti No.6, Sarabande”; Astor Piazzolla’nın, “Oblivion”; Fred Raymond’un, “Budapeşte’li Juliska” ve John Williams’ın, “The Main Theme From “Star Wars”tan oluşuyordu. Konserin ardından Festivalin sanat danışmanı piyanist Gülsin Onay’la birlikte sahneye gelen Viyolonsel sanatçısı Dilbağ Tokay öğrencilerini tebrik ederek, sertifikalarını takdim etti. Öğrenci konserlerinin bilet gelirleri ise 2018 yılı burs fonuna aktarılacağı açıklandı.  


Festivalin sponsorları

14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali'nin ana sponsoru DenizBank. Kumda ve Suda konserlerinin sponsorluğunu Uludağ Premium üstlenirken, etkinlik ve eğitim sponsorluğunu üstlenen Bosch, Gümüşlük Festival Akademisi konserlerine destek veriyor. Liba Laboratuarları A.Ş., etkinlik sponsoru olarak festivalin açılış ve kapanış konserlerine katkı sağlıyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi, festivalin kurumsal sponsorları arasında yer alırken; THY, festivalin resmi ulaşım sponsorluğunu; Arion Resort Hotel konaklama sponsorluğunu; Çağdaş Holding, festival merkezi sponsorluğunu ve Piernet ise sosyal medya sponsorluğunu üstleniyor. Ayrıca Julius Meinl Coffee, Mas Matbaa, Off Gümüşlük ve Soğan Sarmısak, festivalin servis sponsorları arasında yer alıyor.    


Antik Taş Ocağı'nda gerçekleşecek Taşta konserlerinin başlama saati 21.15; diğer konserler 20.30’da başlayacaktır.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20