HABER

Dudamel ülkesinin liderini eleştirince turnesi iptal edildi!

23.08.2017


Paylaş:

El Sistema hareketinin en ünlü çocuğu, orkestra şefi Gustavo Dudamel, ülkesi Venezuela’yı yönetenlerin son dönemde iyice çığırından çıkan faşizan uygulamaları ve yoğun insan hakları ihlalleri karşısında sesini çıkartmamakla eleştiriliyordu. Yurttaşı ünlü piyanist Gabriela Montero’nun da aralarında olduğu sanatçılardan gelen tepkiler karşısında daha fazla duyarsız kalamayan Dudamel eleştirilerini son aylarda yüksek sesle dile getirmeye başlayınca Venezüela Başkanı Nicolas Maduro’nun hışmına uğradı. Los Angeles Filarmoni Orkestrası ve Simon Bolivar Senfoni Orkestrası müzik direktörlüğü görevlerini yürüten Dudamel’in Venezuela Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası’yla birlikte  Eylül ayında ABD’ye yapacağı turne Başkan Maduro tarafından iptal edildi. İptal kararını Twitter hesabından ‘Hayal Kırıklığı’ sözüyle yorumlayan Dudamel, ‘Daha iyi bir Venezuela ve daha iyi bir dünya için müzik yapmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz' diyerek eleştirel tavrından geri adım atmadı.


Maduro ve Dudamel arasında bu yılın başına kadar 'eleştirilen' bir dostluk vardı.  
 
Dudamel Venezuela’da son yıllarda gitgide tırmanan huzursuzluğa uzun süre kayıtsız kalmış ama bu yılın Mayıs ayında içinden çıktığı El Sistema hareketinden yetişen genç viyolacı Armando Canizales’in bir sokak protestosu sırasında öldürülmesi üzerine ‘yetti artık’ sözüyle hükümete karşı kazan kaldırdı. Dudamel ayrıca geçen ay New York Times gazetesinde yayımlanan yazısında Maduro hükümetinin yapmak istediği anayasa değişikliğini sert bir dille eleştirdi. Maduro ise Venezuela TV’sine verdiği demeçte, ’Siyasete hoşgeldin Gustavo Dudamel’ diye hitap ettiği şefe şu sözlerle yüklendi: 'Etik değerlerle hareket et. Genç erkek ve kızlardan oluşan bu güzel hareketin mimarlarına saldırman için seni kandıranlara müsaade etme. Umarım Tanrı seni affeder.’ Maduro, ‘güzel hareket’ derken, selefi Chavez’in iktidarı sırasında devlet tarafından cömertçe desteklenen ve ülkenin her geçen gün kırılan demokrasi notunu yükseltmek için yine aynı iktidar tarafından kıyasıya kullanılan El Sistema hareketini kastediyordu.      
 
Dudamel yönetimindeki gençlik orkestrası, turne iptal edilmeseydi Ravinia ve Hollywood Bowl gibi ABD’nin en prestijli yazlık festivallerinde konserler verecekti.  

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20