HABER

Klasik Keyifler başlıyor

24.08.2017


Paylaş:

Klasik Keyifler Müzik Derneği sayısız büyüleyici alanları ve tarihi mekanları müzik ile doldurmak üzere 7. Uluslararası Müzik Festivali ile tekrar Kapadokya’ya dönüyor. 1 - 5 Eylül 2017 tarihleri arasında bölgenin misafirleri batı klasik müziği repertuvarlarından oluşan müzik etkinliklerinin tadına varacaklar.  

KKMD’nin “Oda Müziği Akademisi” festivalin ana etkinliği olup, Tatjana Masurenko, Peter Bruns, Ellen Jewett, Özcan Ulucan ve Önder Baloğlu gibi isimlerin yer aldığı eğitmen kadrosu ile de aynı zamanda kendilerini öğretime adamış heyecan verici uluslararası müzisyenlerden oluşuyor. Türkiye’nin dört bir yanından gelen sanatçılar oda müziğinin paylaşımcı evreninde yeni arayışlara yelken açıyorlar.  

Konserler, 1 Eylül 2017 tarihinde Klasik Keyifler Festival Orkestrası’nın Avanos’ta yeraltında bulunan görkemli Güray Seramik Müzesi’nde gerçekleştireceği konser ile başlayacak. Şef Lorenzo Castriota yönetiminde gerçekleşecek konserin solistleri Ulaş Yurtoğlu, Ellen Jewett, Önder Baloğlu, Ali Başeğmezler ve Gökhan Bağcı. Konser repertuvarını J.S. Bach, E. Ysaye ve A. Schoenberg’in eserleri oluşturmakta.  

Festivalin ikinci günü tarihi dokusu ve iyi korunmuş doğal çevresiyle dikkat çeken Perili Ozanlar Vadisi’nde son yıllarda başarılı konserleri ile dikkat çeken Saygun Quartet, F. Mendelssohn-Bartholdy’nin Op.80 6 numaralı yaylı dörtlüsünü ve F. Say, ‘Divorce’ Op.29 eserini seslendirecekdir.  1500 yıl önce keşişlerin ve rahiplerin barındığı, İpek Yolu üzerinde deve kervanlarının konakladığı, yüz yıl öncesine dek bezir yağı üretimi için kullanılan Argos in Cappadocia tarafından restore edilmiş olan Bezirhane, 3 Eylül 2017 tarihinde iki konsere ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Özellikle barok dönem eserlerin icrası ile dikkat çeken alman viyolonsel sanatçısı Peter Bruns sabah saat 06.30’da müzik tutkunlarına Bezirhane’nin olağanüstü akustiği eşliğinde izlenmeye doyum olmayacak bir konser gerçekleştirecektir. J.S.Bach’ın BWV 1008 numaralı ikinci solo viyolonsel süitini seslendirerek gerçekleştireceği konserin ardından akşam saatler 20.30’u gösterdiğinde dünyaca ünlü viyola sanatçısı Tatjana Masurenko ve son yıllarda gerçekleştirdiği konser ile isminden sıkça bahsettiren BEGOA Ensemble aynı sahneyi paylaşacak. Konser repertuvarı N. Başeğmezler, W. A. Mozart ve D. Shostakovich’in birbirinden güzel ve ilgi çekici eserlerinden oluşuyor.  

4 Eylül 2017’de 1729 yılında inşa edilmiş olan Konstantin-Elleni kilisesinin doğal ve tarih kokan atmosferinde genç yaşlarına rağmen yurtiçi ve yurtdışında önemli işler yapmış ve düzenli konser veren iki oda müziği grubunu dinleyeceğiz. Duo BalKan ve Geistesblitz Trio W.A.Mozart’tan F.Schubert ‘e U.Asuroglu’dan N.Kapustin’e özel bir konser repertuvarı ile dinleyici ile buluşacaklar.    

Festivalin son etkinliği olan “KK EXTRAVAGANZA” konseri 5 Eylül 2017 tarihinde bütün festival katılımcılarının katılımıyla gerçekleşecek bir müzik şölenidir. 7. Klasik Keyifler Uluslararası Kapadokya Müzik Festivali katılımcılarının saygın müzik kurumlarından gelen akademisyenler ile çalıştıkları eserleri seslendirdikleri “KK EXTRAVAGANZA” etkinliği gelenek haline gelmiş bir festival kapanış konseridir. Konser ücretsiz olup bütün müzik severlere açıktır.  

Ayrıca festival süresince kimi sabahlar UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde olan Göreme Açık Hava Müzesi’nde ve Uçhisar Kalesi'nin eşsiz manzarası eşliğinde “Sürpriz Konserler”  de müzik severlerin beğenisini kazanacak etkinliklerdendir.  

Festival Klasik Keyifler Müzik Derneği tarafından organize ediliyor.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20