HABER

Berlin'den tüm dünyaya eşsiz bir hizmet: Dijital Konser Salonu

30.08.2017


Paylaş:

Berlin Filarmoni Orkestrası’nın bu ‘çığır açıcı buluşu’nu klasik müzik dünyasında duymayan kaldı mı? Hiç zannetmem ama ben yine de henüz duymamış veya duymuş da yeterince ilgilenmemiş olanlar için kısaca anlatayım Dijital Konser Salonu adlı bu müthiş olanağı.

2008 yılı sonunda başlayan bu uygulama klasik müzik dünyasında bir ilk ve aradan nerdeyse on yıla yakın bir süre geçmesine rağmen bu ölçekte benzeri yapılabilmiş değil. Yanlış anlaşılmasın, dünyanın farklı köşelerindeki orkestralar da Berlin’i örnek alarak siber alemdeki görünürlüklerini artırmaya, konserlerini internet üzerinden canlı veya banttan yayınlamaya ağırlık verir oldular ama henüz hiçbiri bu işi Berlin Filarmoni kadar büyük bir organizasyon yapısıyla ve adeta bir ‘sanal orkestra’ mantığıyla kotarabilmiş değil. 10 yıl az buz bir süre değil; bu süre içinde Berlin’in bu alanda henüz ciddi bir rakibinin ortaya çıkmaması hem Dijital Konser Salonu’nun devrimciliği ve teknik bakımdan güç bir proje olmasından hem de Berlin Filarmoni’nin elindeki olanaklardan kaynaklanıyor olsa gerek.

Sistem nasıl mı çalışıyor? Google ve Apple mağazaları üzerinden indireceğiniz ücretsiz bir aplikasyon sayesinde Berlin Filarmoni’nin tüm konserlerini TV, masaüstü-dizüstü-tablet bilgisayar, cep telefonu üzerinden saptanmış bir ücret karşılığında ya evinizin rahat ortamında ya da dilediğiniz başka bir yerde izleyebiliyorsunuz. Her sezon orkestranın 40 dolayında konserini canlı olarak izlemenin yanı sıra bugüne kadar bu olanak sayesinde dijital olarak kaydedilip yayınlanmış yüzlerce konseri de seçip izlemeniz mümkün. Bu konserlerin her birine dünyanın en önemli klasik müzik sanatçılarının solist ve şef olarak yer aldıklarını söylemek bile gereksiz. Konserlerin dışında bestecileri, eserleri ve sanatçıları daha yakından tanıyabileceğiniz belgesel yapımlar ve söyleşiler de arşivde mevcut. Örneğin Wilhelm Furtwaengler, Herbert von Karajan, Sergiu Celibidache, Carlos Kleiber gibi orkestranın tarihinde yer etmiş şefler hakkında yapılmış belgesel ve konser filmlerini bu sayede izlemek çok hoş.Dijital Konser Salonu platformları arasında en görkemli olanı hiç kuşku yok ki büyük ekran TV. Artık pek çok önde gelen markanın TV’lerinde internet bağlantısı olanağı olması nedeniyle indirilecek aplikasyon üzerinden Berlin Filarmoni konserlerini sanki orkestranın evi yani meşhur Philharmonie’nin koltuğuna kurulmuş gibi deneyimlemeniz mümkün. Üstelik kendi evinizde konser salonundan çok daha rahat edeceğiniz de aşikâr! TV’den izlemenin, teknolojinin sunduğu nimetlerin kullanıldığı, daha başka yöntemlerini öğrenmek için siteyi ziyaret etmenizi öneririm. TV’den izlemenin artık biraz eskide kalmış, geleneksel yönteminin ise bilgisayarınızla TV’nizi HDMI kablosuyla birbirine bağlamanız olduğunu unutmayınız! Dijital Konser Salonu, oditoryumun pek çok yerine yerleştirilmiş HD kameralardan alınan görüntülerin Philharmonie binasının çatısına yakın bir yerde kurulu stüdyoda işlenmesiyle ortaya çıkıyor.

Gelelim bu harika hizmetin bedeline. Her ay otomatik yenilenen aylık aboneliğin bedeli 64.99 TL. 7 günlük abonelik yapayım derseniz 29.99 TL ödemeniz gerekir. 12 aylık yapayım derseniz de 499.99 TL’yi gözden çıkarmanız gerekir. Okurlarımıza tavsiyem şudur: Bu üyeliğin size uygun olup olmadığını anlamak için Dijital Konser Salonu’nun size sunduğu 1 haftalık ücretsiz kullanım olanağını mutlaka tercih edin. Bu sayede 1 hafta boyunca sınırsız kullanım hakkına sahip oluyorsunuz. Bu süre zarfında gördükleriniz bir anlamda göreceklerinizin teminatı oluyor. Site 5 günün sonunda size bir e-posta atarak 1 haftalık ücretsiz kullanım hakkınızın 48 saat içinde dolacağını, eğer bu sürede ücretsiz üyelik sistemine geçmeyi tercih ederseniz size yüzde 10 indirim yapılacağını hatırlatıyor (Aylık ödeme seçerseniz bu indirim her ay yapılıyor). Aylık aboneliği istediğiniz anda iptal edebileceğinizi hatırlatalım.

Bir kullanıcısı olarak Berlin Filarmoni Orkestrası’nın Dijital Konser Salonu uygulamasını tüm okurlarıma hararetle tavsiye ederim.
 
Bilgi için: www.digitalconcerthall.com

Serhan Bali

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20