HABER

Can Çakmur İskoçya'da büyük bir zafere imza attı!

10.09.2017


Paylaş:

Eğitimini Almanya'nın Liszt şehri Weimar'da bulunan Franz Liszt Müzik Üniversitesi'nde sürdüren genç piyanistimiz Can Çakmur piyano dünyasının önemli yarışmalarından biri sayılan İskoç Uluslararası Piyano Yarışması'nda birinci olarak büyük bir başarıya imza attı! 

1-10 Eylül günleri arasında düzenlenen yarışmada finale çıkan üç yarışmacıdan biri olmayı başaran Çakmur, 10 Eylül Pazar günü İskoçya saatiyle 15.00'da başlayan ve Glasgow'da yapılan finallerde, Thomas Søndergård yönetimindeki İskoç Kraliyet Filarmoni Orkestrası eşliğinde Beethoven'ın Dördüncü Piyano Konçertosu'nu solist olarak seslendirdi. Can Çakmur, toplam 28 genç piyanistin katıldığı bu yılki yarışmada Glasgow'da yarışmaya hak kazanan tek Türk yarışmacı oldu.

İskoç Uluslararası Piyano Yarışması, Uluslararası Müzik Yarışmaları Federasyonu'na da üyeliği bulunan, Avrupa'nın saygın piyano yarışmalarından biri olarak tanınıyor. Yarışmanın, aralarında ünlü piyanistlerin de bulunduğu bu seneki jürisi şu isimlerden oluşuyor: Aaron Shorr (jüri başkanı), Olga Kern, Steven Osborne, Ivary Ilya, Meng-Chieh Liu, Krishna Thiagarajan, Peter Tuite, Shin Soojung. 

Piyanist Can Çakmur, Andante Dergisi'nin 2014 yılında düzenlediği 5. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde Yılın Genç Müzisyeni ödülüne değer görülmüş ve ödülünü Pera Palace Hotel Jumierah'da yapılan görkemli törende almıştı.

Can Çakmur, yarışmanın sonuçlarının açıklanmasının ardından kendisiyle telefonla bağlantı kuran Andante'ye şu açıklamayı yaptı: ''Şu an inanılmaz mutluyum. Çok güzel bir yarışma geçirdim. Finalde harika şef Søndergård yönetiminde çok rahat bir performans çıkardım. Søndergård egolarından sıyrılmayı başarmış, sadece solistinin rahat etmesi için çalışan, inanılmaz bir şef. Gelecek sezon bu orkestrayla birlikte bir konser daha vereceğim için çok mutlu ve heyecanlıyım. Jürinin kararını açıklarken, 'birinciyi seçmek bizim için çok kolay bir işti' yorumunda bulunması da beni çok mutlu etti. Jüri üyelerinden gayet güzel tepkiler aldım. Kendimi göstermek için değil, sadece iyi müzik yapmak amacıyla sahnede olmamı tespit ettiklerini ve bunun da onların gözünde puanımı yükselttiğini öğrendim.''  

Can Çakmur'a bu önemli birincilik, 10.000 Pound'luk para ödülünün yanı sıra, İskoç Kraliyet Filarmoni Orkestrası eşliğinde gelecek sezon bir konser verme hakkı kazandırdı. Bu yarışmanın birincilerinin sonraki yıllarda İskoçya ve İngiltere'de sıklıkla konser ve resitallere davet edildiği gerçeğinden hareketle, başarılı gencimize Büyük Britanya kapılarının ardına kadar açıldığı yorumunu yapmak, fazla iddialı bir söylem sayılmayacaktır.


Can Çakmur'un yarışmadaki yarı final performansı:
 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20