ETKİNLİKLER

OPHELIE GAILLARD & CEDRIC PESCIA

10

Ekim 2017

İstanbul Resitalleri 11. Sezon Açılışı, Barok müziğin günümüzdeki en önemli temsilcilerinden ünlü Fransız Çelist Ophélie Gaillard'ı 1737 Francesco Goffriller yapımı yaklaşık 300 yıllık çellosu ile ağırlarken sanatçı sahneyi piyanoda Altın Madalya'lı İsviçreli ünlü piyanist Cedric Pescia ile paylaşıyor!  
 
Ophélie Gaillard 
 
Paris Konservatuarı'nda Philippe Muller ile çello, Christophe Coin ile barok çello ve Maurice Bourgue ile oda müziği çalışmalarının her üçünden de en yüksek derece ile mezun olan sanatçı, Sorbonne'da müzikoloji okudu. 10 yıl boyunca Christophe Rousset ile aynı sahneyi paylaştı. Emmanuelle Haïm ve Amarillis Ensemble gibi birçok isimle birlikte sahne aldı. Ophelie Gaillard, 1998 Leipzeg Uluslararası Bach Çello Yarışması'nın da aralarında bulunduğu sayısız ödüle ve 2003 Fransız Klasik Müzik Ödülleri'nde kazandığı "Yılın Enstrümantal Solisti" ünvanına sahip. Ophelie Gaillard'ın kayıtları, France Musique, BBC Radio 3, France 2, Mezzo ve Arte gibi radyo ve televizyon kanallarında yayınlanıyor. Diapason, Le Monde de la Musique, Répertoire, Scherzo, Goldberg, Crescendo gibi dünyanın belli başlı müzik yayınlarından çok çok olumlu eleştiriler alan sanatçının Exiles adını taşıyan Mart 2017'de çıkan son albümü ile birlikte bugüne kadar yayınlanmış toplam16 albümü bulunuyor.   
 
Cédric Pescia 
 
Lozan doğumlu İsviçreli piyanist Cédric Pescia, Lozan Konservatuarı'nda başladığı müzik eğitimine daha sonra Cenevre Konservatuarı'nda devam etti. Konservatuarda "Premier Prix de Virtuosite" ile onurlandırılan sanatçı, eğitimini Berlin Güzel Sanatlar Akademisi'nde Wilhelm Kempff'in öğrencilerinden Alman piyano hocası Klaus Hellwig ile tamamladı.Pierre-Laurent Aimard, Daniel Barenboim, Henri Barda, Dietrich Fischer-Dieskau, Ivan Klansky ve Christian Zacharias ile müzik çalışmaları devam eden Pescia, 2003- 2006 yılları arasında İtalya'daki dünyaca ünlü Lake Como Uluslararası Piyano Akademisinden davet alarak Dimitri Bashkirov, Leon Fleisher ve Andreas Staier gibi önemli isimlerle birlikte çalışma fırsatı buldu. 2002'de, Amerika'da düzenlenen Gina Bachauer Uluslararası Piyano Yarışması'nda "Altın Madalya" kazanarak "Birinci" oldu; 2005 ve 2007'de Vevey'de düzenlenen Clara Haskil Competition'a jüri üyesi olarak davet edildi. Pescia, Almanya, İsviçre, Fransa, Avusturya ağırlıklı olmak üzere Avrupa'dan uzak doğuya, Güney Amerika 'dan Kuzey Afrika'ya uzanan bir coğrafyada resital ve konserler veriyor. Berlin'de Konzerthaus, Hamburg'da Musikhalle, Salzburg'da Mozarteum, New York'ta Carnegie Hall , Şangay'da Oriental Art Center, Londra'da Wigmore Hall ve Zürih'te Tonhalle gibi klasik müziğin en prestijli uluslararası salonlarında sahneye çıkan sanatçının davet aldığı festivaller arasında ise Prague Spring Festivali, Lucerne Festivali, Menuhin Festivali, Schleswig-Holstein Müzik Festivali ve Davos Festivali gibi festivaller gösterilebilir. sı, İtalyan Svizzera Orkestrası ve Berlin Senfoni Orkestrası gibi saygın orkestralar yer alıyor. Cédric Pescia'nın basından olağanüstü övgüler alan kayıtları Claves Records ve Aeon plak şirketleri tarafından yayınlanıyor. İlk solo albümü 2004 yılında yayınlanan Pescia'nın albüm kayıtları arasında Bach'ın "Goldberg Varyasyonları", Schumann'ın solo piyano için tüm çalışmaları, Fransız bestecilerden Couperin, Messiaen ve Debussy, Busoni ve Beethoven'ın piyano sonatları bulunuyor. Bugüne kadar yayınlanmış 13 albümü bulunan sanatçı Şubat 2017'de yayınlanan son albümünde ise Schumann seslendirdi.

SCHUMANN Çello ve Piyano için 3 Fantezi Parçası Op. 73  
BRAHMS  Çello ve Piyano için Sonat Op.38  
RACHMANINOV Vocalise Op.34 No.14  STRAUSS  Çello ve Piyano için Sonat Op.6
 
10 Eki 2017 Salı, 20.00
SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20