ETKİNLİKLER

XUEFEI YANG

13

Şubat 2018

Klasik gitarın dünya çapındaki birkaç isminden biri, "Klasik Gitarın Çin'li İmparatoriçesi" Xuefei Yang, 11. Sezonda İstanbul Resitalleri'nde!  
 
Classic FM tarafından günümüzün en iyi 100 sanatçısı arasında gösterilen Çin'in uluslararası ilk kadın gitaristi ve Royal Academy of Music üyesi Yang için New York Sun, "Dünyanın en sıradışı enstrümantalistlerinden biri" diyor. 2000 yılında Ivor Mairants Uluslararası Gitar Yarışması'nı kazanan Yang, bugüne kadar İngiltere, Avrupa ve Asya'dan Kuzey Amerika'ya uzanan 50'den fazla ülkede konser verdi.
 
2005'te "Si Ji" adı ile yayınlanan albümü Yang'a ithafen yazılmış ve Çin kültüründen ilham alan parçalardan oluşuyordu. Bir yıl sonra 2006'da "Romance de Amor" albümü EMI etiketiyle yayınlandı. Canton Radio China tarafından "2008'in En İyi Enstrümantal Albümü" seçilen ve Gramaphone Magazine tarafından Temmuz 2008'de editörün seçimi etiketini alan "40 Degrees North" albümünde ise her ikiside 40 derece Kuzey enlemlerinde olan, Çin'den İspanya'ya uzanan müziklere yer veriyordu. Yang, aynı yıl 'Platin Satış' seviyesine ulaşan Hong Kong'lu pop star Leo Ku'nun albümünde de Ku'ya gitarı ile eşlik etti. Ertesi yıl 2009'da Classical BRIT Awards tarafından yayınlanan "Best of Classical BRITS" albümde yer aldı. Yang'ın 2010 yılında yayınlanan Rodrigo'nun gitar konçertoları albümü büyük beğeni topladı. Londra'daki ünlü Abbey Road Stüdyolarında kaydedilen ve Bach konçertolarından oluşan albümü ise yine EMI Classics tarafından 2012'de yayınlandı. "Bach Konçertoları" albümü Gramophone'nun Specialist Classical kategorisinde 6. sıraya ve Amazon - String Corcertos listelerinde bir numaraya yükseldi. Son İstanbul resitalinin ardından üç albümü daha yayınlanan Yang'ın en son 2016'da Decca etiketiyle çıkan "Colors of Brazil" solo albümü ile birlikte toplam 13 albümü bulunuyor.
 
L. LEGNANI  Rossini’nin Willam Tell Operası üvertüründen Andante ve Allegro  
J.S.BACH  Lavta Süiti, La minör BWV 995    
- Prelude   
- Allemande   
- Courante   
- Sarabande   
- Gavotte I   
- Gavotte II en Rondo   
- Gigue     
XU Changjun  Kılıç Dansı (arn. Xuefei YANG)
Paco de LUCIA "Fuente y Caudal" (Çeşme ve Akış)  
E. GRANADOS Goya'nın "Maja"sı  İspanyol Dansı No.4  
C. DEBUSSY La fille aux Cheveux de Lin (Keten Saçlı Kız)  
M. FALLA  Homenaje, pour le Tombeau de Debussy  
Millers Dance, Three Cornered Hat   
H. VILLA LOBOS Scottish Choro (İskoç Choro)  
A. PIAZZOLLA  Milonga del Angel  
A.C. JOBIM Felicidade (Mutluluk Kaynağı) (arn. Roland Dyens)
 
13 ŞUBAT 2018 Salı 20.00
SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20