HABER

Rus çellist Benyamin Sönmez Yarışması'nda Türkleri solladı

21.09.2017


Paylaş:

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Benyamin Sönmez Çello Yarışması'nda birinciliğe uzanan isim Rustem Khamidullin oldu. Khamidullin, Alman Florian Schmidth-Bartha ile birlikte finale kalan iki yabancı yarışmacıdan biriydi.

Yarışmada ikincilik ödülü verilmezken, üçüncülük ödülü Cansın Kara ve Ülker Tümer arasında paylaştırıldı. Mansiyon ödülünün de verilmediği yarışmada birinci gelen Rustem Khamidullin 5000 Avro tutarındaki para ödülünün sahibi olmanın yanı sıra önümüzdeki yıl yapılacak 7. Benyamin Sönmez Uluslararası Klasik Müzik Festivali'nde orkestra eşliğinde bir konser vermeye hak kazandı. Cansın Kara ve Ülker Tümer'e ise 2000'er Avro'luk para ödülü takdim edildi. 


2. Uluslararası Benyamin Sönmez Viyolonsel Yarışması'nın jüri heyetinde Christoph Henkel (Almanya), Claus Kanngiesser (Almanya), Dilbağ Tokay (Türkiye), İbrahim Yazıcı (Türkiye), Münif Akalın (Türkiye) ve organizasyon komitesini temsilen, rahmetli Sönmez'in ağabeyi, kontrbas sanatçımız Mehmet Sönmez görev yapıyorlardı.

Yarışmada birinci gelen 1989 doğumlu Rustem Khamidullin Gnesin Müzik Akademisi'nde öğrenim gördükten sonra 2008 yılında İsviçre'deki Basel Üniversitesi Müzik Bölümü'nde ünlü çellist Ivan Monighetti'nin öğrencisi oldu. Daha sonra Stuttgart'ta Conradin Brotbek'le de çalışan Khamidullin, katıldığı Moskova Semyon Kozolupov Çello Yarışması, Moskova Rus Ulusal Müzik Yarışması, Yeni Zelanda Gisborne Müzik Yarışması gibi yarışmalardan çeşitli derecelerle döndü. Halen orkestra müzisyeni olarak kariyerini sürdüren genç sanatçı Basel Senfoni Orkestrası'nın ardından şimdilerde Güney Batı Alman Radyo Senfoni Orkestrası'nda görev yapıyor. 

Rustem Khamidullin son olarak Moskova'da düzenlenen Çaykovki Yarışması'na da katılmış ancak ilk turda elenmişti. Khamidullin'in Moskova'daki ilk tur performansını şu link üzerinden izleyebilirsiniz:


tch15.medici.tv/en/performance/cello-round-1-2
 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20