ANDANTE (Sayı 132)

Sayı: 132

Yayın Tarihi: 29.09.2017

Fiyat: 12 TL


Türk anne ve İtalyan babadan doğma 22 yaşındaki orkestra şefi Nil Venditti, geleceğin büyük orkestra şeflerinden biri olmaya şimdiden aday gösteriliyor. İtalya’nın prestijli Claudio Abbado Ödülü’nü şeflik dalında kazanan Venditti, podyumda bir marka olan baba-oğul Jarvi’lerin ve bizden de Fazıl Say’ın övgüsünü kazandı. Serhan Bali, doğup büyüdüğü İtalya’da çello ve şeflik eğitimi aldıktan sonra şimdilerde Zürih’te yüksek lisans eğitimini sürdüren genç orkestra şefi Nil Venditti ile, geçtiğimiz kurban bayramında ailece tatil yaptıkları Datça’ya bağlanıp sohbet etti.
 
Raziye Karabey, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ile Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden yola çıkarak, müzikte geleneksellik ve evrensellik kavramı, yerel ve global ölçeklerdeki müziklerin eğitiminin nasıl verilmesi gerektiği üzerine sohbet etti. (Cumhuriyet’te yayınlanan söyleşinin uzun versiyonu)
 
Serhan Bali, İzmir doğumlu besteci, doğaçlamacı, aranjör ve prodüktör Şevket Akıncı ile A.K. Müzik'ten yeni çıkan Escher Chronicles adlı ilginç albümünden yola çıkarak, hem kendisinin müzik serüveni hem de genel olarak çağdaş müzik ve müzikte doğaçlama üzerine söyleşti. (Cumhuriyet’te yayınlanan söyleşinin uzun versiyonu)
 
Marmara Üniversitesi, 9-12 Ekim 2017 tarihleri arasında, büyük Macar besteci ve müzik eğitimcisi Zoltan Kodály’nin çocukların müzik eğitimi için öngördüğü yaklaşımlarının ele alınacağı Uluslararası İstanbul Kodály Eğitim Günleri’ne ev sahipliği yapacak. Onu Aydın, Macar Konsolosluğu ve Macar Kültür Merkezi’nin katkılarıyla üç gün boyunca yapılacak Eğitim Günleri hakkında, etkinliğin mimarlarından biri olan Prof. Dr. Sibel Çoban’ın düşüncelerini aldı.
 
Türkiye’nin klasik müzik alanındaki ilk ustalık kursu Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi (AIMA) 20 yılı devirmek üzere. Müzikolog Filiz Ali tarafından, pek çok sanatçı ve sanatseverin de desteğiyle, Avrupa’da kurulan uluslararası yaz müzik akademilerinden ilham alınarak başlatılan AIMA, Türkiye’de yetişen sanatçı adaylarının ufkunu açmış bir kurum. Nihan Tahtaişleyen 19’uncu kez düzenlenen AIMA’yı anlattı.
 
Tanburi Murat Aydemir dördüncü albümünü kızı Masal için hazırladı, onun adını verdi. Kontrbasçı Volkan Hürsever’le oluşturduğu ikiliye bu albümde Farsça gazelleriyle Mahyar Shadorvan, sesiyle Cengiz Özkan, Girit kemençesiyle Ross Daly ve Kelly Thoma, perküsyonuyla Rony Iwryn katılıyor. Aydemir “Virtüözite gösterisi yerine kendi sesimi yansıtan, dostlarımla söyleştiğim bir albüm hazırladım” diyor.
 
Bugün çocuklarımızın ilkokullarda söylediği şarkıların en güzellerinden biri olan, Yakup Kıvrak’ın 1996’da Didim’de bestelediği Sevgi Çiçeği’nin dünyaya gelişinin ilginç öyküsünü öğrenmek ister miydiniz? Öyleyse, buyurun bu güzel şarkıyı dünyaya getiren yazarımızın köşe yazısına...
 
Felix Mendelssohn-Bartholdy 20 yaşını doldurduğunda ailesi onu o çağda her centilmenin eğitiminin önemli bir parçasını oluşturan ve “Grand Tour” olarak bilinen uzun süreli büyük bir Avrupa gezisine yollamaya karar vermişti. Ancak normalde Fransa, İtalya, Yunanistan ve hatta Türkiye’yi de kapsayan bu yolculuğa başlanırken, Mendelssohn’lar oğullarını ilk önce İngiltere’ye ve ardından da eserlerine karşı büyük bir hayranlık besledikleri İskoç yazarı Sir Walter Scott’la tanışmasını umdukları İskoçya’ya göndermeye karar vermişlerdi. Emre Aracı, Mendelssohn’un seyahati sırasında çizdiği karakalem resimleri ve Berlin’deki ailesine yolladığı mektuplar eşliğinde, büyük besteciden yüzlerce yıl sonra Londra’dan İskoçya’ya yaptığı seyahati ve gördüklerini anlatıyor.
 
Gazino kültürü bugün yerini gürültülü kulüplere, assolistler ise DJ’lere bıraktı. Canlı müzik dinlemenin imkânsız olduğu günlere geldik. Konser veren sanatçı sayısı az, mekân sayısı ise bir elin parmaklarından da az. Çatal-tabak gürültüsünün bile olmadığı gazino günlerinden, kafa şişiren kalitesiz Amerikan özentisi kulüp eğlencelerine geldik. Michael Kuyucu bu sayıda DJ’liğe soyunan aranjörler üzerine yazdı.

2017-18 klasik müzik sezonundan programlar, gençlerden haberler, müzisyenlerden yemek tarifleri, CD kaydı ve Hi-Fi tanıtımları, profesyonel müzisyenlere yönelik sayfalarıyla Andante'nin Ekim sayısı yine dopdolu! 

 


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20